Sport.pl

Polska kontra gwiazdy Urugwaju. Gdańska PGE Arena znów rozbłyśnie

Po towarzyskim meczu Polski z Niemcami we wrześniu 2011 i czterech czerwcowych spotkaniach na Euro 2012 PGE Arena po raz szósty ugości największe piłkarskie gwiazdy. Gdański stadion będzie areną towarzyskiego meczu biało-czerwonych z Urugwajem. Początek spotkania o 20.45
Po Niemcach, Hiszpanach i Włochach do Trójmiasta przyjechała kolejna czołowa reprezentacja świata. Urugwajczycy to czwarta drużyna Mundialu w RPA z 2010 roku, zwycięzca mistrzostw Ameryki Południowej sprzed roku i obecnie 11. zespół w rankingu FIFA. Polska zajmuje w nim dopiero 54. miejsce.

Rywale biało-czerwonych zjawili się w Gdańsku już w poniedziałek. - Czujemy się tu naprawdę maravilla, czyli cudownie - przyznał selekcjoner reprezentacji Urugwaju Oscar Tabarez, który zabrał do Polski niemal wszystkie swoje największe gwiazdy. Zabrakło tylko najbardziej rozpoznawalnego piłkarza Urugwaju ostatnich lat Diego Forlana. Kibice na stadionie w Gdańsku będą mogli jednak zobaczyć m.in. Edinsona Cavaniego czy Luisa Suareza, piłkarzy robiących furorę na europejskich boiskach. Naprzeciwko Urugwajczyków wybiegną z kolei najlepsi wybrańcy selekcjonera Waldemara Fornalika, czyli m.in. słynne "trio z Dortmundu" - Jakub Błaszczykowski, który wraca do kadry po kontuzji stopy, oraz Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek. Być może trener Polaków zdecyduje się dać szansę na występ powołanemu w ostatniej chwili obrońcy Lechii Gdańsk Piotrowi Brożkowi. - Nie wziąłem go do kadry jedynie dlatego, że gra w Gdańsku. Liczę bardzo na to, że jeśli pojawi się na boisku, to w 100 proc. wypełni powierzone mu zadania - przekonywał Fornalik.

Aby gdański stadion mógł być godnym miejscem dla prestiżowego, choć tylko towarzyskiego spotkania reprezentacji Polski, operator PGE Areny zdecydował się na kilka dni przed meczem na wymianę murawy. Trawa na gdańskim stadionie była w ostatnim okresie mocno eksploatowana (swoje mecze ligowe na stadionie w Letnicy rozgrywa Lechia, odbywają się tam również imprezy komercyjne, a pod koniec września z koncertem gościła Jennifer Lopez) i znajdowała się w fatalnym stanie. Istniała nawet obawa, że z tego powodu mecz Polski z Urugwajem zostanie przeniesiony do innego miasta. Jednak teraz, jak przekonuje Borys Hymczak, prezes zarządzającej stadionem spółki Arena Gdańsk Operator, gdański obiekt ma najlepszą murawę w Polsce, która sprawi, że środowe spotkanie ma być piłkarskim spektaklem na najwyższym poziomie. Jeśli mecz z Urugwajem okaże się organizacyjnym sukcesem, być może wiosną na PGE Arenie biało-czerwoni rozegrają spotkanie eliminacji mistrzostw świata z Ukrainą. Za takim rozwiązaniem opowiada się m.in. prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski.

Na środowym meczu na stadionie spodziewany jest komplet publiczności. Bilety na spotkanie rozeszły się w ekspresowym tempie, jednak szczęśliwcy mogą jeszcze znaleźć pojedyncze wejściówki w internecie. Ze względu na duże zainteresowanie na mecz najlepiej więc wybrać się komunikacją miejską. Od godz. 15 wraz z biletem na mecz korzystać z niej będzie można bezpłatnie. Na stadion od 17.30 dojedziemy pociągiem SKM z Gdańska Głównego oraz specjalnym tramwajem linii 60. Ruch tramwajów linii 4, 7, 10 i 14 na ulicy Marynarki Polskiej zostanie w tym czasie wstrzymany. Parkingi przy PGE Arenie będą otwarte wyłącznie dla posiadaczy zakupionych wcześniej biletów parkingowych. Bezpłatne parkingi zostały przewidziane wzdłuż ulic Hallera i Czarny Dwór. Działać będzie również Park & Ride na placu Zebrań Ludowych.

Czyja gwiazda rozbłyśnie mocniej na PGE Arenie? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: