Sport.pl

Mecz żużlowców Lotosu Wybrzeże z Polonią Bydgoszcz na nowych tłumikach

Główna Komisja Sportu Żużlowego postanowiła, że od 22 maja na polskich torach obowiązywać będą nowe tłumiki. Polska była ostatnim krajem, która opierała się tej dyrektywie wprowadzonej przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM).
Przed sezonem o nowe tłumiki rozpętała się prawdziwa wojna. Większość żużlowców - tak polskich, jak i zagranicznych - przeciwna była wprowadzeniu zmian, bo co prawda tłumiki znacznie ograniczają głośność motocykli (co dla kibiców jest kolejnym minusem), ale równocześnie niekorzystnie wpływają na bezpieczeństwo zawodników i żywotność sprzętu. Jednak głośno zaprotestowali przeciw wprowadzeniu nowych tłumików tylko żużlowcy polscy (jednym z głównych orędowników protestu był zawodnik Lotosu Dawid Stachyra), grożąc nawet bojkotem imprez międzynarodowych (w tym Grand Prix). FIM się jednak nie ugiął i od początku sezonu na wszystkich torach świata jeżdżono na nowych tłumikach. Na wszystkich, poza polskimi...

Widząc, że dalszy opór może działać tylko na niekorzyść polskich zawodników GKSŻ postanowiło wprowadzić obowiązek używania nowych tłumików. Oto treść komunikatu:

"Od dnia 22 maja 2011 roku, w zawodach o Drużynowe Mistrzostwo Polski, Drużynowe Mistrzostwo I Ligi i eliminacjach MPPK, a od dnia 29 maja 2011 roku w pozostałych zawodach krajowych (nie dotyczy mini żużla) wolno będzie używać wyłącznie tłumików z homologacją FIM ważną w 2011 roku. Wykaz tych tłumików oraz ich rysunki znajdują się w wydawnictwie: REGULAMINY i KALENDARZ SPORTU ŻUŻLOWEGO NA 2011 ROK w części X. POSTANOWIENIA NA ROK 2011, H. Tłumiki. Całe wydawnictwo (włącznie z ww. częścią) jest dostępne na stronie internetowej: www.pzm.pl w zakładce: Żużel / Regulaminy. Wyjątkiem od powyższej zasady są zawody nieprofesjonalnego współzawodnictwa w sporcie żużlowym, w których wolno używać tłumików jak wyżej oraz wyszczególnionych w art. 10 ust. 2 RSŻ 2011."

Tak więc niedzielny mecz na szczycie I ligi, w którym Lotos Wybrzeże podejmie Polonię Bydgoszcz (godz. 17, stadion przy ul. Długie Ogrody) odbędzie się już z użyciem nowych tłumików. Oznacza to dużą niewiadomą, choć z drugiej strony większość zawodników obu drużyn na nowych tłumikach już jeździła - czy to w Grand Prix czy to ligach zagranicznych.

Czy wprowadzenie nowych tłumików może mieć wpływ na przebieg niedzielnego meczu Lotosu z Polonią? Podyskutuj Trójmiasto-Sport.pl na portalu Facebook »


Więcej o: