Sport.pl

Kiedy PGE Arena zacznie na siebie zarabiać? "Dajemy sobie 3-5 lat"

Zbliżający się sezon ekstraklasy będzie sprawdzianem dla nowego operatora PGE Areny, na której swoje mecze rozgrywa Lechia Gdańsk. Prezes Arena Gdańsk Operator Borys Hymczak uważa, że jego spółka poradzi sobie z zarządzaniem stadionem
Arena Gdańsk Operator to nowy zarządca PGE Areny, który przejął pieczę nad obiektem w miejsce spółki Lechia-Operator. Poprzedni operator nie poradził sobie z zadaniem zarządzania nowoczesnym stadionem. Głównym zarzutem stawianym Lechii-Operator był brak dostatecznej liczby dużych imprez, a także niski stopień skomercjalizowania lóż i miejsc biznesowych. - Jesteśmy doświadczonym podmiotem, szczególnie jeśli chodzi o integrację środowisk biznesowych. Z optymizmem patrzymy w przyszłość. Pokazuje to chociażby dzień otwarty PGE Areny, który zorganizowaliśmy 15 lipca. Stadion odwiedziło tego dnia blisko 90 tysięcy osób. Codziennie chętnych do zwiedzania obiektu jest kilkaset osób. To pokazuje, że PGE Arena wciąż ma potencjał i przyciąga ludzi - mówił Hymczak, który był gościem programu "Forum Panoramy" w TVP Gdańsk.

Codzienne funkcjonowanie stadionu, czyli wycieczki i organizowane przez firmy konferencje to tylko część z przedsięwzięć, z których stadion ma czerpać zyski. Nowy operator chce, by na PGE Arenie odbywały się duże eventy artystyczne, które pozwolą zapełnić stadion. - Chcemy, by takich imprez było kilka w roku. Chcemy, by koncerty, które będą się odbywać na stadionie, były wydarzeniami unikatowymi. Dlatego chcemy zagwarantować sobie w kontraktach, by występ danej gwiazdy był jedynym jej koncertem w Polsce. To zagwarantuje, że stadion się zapełni - uważa Hymczak.

PGE Arena będzie jednak przede wszystkim miejscem, gdzie swoje mecze rozgrywać będą piłkarze Lechii Gdańsk. - Wierzymy w nowego trenera Bogusława Kaczmarka i cały zespół. Wiadomo, że sukcesy sportowe przyciągają kibiców, a liczba kibiców na stadionie ma wpływ nie tylko na kondycję klubu, ale i operatora. Liczymy również, że nasz stadion będzie wykorzystywany przez PZPN do organizowania meczów reprezentacji Polski - mówi prezes Arena Gdańsk Operator.

Powyższe działania mają sprawić, by PGE Arena wreszcie zaczęła na siebie zarabiać. - Trzeba zauważyć, że nowy operator przejął również długi starej spółki, które wynoszą ok. 5 milionów złotych. Koszt utrzymania stadionu to ok. 10 milionów złotych rocznie. Dlatego dajemy sobie czas od trzech do pięciu lat, żeby wyprowadzić stadion z długów i zagwarantować pokrycie bieżących kosztów działalności obiektu.

Całą rozmowę z Borysem Hymczakiem obejrzysz na stronie TVP GdańskWięcej o: