Dramatyczna końcówka na wolne. Polpharma Starogard Gdański pokonała Energę Czarni Słupsk 78:76

Świetna postawa w czwartej kwarcie Michaela Hicksa pozwoliła Polpharmie Starogard Gdański pokonać Energę Czarni Słupsk 78:76. Dla słupszczan, którzy jeszcze niedawno byli liderem Tauron Basket Ligi, to trzecia porażka z rzędu.
Każdy trener Tauron Basket Ligi, który ma przed sobą mecz w Starogardzie Gdański wypowiada niemal identyczne zdanie: - Czeka nas ciężki mecz na bardzo trudnym terenem.

Nie inaczej było w przypadku trenera Dainiusa Adomaitisa, który pojawił się w piątek w Starogardzie ze swoją słupską drużyną. Obawy Litwina co do przebiegu spotkania zapewne zwiększyły się po obejrzeniu dwóch ostatnich spotkań Polpharmy, z którą na jej parkiecie męczyły się zespoły Anwilu Włocławek i Trefla Sopot. A przecież te drużyny, to ligowi sąsiedzi Czarnych z czuba tabeli. Tak Anwil jak i Trefl wygrywali jednak swoje spotkania.

Mecz z Czarnymi starogardzianie rozpoczęli od serii 6:0. Przyjezdni pierwsze punkty zdobyli dopiero po trzech minutach gry, ale od tego momentu wyrzucali serię 16:2. Dobrą zmianę dali Zbigniew Białek, David Weaver oraz Mantas Cesnauskis, a trener Polpharmy Wojciech Kamiński musiał ratować się czasem na żądanie. Zmianę stylu gospodarzy przyniósł jednak dopiero początek drugiej kwarty. Zbiegło się to ze świetną dyspozycją strzelecką Michaela Hicksa. Amerykaninowi nie przeszkadzało, że kryjący go Krzysztof Roszyk niemal za każdym razem trzyma swoją rękę blisko jego twarzy. Hicks trafiał rzut za rzutem, w tej części gry zdobywając 9 pkt. W 18 min. jego zespół wygrywał 29:24. Czarni nie pozwolili już jednak na więcej gospodarzom. Sytuację uspokoił rzut za trzy Roszyka. Wynik był więc ponownie bliski remisu. Po zmianie stron oglądaliśmy walkę kosz za kosz więc kibice w Starogardzie zacierali ręce na myśl o kolejnej emocjonującej końcówce meczu.

Na początku czwartej kwarty wydawało się, że całą zabawę popsuje Hicks. Po jego 7 pkt. z rzędu i celnych trafieniach Tomasza Śniega i Adama Metelskiego Polpharma prowadziła 63:53. Czarni jednak się nie załamali. Krok po kroku odrabiali straty i na 43 s. przed końcem spotkania, po rzucie Stanleya Burrella (minimalnie przekroczył linię 6,75 m!) przegrywali tylko 70:72. Za chwilę Polpharma nie potrafiła wznowić gry na połowie rywali, a Czarni przechwycili piłkę. Faulowany Burrell wykorzystał dwa wolne i był remis 72:72. W odpowiedzi pod kosz wszedł Hicks, spudłował, ale jego rzut dobił Jeremy Simmons - 74:72 (26 s). Ciężar rozgrywania akcji w ataku wziął ponownie na siebie Burrell, który i w tej akcji był faulowany. Amerykanin nie zawiódł na linii rzutów wolnych więc było 74:74. Na faul zdecydowali się również Czarni jednak nie było to dla nich opłacalne, bo dwa rzuty trafił Śnieg - 76:74. Z drugiej strony parkietu, pod koszyk wbił się oczywiście Burrell. Tym razem został zablokowany, ale piłkę zebrał Scott Morrison i na 4 s przed końcem ponownie mieliśmy remis - 76:76. Po czasie dla trenera Kamińskiego Polpharma wznowił grę na połowie Czarnych. Obrońcom urwał się Hicks, który znalazł się sam pod koszem. Szybko doskoczył do niego Darnell Hinson i faulował. Hicks trafił dwa wolne, a rzut rozpaczy Cesnauskisa z połowy boiska nie dotknął nawet tablicy.

Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk 78:76. Kwarty: 13:18, 18:11, 21:22, 26:25. Polpharma: Simmons 10, Wall 6, Weeden 6, Nowakowski 5 (1), Dąbrowski 0 oraz Hicks 26 (3), Arabas 11 (2), Śnieg 8, Metelski 6, Paul 0. Energa Czarni: Burrell 13, Morrison 12, Hinson 11 (1), Roszyk 4 (1), Leończyk 4 oraz Cesnauskis 13 (1), Białek 11 (3), Weaver 6, Kikowski 2.

Pozostałe wyniki 20. kolejki: Kotwica Kołobrzeg - Trefl Sopot 64:59, PGE Turów Zgorzelec - Siarka Jezioro Tarnobrzeg 80:72, Zastal Zielona Góra - AZS Politechnika Warszawska 92:61, Śląsk Wrocław - ŁKS Łódź 71:49, PBG Basket Poznań - Anwil Włocławek 64:78.