W sobotę żużlowy turniej o Puchar św. Dominika. Emocje sportowe i wielki festyn rodzinny

Już w sobotę na stadionie przy Długich Ogrodach odbędzie się turniej o Puchar św. Dominika. Na torze zaprezentują się mistrzowie świata i Europy, a zawody poprzedzi Wielki Festyn Rodzinny. M.in. powstanie największy plac zabaw w Gdańsku, zaplanowano też konkursy rowerowe dla dzieci i młodzieży, pokazy miniżużla i festiwal kulinarny. Początek festynu o godz. 12, turnieju o godz. 16.30.
W turnieju wystartują cztery zespoły - Biało-czerwoni, Młode Gwiazdy, Skandynawia oraz Ekipa Wschodu. Oto jak prezentują się składy poszczególnych drużyn:

Biało-czerwoni pojadą w kaskach koloru niebieskiego, a sponsorem drużyny będzie firma Sosnowski. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem będzie Adrian Miedziński, który jest m.in. triumfatorem Grand Prix Polski z 2013 roku, wywalczył też dwa złote medale Drużynowego Pucharu Świata. Oprócz niego w składzie znajdzie się dwóch byłych żużlowców Wybrzeża - Dawid Stachyra i Robert Miśkowiak - a także Kacper Gomólski.

Młode Gwiazdy pojadą w kaskach koloru czerwonego, a sponsorem zespołu będzie firma Lyon Booster. Tu również pojawi się były zawodnik Wybrzeża, jego wychowanek Krystian Pieszczek. Towarzyszyć będą mu aktualny żużlowiec gdańskiego zespołu Czech Eduard Krcmar, a także Szymon Woźniak i Niemiec Kai Huckenbeck.

Zespół Skandynawii pojedzie w kaskach koloru białego, a sponsorem ekipy będzie firma Otomyjnia. Również w tym zespole zobaczymy zawodników doskonale znanych gdańskim kibicom. Szwed Magnus Zetterstroem to wieloletni kapitan Wybrzeża, także w tym sezonie jest liderem i podporą drużyny. Niegdyś taką rolę pełnił w gdańskim zespole Duńczyk Bjarne Pedersen. Oprócz tej dwójki w składzie Skandynawii zobaczymy Norwega z polskim paszportem Rune Holtę oraz gościnnie Australijczyka Davey Watta.

Ekipa Wschodu pojedzie w kaskach koloru żółtego, a sponsorem drużyny są firmy Filtrus i Elkotech. W składzie zespołu znalazło się trzech Rosjan oraz jeden Ukrainiec. Jeden z nich - Rosjanin Renat Gafurow - to żywa legenda Wybrzeża, jego najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii. "Gafi" w trakcie ośmiu sezonów zdobył już dla gdańskiego zespołu ponad 700 punktów. W Wybrzeżu kiedyś jeździł też Ukrainiec Andrij Karpow. Skład uzupełnią dwaj utalentowani Rosjanie - Witalij Biełousow oraz Andriej Kudriaszow.

Turniej rozpocznie się o godz. 16.30 (prezentacja kwadrans wcześniej), jednak już o godz. 12 zacznie się wielki festyn rodzinny. Odbędzie się on na boisku bocznym stadionu oraz torze do miniżużla. Na bocznym boisku rozstawione zostaną wielkie dmuchane zabawki i zjeżdżalnie. Tam też będzie można obejrzeć stare samochody, a także skorzystać z Festiwalu Kulinarnego, na którym rozstawione zostaną stoiska gastronomiczne i foodtrucki, zaprezentują się również kluby sportowe: AZS Łączpol AWFIS Gdańsk - drużyna piłki ręcznej kobiet, Energa Olimpia Osowa - drużyna unihokeistek, PGE Atomu Trefla Sopot - drużyna siatkówki kobiet, Lotosu Trefla Gdańsk - drużyna siatkówki mężczyzn, MH Automatyki Stoczniowiec 2014 Gdańsk - drużyna hokeja na lodzie mężczyzn, SPR Wybrzeża Gdańsk - drużyna piłki ręcznej mężczyzn, Trefla Sopot - drużyna koszykówki mężczyzn, UKS Judo Grizzly Gdańsk.

Zainstalowane zostanie też miasteczko ruchu drogowego, a pokazy sprawnościowe zaprezentują Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze PSP. Dzieci będą mogły skorzystać z przejażdżek kucykami, a fani motoryzacji z pewnością ucieszą się z możliwości obejrzenia starych samochodów. Na minitorze rozegrane zostaną zawody rowerowe dla młodzieży, zawody rowerków biegowych dla dzieci, a miniżużlowcy zaprezentują swoje umiejętności.

Punktem kulminacyjnym pikniku będzie miniturniej piłkarski z udziałem drużyn Księży, Sponsorów, Dziennikarzy i Gwiazd Sportu. Turniej składający się z półfinałów i Wielkiego Finału poprzedzi losowanie. Drużyny zagrają w składach sześcioosobowych. W ekipie Gwiazd Sportu zagrają największe postaci polskiego sportu nie tylko żużlowego, wystąpią m.in.: Karolina Siódmiak, Monika Stachowska, Artur Siódmiak, Damian Wleklak (piłka ręczna), Dariusz Michalczewski (boks), Jarosław Olszewski, Tomasz Chrzanowski i Tomasz Bajerski (żużel). W drużynie Dziennikarzy wystąpią przedstawiciele m.in. Polski Dziennika Bałtyckiego, Radia Gdańsk, Gazety Wyborczej Trójmiasto i portalu Trojmiasto.pl. W drużynie Księży wystąpią: ks. Grzegorz Stolczyk (C) parafia brata Alberta Gdańsk Przymorze, ks. Paweł Borkowski - parafia św. Rodziny Gdynia, ks. Wiesław Mielewczyk - parafia św. Ignacego Loyoli Gdańsk, ks. Andrzej Molenda - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Gdynia, ks. Marcin Sprengel - parafia św. Aniołów Stróżów w Mrzezinie, ks. Bartosz Nowak - parafia św. Jacka Straszyn, ks. diakon Dawid Szabowski - parafia Chrystusa Odkupiciela Gdańsk Żabianka, ks. kleryk Damian Ranachowski - parafia Wniebowzięcia NMP w Żukowie.

Ceny biletów na zawody, towarzyszący im festyn oraz piłkarski miniturniej z udziałem Gwiazd Sportu rozpoczynają się od 5 zł dla dzieci szkół podstawowych, a kończą na 15 zł. Dzieci do lat 7 wejdą na imprezę za darmo.

Pomóżmy jednemu z nas

Przy okazji imprezy organizatorzy chcą pomóc żużlowemu kibicowi Adamowi Pietraszko. 13-letni chłopak, wielki fan Wybrzeża, porusza się na wózku inwalidzkim, co jest następstwem poważnej choroby. Najpierw u małego Adasia, który urodził się jako wcześniak, wykryto wadę serca w postaci zrośnięcia zastawki trójdzielnej. W związku z tym przez wiele miesięcy po urodzeniu nie mógł opuścić szpitala. Kiedy już w łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wykonano operację na sercu malutkiego chłopca, okazało się, że cierpi na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe.

W związku z chorobą cały czas jest niepełnosprawny ruchowo, ma problemy z samodzielnym siedzeniem. Niezbędna jest stała, bardzo kosztowna rehabilitacja chłopca, na którą składają się codzienne ćwiczenia w miejscu zamieszkania, a także zabiegi terapeutyczne. Pomagają one w nauce samodzielnego siedzenia i chodzenia. Dodatkowo korzysta w miarę możliwości z turnusów rehabilitacyjnych w Ośrodku Rehabilitacyjnym ZABAJKA w Stawnicy. Specjalistyczne turnusy rehabilitacyjne zapewniają dostęp do większej ilości sprzętu oraz fachową pomoc fizjoterapeutów z różnych dziedzin. Intensywna rehabilitacja prowadzona w sposób kompleksowy znacznie poprawia jego rozwój ruchowy. 

Rehabilitacja pochłania mnóstwo czasu, a przede wszystkim jest bardzo droga. Mimo to Adaś w miarę możliwości stara się towarzyszyć naszej drużynie na każdym meczu ligowym rozgrywanym w Gdańsku. Jednym z jego największych marzeń jest móc samodzielnie na stojąco dopingować zawodników naszej drużyny w najważniejszych pojedynkach. Podczas turnieju o Puchar św. Dominika już po raz drugi z rzędu odbywać się będzie zbiórka pieniędzy na rzecz chorego chłopca.

Podczas ubiegłorocznej edycji turnieju na rzecz rehabilitacji Adasia organizatorom udało się zebrać ponad 2600 złotych. Pieniądze te zostały przekazane przez Fundację Słoneczko na letni turnus rehabilitacyjny. Dodatkowo młody kibic otrzymał od zawodników Wybrzeża plastron, na którym zebrał podpisy wszystkich gwiazd czwórmeczu o Puchar św. Dominika.

Każda złotówka przekazana kwestującym to cegiełka pozwalająca pomóc Adasiowi w walce z chorobą, potraktujmy sprawę po sportowemu i pobijmy ubiegłoroczny wynik! Jesteśmy przekonani, że ćwiczenia rehabilitacyjne przyniosą oczekiwany rezultat i na kolejnych meczach będziemy widywali Adasia w coraz lepszej kondycji.

Więcej o: