Trzy warianty żużlowców Renault Zdunek Wybrzeże w walce o awans do ekstraligi [ANALIZA]

Na dwie kolejki przed końcem sezonu Renault Zdunek Wybrzeże prowadzi w tabeli I ligi i ma punkt przewagi nad GKM Grudziądz. Sprawa awansu rozstrzygnie się w ostatnim meczu między zainteresowanymi drużynami, ale wcześniej zespół z Gdańska zmierzy się na wyjeździe z Lokomotiv Daugavpils. Wbrew pozorom wynik tego meczu może mieć spore znaczenia dla losów awansu do ekstraligi.
Po 10. kolejkach rundy finałowej (do tabeli zaliczane są wyniki meczów między zainteresowanymi drużynami z sezonu zasadniczego) tabela I ligi przedstawia się następująco:

1. Renault Zdunek Wybrzeże1018+98
2. GKM1017+42
3. Lokomotiv107-51
4. Lubelski Węgiel106-89
Awans do ekstraligi wywalczy tylko zwycięzca, a wszystko rozstrzygnie się w ostatnim meczu sezonu, kiedy Renault Zdunek Wybrzeże podejmie GKM (22 września). Wcześniej oba zespoły czekają jednak mecze 11. kolejki rundy finałowej. GKM zmierzy się na własnym torze z Lubelskim Węglem i zespołowi z Grudziądza z góry można dopisać trzy duże punkty (dwa meczowe plus bonus). Ekipa z Lublina stosuje bowiem w końcówce sezonu wariant oszczędnościowy i na mecze wyjazdowe jeździ w mocno rezerwowym składzie: w Daugavpils przegrała 27:63, a w Gdańsku 25:65.

Dużo trudniejsze zadanie czeka Renault Zdunek Wybrzeże, które jedzie do Daugavpils (w pierwszym meczu gdańszczanie wygrali u siebie 60:30 i mają raczej pewny bonus). Tam o zwycięstwo zawsze jest bardzo ciężko - w sezonie zasadniczym podopieczni Stanisława Chomskiego wygrali na Łotwie zaledwie 46:44. Wynik tego spotkania będzie miał wpływ na to, w jakiej sytuacji przystąpią gdańszczanie do starcia z GKM (przypomnijmy, że w pierwszym meczu rundy finałowej w Grudziądzu, górą byli gospodarze, którzy wygrali 47:43).

Przeanalizujmy trzy warianty - porażkę (ale nie wyższą nie 31:59), remis i zwycięstwo gdańszczan w Daugavpils, i jaki może to mieć wpływ na ostatni mecz sezonu z GKM.

I wariant - Wybrzeże przegrywa z Lokomotivem i zdobywa tylko jeden bonusowy punkt

Przed ostatnią kolejką:

1. GKM 20

2. Renault Zdunek Wybrzeże 19

W tej sytuacji gdańszczanie, aby awansować do ekstraligi, muszą wygrać minimum 47:43. Wówczas wyprzedzą GKM o punkt (bonus nie będzie przyznany). W przypadku wygranej 46:44 oba zespoły zakończą rozgrywki z tą samą liczbą punktów (21), ale o awansie GKM - wedle zapisu w regulaminie rozgrywek - zadecyduje lepszy bilans dwumeczu w rundzie finałowej. Remis lub zwycięstwo grudziądzan to oczywiście ich awans.

II wariant - Wybrzeże remisuje z Lokomotivem i zdobywa dwa punkty (jeden meczowy plus jeden bonusowy)

Przed ostatnią kolejką:

1. GKM 20

2. Renault Zdunek Wybrzeże 20

W tym wypadku Renault Zdunek Wybrzeże musi po prostu wygrać, rozmiary zwycięstwa nie mają znaczenia. W przypadku remisu awans uzyskuje GKM, który zdobywa bonus i o punkt wyprzedza gdański zespół.

III wariant - Wybrzeże wygrywa z Lokomotiv i zdobywa trzy punkty (dwa meczowe plus jeden bonusowy)

Przed ostatnią kolejką:

1. Renault Zdunek Wybrzeże 21

2. GKM 20

W tej sytuacji do awansu Wybrzeże również potrzebuje zwycięstwa. Przy remisie oba zespoły kończą rozgrywki z dorobkiem 22 pkt (grudziądzanie zdobywają bonus), ale w rundzie finałowej lepszy bilans w dwumeczu ma GKM i to on awansuje.

Wniosek: gdańszczanie powinni powalczyć w Daugavpils co najmniej o remis, choć bez względu na wynik meczu z Lokomotivem i tak wszystko będzie w ich rękach. Bez względu na wszystko awans do ekstraligi da im bowiem zwycięstwo z GKM 47:43 (lub wyższe).

Czy Wybrzeże awansuje do ekstraligi? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »