Hokeiści Stoczniowca wyjeżdżają na lód. W sobotę sparing w małej hali Olivia

Hokeiści MH Automatyka Stoczniowca 2014 we wtorek zaczęli przygotowania na lodzie do nowego sezonu, w którym gdański zespół będzie beniaminkiem Polskiej Hokej Ligi. Przed rozpoczęciem rozgrywek podopieczni Petera Ekrotha mają zaplanowane cztery sparingi. Pierwszy z nich - z Nestą Toruń - odbędzie się w sobotę w małej hali Olivia. Wystąpią w nim m.in. testowani hokeiści z Czech, Szwecji i USA.. Początek o godz. 18.
Na wyjazd na lód gdańscy hokeiści czekali z utęsknieniem. Ze względu na przedłużający się remont systemu mrożenia w hali Olivia mogli to zrobić dopiero w miniony wtorek. Póki co trenować i grać będą w małej hali, gdyż remont głównej tafli wciąż trwa.

Zawodnicy mają za sobą trzy miesiące pracy nad przygotowaniem fizycznym i motorycznym, teraz wreszcie będą mogli zacząć zajęcia na lodzie. Początek sezonu PHL zaplanowano na 11 września, do tego czasu gdańszczanie rozegrają cztery mecze sparingowe - dwa z Nestą Toruń (jeden w Gdańsku, drugi na wyjeździe) oraz dwa ze szwedzkim zespołem Kallinge/Ronneby IF, który na co dzień występuje w Division 1 (trzeci poziom rozgrywek).

Plan przedsezonowych sparingów Stoczniowca (na wszystkie mecze w Gdańsku wstęp wolny):

20 sierpnia - Nesta Toruń (godz. 18, mała hala Olivia)

27 sierpnia - Nesta (godz. 19, Toruń)

1 września - Kallinge/Ronneby IF (godz. 19, mała hala Olivia)

3 września - Kallinge/Ronneby IF (godz. 15, mała hala Olivia)

W ostatnim czasie do zespołu Stoczniowca dołączyło dwóch nowych zawodników - obrońca Krzysztof Kantor (wychowanek gdańskiego hokeja, ostatnio reprezentował barwy Nesty Toruń) oraz bramkarz Nikifor Szczerba (Naprzód Janów). W tej chwili ważne kontrakty z gdańskim klubem na sezon 2016/17 ma 18 hokeistów, więc konieczne jest uzupełnienie kadry. Dlatego w spotkaniach sparingowych wystąpią zawodnicy testowani. Jednym z nich będzie wychowanek Stoczniowca Wojciech Wrycza, który po przyjściu trenera Ekrotha znalazł się w grupie odrzuconych przez szwedzkiego szkoleniowca, ale teraz otrzymał drugą szansę na przekonanie go do swoich umiejętności.

Ponadto w meczu z Nestą zaprezentują się trzej zagraniczni zawodnicy. Pierwszy z nich to Czech Adam Skutchan. Urodzony w Gdańsku, syn świetnego przed laty napastnika Stoczniowca Romana Skutchana, ostatnio występował w amerykańskiej lidze WSHL. Drugi to szwedzki napastnik Adrian Kastel Dahl, w poprzednim sezonie zawodnik Tegs IK w Division 1. Trzeci to amerykański skrzydłowy Philip Nasca, który trzy ostatnie sezony spędził w renomowanej akademickiej lidze NCAA w barwach uniwersytetu Niagara.

Aktualna kadra Stoczniowca 2014

Bramkarze: Michał Kieler, Nikifor Szczerba

Obrońcy: Kamil Dolny, Krzysztof Kantor, Oskar Lehmann, Gilbert Leśniak, Arkadiusz Nowak, Sebastian Wachowski

Napastnicy: Mateusz Gościński, Szymon Marzec, Filip Pesta, Maciej Rompkowski, Kacper Różycki, Michał Sochacki, Jan Steber, Mateusz Strużyk, Dimitr Szczerbakow, Tomasz Ziółkowski

W regulaminie rozgrywek PHL w porównaniu do poprzedniego sezonu doszło do ważnej zmiany. Liczba młodzieżowców (zawodnicy do 23 lat), którzy muszą wystąpić w meczu, zmalała z czterech do dwóch. W kadrze Stoczniowca takich zawodników jest aż ośmiu - są to Kieler (21 lat), Dolny (20), Leśniak (18), Nowak (19), Gościński (19), Pesta (22), Sochacki (21) oraz Szczerbakow (18).