Sport.pl

Tego jeszcze nie było! Monster Truck w Ergo Arenie!

Pod koniec października w gdańsko-sopockiej hali Ergo Arena po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć legendarne Monster Track. Do tej pory miłośnicy motoryzacji mogli podziwiać olbrzymie ciężarówki jedynie na stadionach.
Zawody monster trucków są w Stanach Zjednoczonych nazywane "wrestlingiem sportów motorowych", co świadczy o ich ogromnej i niesłabnącej od 3 dekad popularności. Mimo że w Europie zagościły zdecydowanie później, publiczność starego kontynentu zdążyła już je pokochać. W październiku najlepsze monster trucki świata zagoszczą oprócz Gdańska będzie można zobaczyć także w Łodzi.

W Ergo Arenie miłośnicy motoryzacji mogą liczyć na ryk silników o wielkiej mocy, hektolitry spalonego paliwa, niewiarygodne akrobacje, dziesiątki miażdżonych wraków aut. Tylko w Stanach Zjednoczonych show z udziałem ogromnych ciężarówek podziwia blisko 700 tys. widzów podczas 80 imprez rocznie!

Oprócz rywalizacji podczas ekstremalnych wyścigów i zawodów freestyle, w Ergo Arenie będzie można przekonać się, jak monster trucki potrafią wybijać się wysoko w powietrze, sprawdzić co dzieje się z osobówkami , które dostaną się pod ich olbrzymie opony oraz jak szybko i swobodnie potrafią szaleć na dwóch kółkach.

Nie zabraknie też motocyklowych kaskaderów z FMX Stunt Riders, którzy zaprezentują się w powietrznych akrobacjach.

W PIT Party fani monster trucków będą mogli osobiście poznać kierowców, zdobyć ich autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie z gigantycznymi ciężarówkami.

Pierwszy monster truck powstał w 1974 roku - jego konstruktor Bob Chandler zbudował go na bazie swojego pick-upa F-250 i nazwał BIGFOOT. W ciągu kilku lat auto stało się sławne w całych Stanach, a sam Chandler znalazł wielu naśladowców, którzy podobnie jak on, zajęli się konstruowaniem aut-gigantów. Od połowy lat 80. zaczęto organizować zawody i pokazy monster trucków w całej Ameryce.

Wybierasz się na monster trucki? oceń na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! +1? »


Dzisiejsze monster trucki różnią się zdecydowanie od swoich "przodków" - są szybsze, wytrzymalsze, a ich konstrukcja znacznie bardziej skomplikowana. Najistotniejsze jest bezpieczeństwo kierowców - pokazy należą do ryzykownych, wywrotki i kraksy zdarzają się dość często - dlatego każde auto musi być wyposażone, na wzór samochodów wyścigowych, w klatkę bezpieczeństwa chroniącą kabinę przed zmiażdżeniem. Obowiązkowo auta posiadają aż trzy wyłączniki odcinające zapłon, na wypadek utraty przez kierowcę kontroli nad pojazdem. Innym bardzo ważnym elementem jest zawieszenie - musi być jednocześnie lekkie, jak i odporne na ogromne obciążenia powstające m.in. podczas skoków z ramp oraz innych ewolucji. Natomiast napędzane metanolem silniki tych potężnych pojazdów, osiągające do 1,5 tysiąca koni mechanicznych mocy, umożliwiają kierowcom wykonywanie widowiskowych akrobacji.

Bilety: 40zł, 60, 80, 100, 120, 130 (VIP-ulgowy), 190 (VIP). Więcej informacji na stronie www.makroconcert.plWięcej o: