Sport.pl

Niemal tysiąc zawodników pobiegnie w Maratonie "Solidarności". Wciąż można się zgłaszać

891 zawodniczek i zawodników z 15 państw zgłosiło się drogą internetową do startu w XVIII Energa Maratonie ?Solidarności". Do rywalizacji, która 15 sierpnia rozegra się na trasie Gdynia - Sopot - Gdańsk, wciąż można się zgłaszać. W puli nagród jest 80 tysięcy złotych.
Od dwóch lat maraton wygrywają Kenijczycy: Edwin Kiprono (2010) i Mutua James (2011). Ich rodacy są również faworytami tegorocznego biegu, gdyż ze wszystkich zgłoszonych mają najlepsze rekordy życiowe. Martin Musembi Musila przemierzył 42 kilometry i 195 metrów przed rokiem we Francji w czasie 2:15:20, a Elisha Kipritich Sawe w tym sezonie w Wiedniu uzyskał 2:17.03. To wyniki zdecydowanie poniżej najlepszego wyniku w historii trójmiejskiego maratonu, który od trzech lat należy do Karola Rzeszewicza (2:20:22).

Wśród pań do zwycięstwa pretenduje Marija Vrajic (Chorwacja), która w tym roku pobiegła we Włoszech 2:40:17. To tylko nieco słabiej niż wynik Arlety Meloch, która wygrywając Maraton Solidarności w 2008 roku, uzyskała czas 2:40:06.

- Zapewniliśmy stawkę, która powinna uporać się z rekordem trasy. Przeszkodzić im w tym może tylko pogoda. Tradycyjnie podczas naszego biegu ma być upalnie. Z punktu widzenia formalnego nie będzie żadnych kłopotów z uznaniem uzyskanych u nas wyników. Trasa została zweryfikowanego przez mierniczego z PZLA. Ze względu na pracę drogowe w okolicach Westerplatte musieliśmy zmienić ją na odcinku około 50 metrów - podkreśla Kazimierz Zimny, dyrektor "Maratonu Solidarności" i brązowy medalista olimpijskich z igrzysk w Rzymie w 1960 roku.

Jednak organizatorzy pomyśleli nie tylko o jak najlepszych wynikach dla walczących o zwycięstwo, ale także każdemu uczestnikowi starają się pomóc w uzyskaniu wyniku na miarę jego możliwości. Na trasę wyruszą tzw. pacemakerzy (czyli zające), którzy mają podyktować tempo na następujące czasy: 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 i 4:30

Nowością tegorocznej edycji będzie udział w maratonie sztafet. Wystawi je Meritum Bank, który został złotym partnerem maratonu. W siedmiu sztafetach pobiegnie 58 pracowników tej instytucji. - Dla nas udział w tym maratonie jest niezwykle nobilitujący. Biegamy od 2009 roku. Zawsze staramy się promować jakąś ideę. 15 sierpnia pobiegniemy, aby wspomóc Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego - mówi Jacek Biskup z Meritum Banku.

Zapowiada się na znaczne poprawienie rekordu frekwencji. Na internetowej liście zgłoszeń już zapisało się 891 zawodniczek i zawodników z 15 państw: Kenii, USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Norwegii, Szwecji, Danii, Węgier, Francji, Belgii, Chorwacji oraz Polski. Przypomnijmy, że mogą startować tylko osoby pełnoletnie, bez przeciwwskazań lekarskich.

Akces uczestnictwa do startu można jeszcze zgłosić. W poniedziałek można w tym celu udać się do biura organizatora, które mieści się w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku przy ul. Wały Piastowskie 24 pok. 126. Natomiast 14 sierpnia (od godz. 10 do 22) oraz 15 sierpnia (od godz. 6 do 8.30) zgłoszenia będą przyjmowane na linii startu, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Bema 33 w Gdyni. Szczegółowe informacje odnośnie zgłoszeń można uzyskać pod numerem telefonu 58 346 30 34.

Lista zgłoszeń zostanie zamknięta 15 sierpnia o godz. 8.30. Start zaplanowano na godz. 10. Meta wyznaczona jest na Długim Targu. Aby być sklasyfikowanym, należy dobiec tam najpóźniej do godz. 15.30. Po przekroczeniu limitu czasowego biegacze proszeni będą o zajęcia miejsc w autobusie oznaczonym szyldem "Koniec wyścigu".

Wśród wszystkich, którzy osiągną metę w limicie czasu 5 godzin i 30 minut, rozlosowana zostanie nagroda rzeczowa. Nie zabraknie również premii finansowych. Zwycięzca może zarobić około 14 tysięcy złotych. Pieniądze wypłacane będą również za trzy pozycje, w równej wysokości dla kobiet i mężczyzn w następujących kategoriach wiekowych: 18-29 lat, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-75 i powyżej 75 lat. Ponadto osobna klasyfikacja jest dla członków Solidarności. Nagrody rzeczowe czekają zaś dodatkowo dla najlepszego zawodnika i zawodniczki z Trójmiasta oraz uczestnika wylosowanego spośród wszystkich, którzy osiągną metę w limicie czasu.

Więcej o: