Znamy ostateczny kształt żużlowych rozgrywek na sezon 2016. I i II liga jednak połączone!

Główna Komisja Sportu Żużlowego ostatecznie zadecydowała o kształcie rozgrywek ligowych w sezonie 2016. I i II liga jednak zostaną połączone, ale zespoły rywalizować będą w jednej grupie.
W ostatnich dniach sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Najpierw prezesi klubów I i II ligi zadecydowali o połączeniu tych rozgrywek, a zespoły miały rywalizować w dwóch grupach (zobacz TUTAJ).

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiły się jednak główny sponsor rozgrywek zaplecza ekstraligi firma Nice, a także transmitująca zmagania żużlowców Telewizja Polska (zobacz TUTAJ).

W związku z tym GKSŻ zdecydowała się na jeszcze inne rozwiązanie. W nadchodzącym sezonie w Polsce funkcjonować będą dwie ligi żużlowe: PGE Ekstraliga oraz Nice PLŻ. W tej drugiej wystartują wszystkie zespoły, które otrzymały licencję na starty w ramach pierwszej i drugiej ligi żużlowej. Będą jednak rywalizować w ramach jednej grupy. Bardzo ciekawe rozwiązanie zastosowano wobec Kolejarza Rawicz i Hawi Racing Opole, które nie są do końca finansowo przygotowane na rywalizację w Nice PLŻ. Otóż te drużyny rozegrają tylko spotkania na własnym torze (nie licząc dwumeczu między nimi). Ma to ulżyć finansowo zarówno tym dwóm zespołom (brak dalekich i kosztownych wyjazdów), jak i rywalom - w meczach u siebie z ekipami z Rawicza i Opola mogłoby dochodzić do pogromów, co mocno nadszarpnęłoby budżety wielu klubów.

Zatem żużlowcy Wybrzeża w dwumeczach rywalizować będą z następującymi zespołami: Lokomotiv Daugavpils, Włókniarz Częstochowa, Wanda Kraków, Polonia Bydgoszcz, Stal Rzeszów, KSM Krosno, Polonia Piła oraz Orzeł Łódź. Z Kolejarzem i Hawi Racing pojadą tylko na wyjeździe. W sumie gdańszczanie rozegrają więc 18 spotkań.

Po zakończeniu sezonu zasadniczego dwa najlepsze zespoły zmierzą się ze sobą w dwumeczu o awans do ekstraligi.

Czołowa ósemka zapewni sobie pozostanie w Nice Polskiej Lidze Żużlowej na sezon 2017. Natomiast zespoły z miejsc 9-11 rywalizować będą w Polskiej 2. Lidze Żużlowej (o ile takie rozgrywki w ogóle powstaną).

Oto treść oficjalnego komunikatu GKSŻ:

Uwzględniając Panów [prezesów - dop. red.] postulaty oraz stanowisko TVP S.A. i sponsora rozgrywek firmy NICE Polska Sp. z o.o. przedstawiamy ostateczne założenia dotyczące kształtu rozgrywek na sezon 2016.

System rozgrywek W rozgrywkach Polskiej Ligi Żużlowej 2016 udział biorą drużyny klubów, które otrzymały licencję na udział w zawodach o DM I i DM II ligi w sezonie 2016.

Rozgrywki PLŻ składają się z dwóch części:

- część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. W sezonie 2016 drużyny klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz rozgrywają jedynie po jednym spotkaniu z każdym przeciwnikiem na własnym torze, nie dotyczy to meczów pomiędzy drużynami klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz, rozgrywanych na zasadach ogólnych (mecz i rewanż). Ustala się, że zaplanowane w terminarzu mecze wyjazdowe rozgrywane przez drużyny klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz zwane dalej "meczami nierozegranymi" są rozstrzygane na korzyść ich przeciwnika w stosunku 40:0. Weryfikacja tych oraz pozostałych meczów następuje zgodnie z RSŻ w ciągu 14 dni od daty kalendarzowej rozegranych zawodów.

- część finałowa rozgrywana jest w formie dwumeczu, w którym drużyny spotykają się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika.

- w rundzie finałowej spotykają się drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w tabeli po części zasadniczej. Punkty zdobyte w części zasadniczej nie są zaliczane do części finałowej. O zwycięstwie w dwumeczu decyduje w kolejności:

- większa suma punktów meczowych,

- większa suma punktów biegowych,

- wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

W pierwszym meczu rundy finałowej, gospodarzem jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Rozgrywki prowadzone są według terminarza rozgrywek. Terminarz podzielony jest na rundy ponumerowane od 1 do 22 w części zasadniczej rozgrywek oraz od 1 do 2 w części finałowej.

Tabele w częściach zasadniczych rozgrywek tworzy się, szeregując drużyny w kolejności zdobytych punktów meczowych.

Końcowe klasyfikacje drużyn w poszczególnych rozgrywkach będą następujące:

- drużyna sklasyfikowana na pierwszym miejscu uzyska prawo do uczestniczenia w rozgrywkach Ekstraligi w następnym sezonie,

- drużyna sklasyfikowana na drugim miejscu rozegra dwa mecze barażowe z drużyną Ekstraligi.

- drużyny sklasyfikowane na miejscach 1 - 8 mają prawo do uczestnictwa w PLŻ (1) na 2017 o ile liczba drużyn, które uzyskały stosowaną licencję pozwoli na utworzeniu rozgrywek DM I i DM II ligi 2017.

- drużyny sklasyfikowane na miejscach 9 - 11 będą uczestniczyć w PLŻ (2) w 2017 o ile liczba drużyn, które uzyskały stosowaną licencję pozwoli na utworzeniu rozgrywek DM I i DM II ligi 2017.

RYK SILNIKÓW, DOOKOŁA ŻUŻEL, TWARDZI ZAWODNICY - TO PRZYCIĄGA PIĘKNE KOBIETY