Żużlowa I i II liga będą połączone

Prezesi klubów żużlowej I i II ligi zadecydowali, że obie klasy rozgrywkowe zostaną połączone. W sumie do rywalizacji przystąpić ma 11 zespołów, które będą podzielone na dwie grupy. Wybrzeże Gdańsk w pierwszej fazie sezonu ma rywalizować z ekipami z Daugavpils, Częstochowy, Krakowa oraz Krosna.
O połączeniu obu ligi mówiło się już od dawna. Licencję na jazdę w Nice PLŻ miało bowiem tylko sześć zespołów, a w II lidze raptem pięć. Obie ligi miałyby więc bardzo kadłubowy kształt, a tego chciano za wszelką cenę uniknąć. Dlatego na spotkaniu prezesów wszystkich zainteresowanych klubów postanowiono, że zostaną one połączone. Ustalono również, że zespoły zostaną podzielone na dwie grupy. Co ciekawe Wybrzeże było przeciwne podziałowi, ale większość głosowała za.

Według wstępnych założeń Wybrzeże ma jeździć w grupie pięciozespołowej, a rywalami gdańskiej drużyny będą Lokomotiv Daugavpils, Włókniarz Częstochowa, Wanda Kraków oraz KSM Krosno. W drugiej grupie znalazły się z kolei Stal Rzeszów, Polonia Bydgoszcz, Orzeł Łódź, Polonia Piła, Kolejarz Rawicz oraz Hawi Racing Opole.

W pierwszej fazie drużyny pojadą w swoich grupach systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Po tym etapie po cztery najlepsze zespoły z obu grup awansują dalej, a pozostałe zakończą sezon.

Do drugiej fazy zespoły przystąpią z dorobkiem punktowym wywalczonym w meczach z drużynami, które również uzyskały awans. W niej rywalizować będą tylko z czterema drużynami, które wywalczyły awans z drugiej grupy. Dwie najlepsze drużyny po drugiej fazie rozgrywek zmierzą się w finale o awans do Ekstraligi. Zespół Wybrzeża maksymalnie może więc odjechać w sezonie 2016 18 meczów (osiem w pierwszej fazie, osiem w drugiej plus dwa finałowe).

Te wszystkie postanowienia musi jeszcze zatwierdzić Polski Związek Motorowy, niewykluczone więc, że dojdzie do jakichś kosmetycznych zmian. Na przykład przeciwny decyzjom podjętym podczas spotkania prezesów, a szczególnie takiemu, a nie innemu podziałowi na grupy, jest KSM Krosno. W wypadku ich podtrzymania klub zagroził wycofaniem się z rozgrywek. Ponadto wciąż o licencję walczą kluby z Gniezna, Ostrowa oraz Lublina w związku z czym liczba zespołów, które przystąpią do rozgrywek może jeszcze wzrosnąć. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne.

Póki co zobaczmy co słychać obecnie w klubach, z którymi Wybrzeże zmierzy się w pierwszej fazie sezonu. Oto nasz raport.

Lokomotiv Daugavpils

Skład jest skompletowany, nie ma w nim praktycznie żadnych zmian w porównaniu z sezonem 2015. Liderami zespołu wciąż będą Joonas Kylmaekorpi, Fredrik Lindgren, Maksim Bogdanow, Kjastas Puodżuks oraz Andrzej Lebiediew. Ponadto są w nim Iwan Pleszakow oraz juniorzy Jewgienij Kostygow, Davis Kurmis, Wadim Trofimow, Gawryła Bejnarowicz, Denis Zworygin i Oleg Michajłow.

Wanda Kraków

Działacze z Krakowa chcą na sezon 2016 zbudować naprawdę mocny skład i to już się dzieje. W klubie nastąpiła prawdziwa rewolucja, z zespołu odeszli m.in. Andriej Karpow, Davey Watt, Pontus Aspgren, Paweł Miesiąc oraz Maciej Kuciapa. W ich miejsce zakontraktowano Chrisa Harrisa, Sama Mastersa, Madsa Korneliussena, Patricka Hougaarda i Josha Grajczonka. Ponadto w zespole zostają Kenneth Hansen i Daniel Pytel, a jednym z młodzieżowców będzie Eryk Budzyń. Potrzebni są jeszcze Polacy, wśród kandydatów do jazdy w Wandzie wymienia się m.in. Piotra Świderskiego, Sebastiana Ułamka, Daniela Jeleniewskiego czy Roberta Miśkowiaka.

Włókniarz Częstochowa

Włókniarz wraca do rozgrywek po rocznej przerwie, spowodowanej kłopotami organizacyjno-finansowymi. Teraz wszystkie sprawy sa już wyprostowane o czym świadczy fakt, że klub z Częstochowy otrzymał na sezon 2016 licencję bezwarunkową. Trzon zespołu został już skompletowany stanowią go Nicolai Klindt, Jacob Thorssell, Rafał Trojanowski i Mateusz Borowicz, blisko powrotu na stare śmiecie jest też Artur Czaja. Do drużyny dołączył też 18-letni Duńczyk Andres Lyager. Klub jest również zainteresowany pozyskaniem Rune Holty oraz Huberta Łęgowika.

KSM Krosno

Póki co wielka zagadka, w tej chwili ważny kontrakt ma tylko Claus Vissing. W porównaniu z poprzednim sezonem w zespole nie zostaną Mariusz Fierlej i Dawid Stachyra. Oprócz nich czołowymi zawodnikami zespołu w 2015 r. byli Tomasz Chrzanowski, Tobias Busch oraz Marcin i Tomasz Rempałowie. Czy zostaną w Krośnie póki co nie wiadomo.

MAKABRYCZNE WYPADKI ŻUŻLOWCÓW WYBRZEŻA [WIDEO]