Karolina Tymińska marzy o podium w Londynie

Wieloboistka SKLA Sopot Karolina Tymińska na trzech ostatnich imprezach mistrzowskich zajmowała 4. miejsce. Czy na igrzyskach w Londynie zrobi kroczek do przodu?
27-letnia Tymińska, która barwy SKLA reprezentuje od 2011 roku (wcześniej była m.in. zawodniczką AZS AWFiS Gdańsk) od kilku sezonów zalicza się do światowej czołówki. Wciąż pozostaje jednak bez medalu na dużej międzynarodowej imprezie, choć kilka razy do szczęścia brakowało jej bardzo niewiele: ułamków sekund bądź centymetrów. Tak było podczas halowych mistrzostw Europy w Paryżu (2011 rok), mistrzostw świata w Daegu (2011) oraz tegorocznych halowych mistrzostw świata w Stambule. Tymińska na wszystkich tych imprezach zajmowała 4. miejsce, tracąc do medalu kilkanaście lub kilkadziesiąt punktów. A to w wielobojach tyle co nic, np. kilka centymetrów w skoku w dal lub pół sekundy w biegu na 800 metrów. Jakby tego było mało 2011 rok zakończyła na listach światowych na... czwartym miejscu z wynikiem 6544 pkt. Lepsze były tylko Rosjanka Tatiana Czernowa (6880), Brytyjka Jessica Ennis (6790) oraz Niemka Jennifer Oeser (6663). Oprócz nich bardzo groźna będzie w Londynie Ukrainka Natalia Dobrynska - mistrzyni olimpijska z Pekinu, srebrna medalistka mistrzostw Europy w Barcelonie (2010 rok) oraz tegoroczna halowa mistrzyni świata ze Stambułu.

Lechia, Arka, Prokom, Atom, Lotos... - sportowe Trójmiasto na Facebooku! plus jeden? »


W siedmioboju zawodniczki rywalizują w biegach na 100 m przez płotki, 200 m i 800 m, skoku w dal i wzwyż, rzucie oszczepem oraz pchnięciu kulą. Najlepsza konkurencja zawodniczki SKLA to skok w dal, w którym może pochwalić się ona wartościowym rekordem życiowym 6,63 m (dla porównania rekord Polski w tej konkurencji wynosi 6,97 m i należy do Agaty Karczmarek). Nieźle radzi sobie również w pchnięciu kulą i biegu na 100 m przez płotki, a także, z racji wrodzonej ambicji, w znienawidzonym przez wszystkie zawodniczki, kończącym całą zabawę biegu na 800 m. W tej konkurencji Tymińska zazwyczaj jest najlepsza, często samotnie biegnąc daleko przed rywalkami. W ten sposób odrabia straty z poprzednich konkurencji.

Aby bowiem realnie liczyć się w Londynie w walce o medale Tymińska musi poprawić przede wszystkim dwie konkurencje: rzut oszczepem oraz skok wzwyż. Tu traciła zazwyczaj szanse na medal, ale właśnie w tych konkurencjach ma jeszcze największe rezerwy.

Obecnie Tymińska wraz ze swoim szkoleniowcem Michałem Modelskim trenują w Trójmieście, gdzie przebywać będą do 10 czerwca.