Rune Holta pojedzie w Pucharze św. Dominika. Nie będzie Roberta Lamberta

W sobotę 18 lipca na torze w Gdańsku odbędzie się turniej o Puchar św. Dominika. Z powodu kontuzji nie przyjedzie wcześniej awizowany Anglik Robert Lambert, a jego miejsce zajmie Niemiec Kai Huckenbeck. Ponadto do obsady zawodów dołączyli Rune Holta, Kacper Gomólski, Linus Sundstroem oraz Andriej Kudriaszow.
Robert Lambert, nadzieja brytyjskiego speedwaya, przegrał z kontuzją i - jak podkreślił - z żalem musiał przysłać do gdańskiego klubu zwolnienie lekarskie. Zaznaczył, że w przyszłości ma nadzieję, że uda mu się zaprezentować gdańskiej publiczności. Brytyjskiemu żużlowcowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Miejsce Lamberta zajmie Kai Huckenbeck. 22-letni Niemiec będzie miał okazję w pełni zaprezentować się gdańskiej publiczności. Przypomnijmy, że na wiosnę w sparingowym turnieju upadł tak fatalnie, że połamał kości w stopie. Huckenbeck w dwóch ostatnich sezonach zdobywał złote medale indywidualnych mistrzostw swojego kraju, pokonując o wiele bardziej doświadczonych kolegów. W ubiegłym sezonie wywalczył złoty medal mistrzostw Niemiec par, a wraz z MSC Brokstedt wygrał Bundesligę. Startował także w młodzieżowej i seniorskiej reprezentacji Niemiec. W Polsce podpisał kontrakt na występy w KSM Krosno.

Rune Holta to jeden z bardziej doświadczonych zawodników turnieju, który odbędzie się na gdańskim torze 18 lipca. Jest jednym z najbardziej utalentowanych i utytułowanych żużlowców norweskiego pochodzenia. Rune Holta już w czasach juniorskich dał o sobie znać, zdobywając medale IMŚJ. Bardzo wcześnie, bo już w 1993 roku, został zauważony przez polskich menedżerów i pierwszy swój kontrakt podpisał w Zielonej Górze. Kraj nad Wisłą tak mu się spodobał, że w 2002 roku otrzymał polskie obywatelstwo. Ma na swoim koncie dwa tytuły Indywidualnego Mistrza Polski (2003 i 2007), w 2003 roku wraz z Włókniarzem był drużynowym mistrzem Polski, zaś w 2004 i 2005 roku zdobył brązowe medale. Do największych sukcesów "Ryśka" należą trzy tytułu drużynowego mistrza świata z 2005, 2007 i 2010 roku. W tym ostatnim roku był też najwyżej w karierze w klasyfikacji generalnej Speedway Grand Prix - ukończył cykl na 4. pozycji. W minionym sezonie w Turnieju o Puchar św. Dominika zdobył dla Skandynawii 7 punktów.

Aktualny mistrz świata Linus Sundstroem wesprze Młode Gwiazdy. Szwed kilka tygodni temu wraz z kolegami wygrał w Vojens finałowy turniej DPŚ. To jak do tej pory największe osiągnięcie 25-latka z Avesty. Sundstroem przed trzema sezonami zadebiutował w polskiej ekstraklasie i jak do tej pory w Stali Gorzów spisuje się przyzwoicie. W minionym sezonie zdobył wraz z kolegami ze Stali złote medale DMP. Linus jest także drużynowym mistrzem Europy Juniorów z 2008 roku, startował też w pojedynczych turniejach Grand Prix, jednak bez większych sukcesów. Ma też w kolekcji dwa złote medale drużynowych mistrzostw Szwecji.

O rok młodszy jest Andriej Kudriaszow. Rosjanin, jak większość żużlowców z tego kraju, prezentuje odważny i widowiskowy styl jazdy. W Polsce startuje od 2010 roku, w każdym sezonie spisując się coraz lepiej. W swojej karierze wywalczył trzy brązowe medale młodzieżowych mistrzostw Rosji, stawał też na podium młodzieżowych mistrzostw Rosji par klubowych. Siedem razy zdobywał medale drużynowych mistrzostw Rosji. Jest też wielokrotnym reprezentantem swojego kraju, z młodzieżową "Sborną" zdobył tytuł najlepszej drużyny świata w 2011 roku. Otrzymał też powołanie na tegoroczny Puchar Świata i wraz z kolegami zakończył rywalizację na turnieju barażowym. Rosjanin pojedzie w Gdańsku w drużynie Wschodu. Kacper Gomólski uzupełni skład biało-czerwonych. Rodzina Gomólskich jest niezwykle znana z środowisku żużlowym. Przedstawiciele gnieźnieńskiego klanu od lat z powodzeniem ścigają się na polskich torach. W Turnieju o Puchar św. Dominika pojedzie chyba najbardziej utalentowany z Gomólskich - Kacper.

Popularny "Ginger" jest wychowankiem Startu Gniezno, jednak jeszcze jako junior przeniósł się do Tarnowa. Z miejscową Unią zdobył trzy medale DMP, w tym jeden złoty. W tym sezonie startuje nieco bliżej domu - w Toruniu, gdzie bardzo chcą powrócić na ligowy szczyt.

Kolejnym jeźdźcem ekipy Skandynawii będzie natomiast Patrick Hougaard. 26-latek z Fredericii to m.in. zdobywca brązowego medalu Indywidualnych Mistrzostw Europy i Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. W 2010 roku zdobył złoto w DMŚJ. Jest też siedmiokrotnym drużynowym mistrzem Danii. W Polsce zdobywa punkty dla Polonii Bydgoszcz, w Danii jeździ dla Team Fjelsted, w Szwecji dla Vargarny, zaś w Niemczech dla DMV White Tigers.

W turnieju o Puchar św. Dominika wystartują zespoły biało-czerwonych, reprezentacji Wschodu, Skandynawii oraz Wschodzących Gwiazd. W każdej z drużyn wystartuje po pięciu zawodników (czterech plus jeden rezerwowy). Organizatorzy stopniowo podawać będą obsadę turnieju. Do tej pory potwierdzeni byli Krzysztof Buczkowski, Dawid Stachyra, Robert Miśkowiak (biało-czerwoni). Czech Eduard Krcmar i Rosjanie Witalij Biełousow oraz Renat Gafurow (reprezentacja Wschodu). Szwed Magnus Zetterstroem oraz Duńczycy Patrick Hougaard i Bjarne Pedersen (Skandynawia). A także Krystian Pieszczek (Wschodzące Gwiazdy).

RYK SILNIKÓW, DOOKOŁA ŻUŻEL, TWARDZI ZAWODNICY - TO PRZYCIĄGA PIĘKNE KOBIETY