Stoczniowiec 2014 zatrudnił pięciu zagranicznych hokeistów

Czterech z testowanych w ostatnich tygodniach zagranicznych hokeistów podpisało kontrakty z MH Automatyką Stoczniowcem 2014. To Amerykanie Zachary Josepher i Phillip Nasca, Szwed Adrian Kastel-Dahl oraz Czech Adam Skutchan. Umowę z klubem przedłużył również młodziutki Ukrainiec Dymitr Szczerbakow. Gdańszczanie na inaugurację sezonu PHL zmierzą się w niedzielę na wyjeździe z JKH GKS Jastrzębie (godz. 18).
W sumie gdański klub testował w ostatnim czasie sześciu zagranicznych zawodników. Szwedzki trener Peter Ekroth ostatecznie zadecydował, że angaż dostanie czterech z nich - obrońca i trzech napastników.

Defensywę wzmocni 28-letni Amerykanin Zachary Josepher. To doświadczony zawodnik, który rozegrał ponad 100 spotkań w lidze NCAA. Po zakończeniu nauki na uniwersytecie grał głównie w lidze SPHL w klubach Pensacola Ice Flyers, Hunstville Havoc oraz Macon Mayhem. W sezonie 2013/14 jego udane występy zaowocowały wypożyczeniem do zawodowej ligi ECHL, w której rozegrał 18 meczów.

W ataku grać będzie jego rodak 24-letni Phillip Nasca. W meczach sparingowych był on najskuteczniejszym zawodnikiem gdańskiego zespołu, zdobył w sumie trzy bramki. Nasca przez ostatnie trzy lata reprezentował drużynę uniwersytetu Niagara z uznanej ligi NCAA. Dodajmy, że Josepher i Nasca to pierwsi Amerykanie w historii, którzy grac będą w gdańskim zespole.

Linię ofensywną wzmocnił także Szwed Adrian Kastel-Dahl. Dla mającego również słowackie korzenie zawodnika, Stoczniowiec 2014 będzie pierwszym klubem poza Szwecją. Dotychczas grał on w ligach Division 2 oraz Division 1, w której ma za sobą udany sezon w barwach Tegs SK (22 punkty w 33 meczach).

Gdańscy kibice z dużym zaciekawieniem będą z pewnością obserwować poczynania 21-letniego Czecha Adama Skutchana. To syn legendarnego zawodnika Stoczniowca Romana Skutchana - najskuteczniejszego zawodnika w historii gdańskiego klubu (niemal 200 zdobytych goli). Po zakończeniu kariery przez Skutchana seniora, Adam wrócił do Czech gdzie występował w najwyższych ligach juniorskich w zespole z Vitkovic. Ostatnie dwa lata spędził w USA. Szczególnie udany był dla niego poprzedni sezon, w którym w zespole Oklahoma City Jr. Blazers z lig WSHL zdobył 61 punktów za 32 bramki i 29 asyst.

W drużynie pozostanie także utalentowany, 18-letni Ukrainiec Dymitr Szczerbakow. W Gdańsku spędził on dwa ostatnie sezony, teraz przedłużył umowę i powalczy o miejsce w składzie w rozgrywkach ligowych. Tym samym aktualna kadra Stoczniowca 2014 liczy 23 zawodników.

Gdański zespół na inaugurację sezonu Polskiej Hokej Ligi zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z JKH GKS Jastrzębie (godz. 18). W 2. kolejce miał zagrać u siebie z Unią Oświęcim (13 września), ale ze względu na przedłużający się remont głównej hali Olivia, nastąpiła zmiana gospodarza tego meczu. Potem hokeistów Stoczniowca 2014 czeka kolejne wyjazdowe spotkanie z Polonią Bytom (16 września). W Gdańsku najszybciej zobaczymy ich 23 września, kiedy mają podjąć Orlika Opole. Jednak czy tak się stanie zależne będzie od tego czy dobiegnie końca wspomniany remont.

Aktualna kadra Stoczniowca 2014

Bramkarze: Michał Kieler, Nikifor Szczerba

Obrońcy: Kamil Dolny, Zachary Josepher, Krzysztof Kantor, Oskar Lehmann, Gilbert Leśniak, Arkadiusz Nowak, Sebastian Wachowski

Napastnicy: Mateusz Gościński, Adrian Kastel-Dahl, Szymon Marzec, Phillip Nasca, Filip Pesta, Maciej Rompkowski, Kacper Różycki, Adam Skutchan, Michał Sochacki, Jan Steber, Mateusz Strużyk, Dymitr Szczerbakow, Wojciech Wrycza, Tomasz Ziółkowski