Mistrzowie snookera przyjechali do Gdyni

Mistrzowie świata z 2010 i 2011 roku, sześciu zawodników z pierwszej dziesiątki światowego rankingu, tak mocną obsadę będzie mieć rozpoczynający się w piątek snookerowy turniej PTC Gdynia Open.
Players Tour Championship, to jedna z najbardziej prestiżowych serii turniejów snookerowych rankingowych. W tym roku rozgrywanych jest 14 takich zawodów, z czego ostatnia impreza to finał. W zeszłym sezonie, w imprezie kończącej cykl udział wzięło 24 najlepszych zawodników PTC, którzy grając przynajmniej w sześciu turniejach zgromadzili najwięcej pieniędzy.

Gdynia po raz pierwszy w historii będzie gościć imprezę tej rangi. Dla fanów snookera w Polsce jest to turniej roku. I ciężko się temu dziwić, gdyż nad Bałtykiem pojawią się tacy zawodnicy jak: lider światowego rankingu Mark Selby, mistrzowie świata z 2011 roku John Higgins i 2010 roku Neil Robertson czy tak znane w świecie snookerowym nazwiska jak: Jimmy White, Stephen Maguire, Stephen Lee czy Ding Junhui.

Snooker, to w naszym kraju dyscyplina niszowa. Największą popularnością cieszy się ona na Wyspach Brytyjskich. Stamtąd pochodzi niemal cała światowa czołówka. To właśnie Brytyjczyk, w 1875 roku, w Jubbulpore w Indiach wymyślił snookera.

W Polsce turniej PTC pojawi się po raz drugi. W zeszłym roku odbył się on w Warszawie. W Gdyni zawodnicy powalczą o 70 tys. euro. Kwalifikacje rozegrano się w sierpniu w angielskim Sheffield, a brało w nich udział 143 zawodników. Gdynia zapisze się w historii PTC jako najmłodsze miasto goszczące jeden z turniejów serii.

Jak się gra w snookera? Na stole znajduje się 15 bil czerwonych (za wbicie bili o takim kolorze otrzymujemy 1 pkt) i po jeden żółtej (2 pkt), zielonej (3 pkt), brązowej (4 pkt), niebieskiej (5 pkt), różowej (6 pkt), czarnej (7 pkt) i białej (tą bilą wbijamy pozostałe). Kiedy na stole znajduję się bile czerwone wbijamy na przemian czerwoną i jakąś w innym kolorze. Czerwone pozostają w kieszeniach stołu, pozostałe kolory po wbiciu wracają na stół, na miejsce początkowe. Kiedy czerwone się skończą wbijamy pozostałe kolory w kolejności od najmniejszej wartości punktowej do największej. Wtedy już nie powracają one do gry. Maksymalny wynik jaki może uzyskać zawodnik w jednej partii (frame) to 147. W PTC mecz wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zwycięży w czterech partiach.

Terminarz gier PTC Gdynia:

piątek - start godz. 11, kolejne mecze przy trzech stołach rozpoczynają się o godz. 13, 15, 17 i 20.

sobota - start 11, kolejne mecze w godz. 13, 15, 17 i 20 (w tym jeden ćwierćfinał).

niedziela - pozostałe ćwierćfinały, godz. 11, półfinały, godz. 16, finał, godz. 20

Pary 1/16 PTC Gdynia (w nawiasie pozycji w światowym rankingu)

Stephen Maguire (7) v Michael Wasley (89)

Joe Perry (18) v Mark Davis (20)

Andy Hicks (63) v Liang Wenbo (36)

Dave Harold (49) v Jimmy White (50)

Anthony McGill (57) v Tian Pengfei (76)

Cao Yupeng (66) v Stuart Bingham (10)

Ben Woollaston (40) v Martin Gould (16)

Neil Robertson (8) v Jamie Jones (33)

Andrew Higginson (26) v Stephen Lee (6)

Michael Holt (29) v Michael White (43)

Ding Junhui (11) v John Higgins (3)

Fergal O'Brien (35) v Mark Selby (1)

Rory McLeod (37) v Ken Doherty (31)

Mark Joyce (53) v Jamie Burnett (39)

Kurt Maflin (78) v Kyren Wilson (-)

Tom Ford (27) v Graeme Dott (12)