Sport.pl

Reaktywacja gdańskiego hokeja. Klub Hokejowy Gdańsk rozpoczął treningi

Po rocznej nieobecności seniorski hokej z Gdańska znów zagości w gronie ligowych drużyn. Zawodnicy Klubu Hokejowego Gdańsk wznowili już treningi.
Zadanie prowadzenia drużyny seniorów powierzono Henrykowi Zabrockiemu. Jest on od lat związany z gdańskim hokejem, był drugim trenerem kadry narodowej, współautorem jedynego jak do tej pory seniorskiego medalu w gdańskim hokeju i trenerem ekip młodzieżowych od lat należących do ścisłej czołówki w Polsce. Asystentem Zabrockiego został Krzysztof Pisowacki.

Wykorzystując doskonałe położenie Gdańska (lasy, plaże) w pierwszym okresie drużyna ćwiczyć będzie w bezpośredniej okolicy Hali Olivia. Pierwsze zajęcia na lodzie przewidziane są na ok. 20 sierpnia.

- W tym okresie praca będzie skupiona na odbudowie wytrzymałości, szybkości, siły, koordynacji i gibkości. Rozpoczniemy jednak od sprawdzianów, które pokażą nam na jakim etapie są poszczególni zawodnicy i nad czym powinniśmy szczególnie pracować. Okres przygotowawczy to baza do przyszłych rozgrywek w I lidze hokeja. Zajęcia będą się odbywać raz dziennie w godzinach popołudniowych - tłumaczy trener pierwszej drużyny Henryk Zabrocki.

W czasie treningów na lodzie gdańszczanie mają w planie rozegranie kilku sparingów, planowany jest też wyjazd na obóz szkoleniowy, szczegóły tych przedsięwzięć są właśnie ustalane przez zarząd klubu.

Do rozgrywek I ligi hokejowej zgłosiło się dziewięć drużyn. Każda z drużyn będzie miała do rozegrania dwie podwójne rundy, czyli dwa mecze wyjeździe i dwa razy u siebie. Mecze odbywać się będą w soboty i niedzielę. Start I ligi nastąpi w weekend 22/23 września. KH Gdańsk uda się wówczas do Opola na mecze z miejscowym Orlikiem. W kolejny weekend gdańszczanie będą pauzować, zaś pierwsze mecze w Hali Olivia zaplanowane są na 6 i 7 października z Naprzodem Janów.

Kadra zespołu oparta jest na juniorach, byłych zawodnikach Energi Stoczniowiec, wspartych kilkoma nieco starszymi zawodnikami z Gdańska jak: Bartosz Maza, Sebastian Wachowski, Mateusz Strużyk (został kapitanem nowej drużyny), Tomasz Ziółkowski, Marcin Kabat czy Filip Kwieciński oraz graczami, którzy skończyli wiek Juniora Młodszego Energi Stoczniowca: Igor Tomczyk, Jakub Puchalski, Paweł Trawczyński, Bartosz Duda, Maciej Gawlik, Oskar Cymbała. Szeroka kadra liczy ok. 30 zawodników.

- Cieszymy się, że po wycofaniu drużyny seniorów powstała nowa drużyna. Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie chłopaków, kibiców i ogólnie ludzi, którzy tak wiele czasu poświęcili gdańskie mu hokejowi. Nasi najmłodsi hokeiści będą mieli znowu okazję podpatrywania "na żywo" swoich idoli, na których się wzorują. Tym samym otwiera się dla nich perspektywa gry w ekstralidze w swoim mieście - podkreśla Zabrocki.

Szkoleniowiec zapowiada, że znakiem firmowym jego drużyny będzie w nadchodzącym sezonie gra ofensywna, taka, która podoba się kibicom. Zadaniem sportowym na nadchodzący sezon jest walka o awans do ekstraklasy. - Najważniejsza część naszej pracy przy reaktywacji hokeja została wykonana i zawodnicy rozpoczęli treningi. W dalszym ciągu jednak intensywnie pracujemy, nasze działania nastawione są na pozyskiwaniu kolejnych sponsorów. Rozmowy prowadzone są praktycznie każdego dnia, każdego niemal dnia następują w tej kwestii zmiany. Wspiera nas już m.in. firma Swissmed, liczymy, że rozmowy z innymi podmiotami zakończą się lada chwila. Zaaplikowaliśmy również o środki unijne, chcemy wykorzystać każdą nadarzającą się sposobność do współpracy - podkreśla prezes zarządu KH Gdańsk SA Dobrosław Mańkowski. Dodał, że Zarząd i Rada Nadzorcza jest w trakcie opracowywania programu popularyzacji hokeja na lodzie w Gdańsku. - Chcemy przyciągnąć najpierw na trybuny w roli widzów a później na treningi w charakterze aktywnych ich uczestników jak największą liczbę fanów hokeja. Nie chodzi nam tylko o mieszkańców Trójmiasta. Hokej powinien być wartością, sportem znanym i popularnym w całym naszym regionie. Śmiało można powiedzieć, ze ta nasza akcja popularyzatorska będzie unikatową nie tylko w skali regionu ale także jeśli chodzi o tą dyscyplinę sportu w całym kraju - podkreśla Mańkowski.

Władze klubu liczą na kibiców, którzy od lat licznie wspierali gdański hokej, że i tym razem nie zawiodą. - Cały czas porządkujemy tez sprawy organizacyjne w klubie. Mówmy śmiało, chodzi o zadłużenie, nie mamy zamiaru unikać tematów trudnych. Zarząd otrzymał zadanie jak najszybszego zlikwidowania zadłużenia tak abyśmy mieli na celu tylko jedno - inwestycje w podnoszenie poziomu sportowego naszej drużyny. Gdańszczanie zasługują na hokej na najwyższym poziomie i taki produkt otrzymają - podkreślił Przewodniczący Rady Nadzorczej Andrzej Siewruk.

16 sierpnia Klub Hokejowy Gdańsk S.A. otrzymał licencję na występy w pierwszej lidze hokeja w sezonie 2012/2013. Decyzję taką podjęła Komisja PZHL ds. Licencji Klubowych.

Więcej o: