Sport.pl

Żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeże w meczu na szczycie I ligi pojadą z gościem w składzie

W niedzielę kibiców żużla w Gdańsku czekają ogromne emocje. Drugi w tabeli I ligi Renault Zdunek Wybrzeże podejmie lidera GKM Grudziądz. W zespole gospodarzy zabraknie Thomasa H. Jonassona, który jest kontuzjowany. W jego miejsce jako gość pojedzie zawodnik Stali Gorzów Adrian Gomólski.
Kapitan gdańskiego zespołu we wtorkowym meczu ligi szwedzkiej miał groźnie wyglądający upadek (zobacz TUTAJ). Badania wykazały u Szweda pęknięcie dwóch żeber oraz przebicie płuca, w którym na dodatek przez długi czas zbierała się krew. Przez moment groził mu nawet zabieg operacyjny, ale ostatecznie obyło się bez interwencji chirurgicznej.

Pierwotnie za Jonassona miało być stosowane zastępstwo zawodnika, ale żeby tak się stało kontuzjowany żużlowiec musi przedstawić minimum 15-dniowe zwolnienie lekarskie. Szwed nie chciał się zgodzić na takie rozwiązanie, gdyż to wykluczyłoby jego występ podczas rundy kwalifikacyjnej do Grand Prix 2014 w austriackim St. Johann-im-Pongau (8 czerwca). Gdański klub postanowił w związku z tym, że w charakterze gościa w meczu z GKM pojedzie zawodnik Stali Gorzów Adrian Gomólski. W tym sezonie wystartował on w barwach swojego klubu tylko raz - w spotkaniu z Lechmą Start Gniezno. W trzech wyścigach zdobył tylko jeden punkt. 26-letni żużlowiec w sobotę trenował na gdańskim obiekcie, ale jego postawa w niedzielnym meczu będzie wielką niewiadomą.

Brak Jonassona będzie z pewnością dużym osłabieniem gdańskiego zespołu, gdyż Szwed do tej pory spisywał się w tym sezonie wspaniale. W czterech meczach zdobył w sumie 43 pkt (plus cztery bonusy) i tylko cztery razy dojeżdżał do mety za plecami rywali - byli to Peter Kildemand z Orła Łódź, Maksim Bogdanow z Lokomotiv Daugavpils, Chris Harris z GKM oraz Maciej Kuciapa z Lubelskiego Węgla KMŻ. Ze średnią 2,61 pkt/bieg jest zdecydowanie najskuteczniejszym jeźdźcem I ligi. Drugi w tej klasyfikacji jest Harris (2,43), którego w niedzielę w Gdańsku nie zabraknie.

Wobec nieobecności Jonassona tajną bronią trenera Stanisława Chomskiego może być Krystian Pieszczek. 17-letni junior gdańskiego zespołu po słabszym początku sezonu ewidentnie odzyskuje wigor i to on był bohaterem ostatniego meczu z Lubelskim Węglem KMŻ (relacja TUTAJ). W miniony weekend Pieszczek jako gość pojechał w barwach II-ligowego KSM Krosno i w meczu z Victorią Piła wywalczył wraz z bonusami komplet punktów. Teraz od jego postawy znów zależeć będzie bardzo dużo. Jednak pod nieobecność Jonassona na swoim najwyższym poziomie muszą też pojechać pozostali zawodnicy gospodarzy, którzy do tej pory jeżdżą w kratkę.

Goście przyjadą do Gdańska jako lider tabeli, choć wynika to z faktu, że GKM odjechał jeden mecz więcej. W pierwszym spotkaniu w Grudziądzu lepsi byli żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeże, którzy po pasjonującym meczu wygrali 48:42 (relacja TUTAJ). Wówczas w zespole gospodarzy kompletnie zawiódł Tomasz Chrzanowski, który w czterech startach uciułał raptem punkt (zdobył go na juniorze Marcelu Szymko) i został uznany głównym winowajcą porażki GKM. W Gdańsku zastąpi go niedawno zakontraktowany Czech Ales Dryml, który z dobrej strony pokazał się w dwóch wygranych meczach z Lubelskim Węglem KMŻ (46:44 na wyjeździe i 51:39 u siebie), w których zdobył odpowiednio 6 i 7 pkt (plus bonus). Oprócz niego i wspomnianego Harrisa bardzo równą, solidną formę prezentują również Norbert Kościuch, Scott Nicholls oraz Andriej Karpow. Słabością grudziądzan są juniorzy (w Gdańsku obok Mateusza Rujnera wystąpi prawdopodobnie jako gość Łukasz Cyran, który podobnie jak Gomólwki na co dzień jest zawodnikiem Stali Gorzów) i tutaj gospodarze powinni mieć zdecydowaną przewagę.

Jeśli podopiecznym Stanisława Chomskiego uda się wygrać, zdobędą oni w sumie trzy punkty (dwa za zwycięstwo plus bonus za lepszy bilans w dwumeczu) i ich sytuacja przed dalszą częścią sezonu stanie się bardzo komfortowa.

Niedzielne spotkanie na stadionie przy Długich Ogrodach rozpocznie się o godz. 19.

Zgłoszone składy

Renault Zdunek Wybrzeże: 9. Artur Mroczka, 10. Dawid Stachyra, 11. Adrian Gomólski (gość), 12. Renat Gafurow, 13. Robert Miśkowiak, 14. Krystian Pieszczek, 15. Marcel Szymko.

GKM: 1. Scott Nicholls, 2. Andriej Karpow, 3. Norbert Kościuch, 4. Ales Dryml, 5. Chris Harris, 6. Łukasz Cyran (gość), 7. Mateusz Rujner.

Jakim wynikiem zakończy się niedzielny mecz? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: