Lekkoatletyczne halowe mistrzostwa świata dopiero za 17 miesięcy. A Sopot już niemal gotowy

Między 7 a 9 marca 2014 Sopot gościć będzie w Ergo Arenie najlepszych lekkoatletów świata. Na 17 miesięcy przed halowymi mistrzostwami świata w Trójmieście gościła delegacja Międzynarodowej Federacji Lekkoataletyki IAAF z Essar Gabrielem, sekretarzem generalnym IAAF na czele. Towarzyszyli mu Paul Hardy, dyrektor zawodów klasy mistrzowskiej IAAF oraz Jose Maria Odriozola, członek Rady IAAF.
- Nasza wizyta trwała dwa dni i w tym czasie pracowaliśmy z przedstawicielami komitetu organizacyjnego halowych mistrzostw świata w 2014 roku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępu prac przygotowawczych do mistrzostw i liczymy, że to, co zostało jeszcze do zrobienia, zostanie wykonane równie perfekcyjnie - przekonywał Odriozola. - Igrzyska olimpijskie w Londynie pokazały jednoznacznie, że lekkoatletyka to sport numer 1 na świecie, dlatego liczymy, że halowe mistrzostwa świata w 2014 roku w Sopocie będą naszym wspólnym wielkim sukcesem. To będzie największa impreza lekkoatletyczna w 2014 na świecie. Spodziewamy się, że na starcie zobaczymy zawodników ze 150 reprezentacji, a wśród nich największe gwiazdy królowej sportu. Cieszymy się, że w Sopocie wystartują także najlepsi polscy lekkoatleci, z których część pochodzi przecież z tego miasta. Wiemy, że swój start zapowiedzieli m.in. Anna Rogowska, Karolina Tymińska oraz Paweł Wojciechowski i mistrz olimpijski Tomasz Majewski, co sprawi, że impreza będzie cieszyć się niezwykłym zainteresowaniem w regionie i całej Polsce - zaznaczył członek Rady IAAF.

Odriozola podkreśla, że sprawy logistyczne, które są niezbędne do przeprowadzenia imprezy rangi mistrzostw świata (obiekt, hotele, komunikacja, dostęp do lotniska) już na 17 miesięcy przed startem zawodów są gotowe w 100 procentach. Finalizowane są również rozmowy dotyczące transmisji telewizyjnych z sopockich mistrzostw. Poprzednie mistrzostwa w Stambule oglądało ok. 150 milionów widzów. Ta liczba także w przypadku imprezy w Ergo Arenie ma być podobna.

- Dla Sopotu organizacja tej imprezy to ogromne wyzwanie. Będzie to największa logistyczna operacja w historii miasta po organizacji wizyty Jana Pawła II w 1999 roku. Z organizację całej imprezy odpowiada zespół urzędu miasta Sopotu i Ergo Areny, która będzie operatorem całych mistrzostw. Całą imprezę wspiera również PZLA, a także nasz sąsiad miasto Gdańsk. Niezbędnego wsparcia udzielił nam marszałek województwa pomorskiego oraz miasto Toruń, z którym wspólnie kupimy specjalną bieżnię. Wielkie wsparcie mamy również od polskiego rządu, także finansowe. Od strony sportowej wesprze nas Sopocki Klub Lekkoatletyczny. Nie zapominamy także o Irenie Szewińskiej, która wspomaga nas na każdym kroku - poinformował prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Karnowski podkreślił, że poparcie rządu RP oraz premiera Donalda Tuska, którzy udzielili Sopotowi niezbędnych gwarancji pozwoliło na przyznanie miastu praw do organizacji mistrzostw.

- Organizacja mistrzostw kosztować nas będzie ok. 20 milionów złotych. Część z tych środków pokryje IAAF, ponad pięć milionów wyłoży polski rząd. Otrzymamy również środki od naszych sponsorów, mamy obiecane także środki z samorządu województwa pomorskiego. Ale wartość marketingowa jaką dadzą mistrzostwa Sopotowi i całemu naszemu regionowi będzie zwielokrotnieniem poniesionych wydatków. Dlatego Sopot nie straci na tych mistrzostwach, a wręcz przeciwnie - przyznał Karnowski.

Bezpośrednie przygotowania Ergo Areny do mistrzostw świata rozpoczną się na przełomie stycznia i lutego 2014 roku. Imprezą testową przed imprezą docelową będą lekkoatletyczne halowe mistrzostwa Polskie, które odbędą się od 21 do 23 lutego 2014 roku. W tym czasie trójmiejskie drużyny koszykówki i siatkówki swoje mecze będą musiały rozgrywać w innych obiektach.

Cieszysz się, że halowe mistrzostwa świata odbędą się w Ergo Arenie? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »