A jednak! Na PGE Arenie Gdańsk wymienią murawę przed meczem Polska - Urugwaj!

Szefowie PGE Areny w Gdańsku w porozumieniu z PZPN podjęli decyzję, że nie będą ratować murawy przed meczem Polska - Urugwaj. Po prostu wymienią ją na nową!
O tragicznym stanie murawy na PGE Arenie, gdzie 14 listopada ma się odbyć hitowy towarzyski mecz Polska - Urugwaj, mówiło się od kilku tygodni.

Pierwszy sygnał ostrzegawczy wysłał były już sekretarz generalny PZPN Waldemar Baryło, który wizytował stadion w Gdańsku przy okazji meczu Lechii Gdańsk ze Śląskiem Wrocław. Potem, już po wyborach w PZPN, temat murawy na PGE Arenie podchwycił nowy prezes Zbigniew Boniek, który także sugerował szczególną pielęgnację trawy przed meczem z Urugwajem.

Za każdym razem sytuację próbował uspokajać prezes Arena Gdańsk Operator Borys Hymczak.

- Rozumiem, że po tym, co stało się przy okazji meczu z Anglią wszyscy są przewrażliwieni na punkcie stanu boisk na naszych stadionach, ale zapewniam, że u nas wszystko jest pod kontrolą - mówił Hymczak. - W ostatnich miesiącach przed meczami Lechii wielokrotnie kwestionowano stan murawy, ale okazywało się, że zawsze udawało nam się dobrze przygotować boisko. Tak samo będzie przy okazji meczu z Urugwajem i wcześniejszej próby generalnej, czyli spotkania Lechia - Legia Warszawa - dodawał operator gdańskiego stadionu.

I choć na stadionie w Gdańsku wdrożono specjalny program pielęgnacyjny, a murawa PGE Areny przechodziła zabiegi wertykulacji, aeracji, dosiewania, nawożenia, koszenia, czesania czy wymiany zniszczonych fragmentów, próba generalna wypadła fatalnie.

Po niedzielnym meczu Lechii z Legią na stan murawy narzekali wszyscy - trenerzy, piłkarze (Miroslav Radović z Legii powiedział nawet, że to najgorsza murawa w ekstraklasie), a także obecny na meczu asystent selekcjonera Waldemara Fornalika - Andrzej Dawidziuk. - Niektórzy się już nawet uśmiechają, że w meczu z Urugwajem takie zepsute boisko będzie naszym atutem, choć ja się z tym nie zgadzam - mówił.

W Gdańsku krążyły w poniedziałek przeróżne informacje, często sensacyjne - że Gdańsk straci mecz Polska - Urugwaj albo że murawa na PGE Arenie będzie wymieniana. Obie wydawały się mało prawdopodobne, ale wieczorem szefowie stadionu w porozumieniu z PZPN podjęli decyzję - wymieniamy murawę!

- Już w poniedziałek rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze, a całość prac związanych z wymianą murawy powinna trwać dwa, trzy dni. Po zakończeniu wymiany operator rozpocznie zabiegi pielęgnacyjne, które trwać będą do 13 listopada. Koordynacją zadania zajmuje się firma Trawnik-Producent - powiedziała Maria Bek z Arena Gdańsk Operator.

Z naszych informacji wynika, że błyskawiczna wymiana murawy będzie kosztowała ok. 400 tys. zł.

QUIZ - CO TY WIESZ O PGE ARENIE? Weź udział w zabawie i odpowiedz na 10 pytań!