Stoczniowiec 2014 szykuje się na ligę, na razie ma 17 hokeistów. "Skład będzie uzupełniany"

11 września rozpocznie się nowy sezon Polskiej Hokej Ligi. Beniaminek MH Automatyka Stoczniowiec 2014 Gdańsk powoli kompletuje skład, drużynę przed startem rozgrywek czekają jeszcze trzy sparingi.
Gdańszczanie jeden mecz kontrolny mają już za sobą - na własnym lodzie pokonali Nestę Toruń 6:3. Własny lód póki co oznacza małą halę Olivia, gdyż w głównej hali wciąż trwa remont. Ma on zostać zakończony w trzeciej dekadzie września, a to oznacza, że hokeiści Stoczniowca kilka pierwszych meczów sezonu rozegrają na wyjeździe.

Póki co nie jest jeszcze znany dokładny terminarz rozgrywek PHL (mają one wystartować 11 września). Wszystko dlatego, że wciąż nie wiadomo czy do rozgrywek zostaną dopuszczone borykające się z kłopotami finansowymi Zagłębie Sosnowiec oraz Naprzód Janów. W pierwszym terminie nie uzyskały one stosownej licencji, ale mogą się od tej decyzji odwołać. Na dziś pewne gry w sezonie 2016/17 oprócz Stoczniowca 2014 są następujące zespoły: Comarch Cracovia, GKS Tychy, TatrySki Podhale Nowy Targ, JKH GKS Jastrzębie, Unia Oświęcim, Polonia Bytom, PGE Orlik Opole, GKS Katowice oraz Nesta Mires Toruń. W rozgrywkach brać również będzie udział młodzieżowy zespół SMS Sosnowiec.

Przed startem rozgrywek PHL gdańszczanie rozegrają jeszcze trzy mecze kontrolne - rewanż z Nestą (27 sierpnia w Toruniu) oraz dwa ze szwedzkim zespołem Kallinge/Ronneby IF, który na co dzień występuje w Division 1 (trzeci poziom rozgrywek). Odbędą się one w małej hali Olivia 1 września (godz. 19) oraz 3 września (godz. 15).

W tej chwili kadra Stoczniowca 2014 liczy 17 hokeistów (patrz poniżej), ale skład ma być systematycznie uzupełniany.

- Nie zakładamy sobie, że na starcie rozgrywek musimy mieć np. 25 zawodników, albo cztery pełne "piątki" - mówi wiceprezes klubu Arkadiusz Bruliński. - Dla nas najważniejsze jest to, że trener Peter Ekroth jest zadowolony z obecnego stanu posiadania i uznaje go za świetny materiał wyjściowy. Oczywiście cały czas szukamy nowych zawodników, w tej chwili na testach przebywa kilku hokeistów, ale niczego nie chcemy robić na siłę. Mamy czas, nie jesteśmy zespołem, który będzie bił się o mistrzostwo Polski i musi mieć skład na już. Jego uzupełnianie jest przecież możliwe także w trakcie sezonu - podkreśla Bruliński.

Obecnie na testach przebywa pięciu zagranicznych zawodników. Pierwszy z nich to Czech Adam Skutchan. Urodzony w Gdańsku, syn świetnego przed laty napastnika Stoczniowca Romana Skutchana, ostatnio występował w amerykańskiej lidze WSHL. Drugi to szwedzki napastnik Adrian Kastel Dahl, w poprzednim sezonie zawodnik Tegs IK w Division 1. Trzeci to amerykański skrzydłowy Philip Nasca, który trzy ostatnie sezony spędził w renomowanej akademickiej lidze NCAA w barwach uniwersytetu Niagara. W środę do zespołu dołączyło dwóch kolejnych zawodników, którzy mają wystąpić w sobotnim sparingu w Toruniu. Gdański klub na razie nie chce zdradzać ich nazwisk. Z zespołem trenuje też wychowanek Stoczniowca Wojciech Wrycza, który po przyjściu trenera Ekrotha znalazł się w grupie odrzuconych przez szwedzkiego szkoleniowca, ale teraz otrzymał drugą szansę na przekonanie go do swoich umiejętności.

Aktualna kadra Stoczniowca 2014

Bramkarze: Michał Kieler, Nikifor Szczerba

Obrońcy: Kamil Dolny, Krzysztof Kantor, Oskar Lehmann, Gilbert Leśniak, Arkadiusz Nowak, Sebastian Wachowski

Napastnicy: Mateusz Gościński, Szymon Marzec, Filip Pesta, Maciej Rompkowski, Kacper Różycki, Michał Sochacki, Jan Steber, Mateusz Strużyk, Tomasz Ziółkowski