Abdou Razack Traore, Bogusław Kaczmarek i Atom Trefl Sopot - oto Trójmiejskie Gwiazdy Sportu! [+ZDJĘCIA I WIDEO Z GALI]

Abdou Razack Traore z Lechii Gdańsk był największą Trójmiejską Gwiazdą Sportu w 2012 r. Trenerem Roku został szkoleniowiec gdańskich piłkarzy Bogusław Kaczmarek, a drużyną - siatkarki Atomu Trefl Sopot.
Finałowa gala dziewiątej edycji plebiscytu Trójmiejskie Gwiazdy Sportu, organizowanego przez "Gazetę" i Trojmiasto.sport.pl, odbyła się w Dream Clubie w Krzywym Domku w Sopocie. Tradycyjnie pojawili się na niej nie tylko laureaci, ale przedstawiciele wszystkich drużyn i dyscyplin z Trójmiasta.

Trójmiejskie Gwiazdy Sportu to wyjątkowy plebiscyt, bo tylko my wybieramy najlepszych sportowców w Trójmieście, i to w aż trzech kategoriach. Sportowca Roku wybrali czytelnicy "Gazety" i Trojmiasto.sport.pl, a najlepszego trenera oraz najlepszą drużynę dziennikarze trójmiejskich mediów.

W najważniejszej kategorii - Sportowiec Roku - Trójmiejską Gwiazdą Sportu został piłkarz Lechii Traore. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie mógł co prawda wręczyć statuetki samemu Traore, bo piłkarzowi z końcem grudnia wygasła umowa z Lechią i teraz będzie grał w Turcji, ale w jego imieniu nagrodę odebrał inny piłkarz Lechii - Jarosław Bieniuk. Tuż za Traore znaleźli się tenisistka stołowa Natalia Partyka, która w 2012 r. wystartowała zarówno w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, jak i paraolimpiadzie, oraz Przemysław Miarczyński, czyli jedyny trójmiejski medalista igrzysk w Londynie.

Lechia triumfowała też w kategorii Trener Roku. Na najlepszego szkoleniowca dziennikarze wybrali bowiem Bogusława Kaczmarka. Choć "Bobo" pracuje w Lechii od połowy 2012 r., to dziennikarze docenili jego pracę w celu odmiany oblicza drużyny z Gdańska. Lechia w ekstraklasie niemal zawsze była postrzegana jako drużyna przeciętna, ale dzięki pracy Kaczmarka, a także świetnej grze Traore jesienią zaczęła się dobijać do czołówki ligi, a przerwę zimową spędza z nadziejami na włączenie się do walki nawet o europejskie puchary. Drugie miejsce w kategorii Trener Roku zdobył Paweł Kowalski, twórca sukcesów Miarczyńskiego, ale też Piotra Myszki. Trzeci był Alessandro Chiappini, szkoleniowiec siatkarek Atomu, który poprowadził sopocianki do mistrzostwa Polski, potem wyjechał, niestety, do Baku, ale teraz - m.in. dzięki świetnej pracy w Trójmieście - przymierzany jest do roli selekcjonera reprezentacji Polski kobiet.

Drużyną roku po raz drugi z rzędu zostały siatkarki Atomu, które w poprzednim roku zdobyły pierwsze w historii mistrzostwo kraju, a także przebiły się do play-off Ligi Mistrzyń. Drugie były też mistrzynie Polski - piłkarki ręczne Vistalu Łączpol Gdynia, a trzeci koszykarze Asseco Prokom Gdynia (również mistrzowie kraju), którzy już siedmiokrotnie wygrywali nasz plebiscyt.

Tuż po ogłoszeniu Sportowca Roku specjalną statuetkę Trójmiejskich Gwiazd Sportu odebrał Adam Korol. Wybitny wioślarz AZS AWFiS Gdańsk, mistrz olimpijski i świata, zakończył już karierę, a statuetka była rodzajem podziękowań za lata wspaniałych sukcesów i momentów wzruszeń.

Podczas gali finałowej, którą poprowadziła Karolina Piechota, znana nie tylko z ekranów kinowych i telewizyjnych, ale również z występów w gdańskim Teatrze Wybrzeże, nie zabrakło niespodzianek. W przerwach tańczyły cheerleaderki z Gdyni, a po części oficjalnej obejrzeliśmy pokaz mody.

Pokaz przygotowała Agnieszka Gruszka, projektantka mody, która prowadzi Autorską Pracownię Mody w Gdyni. W jej pracowni powstają modele proste, klasyczne, ale też i mocno awangardowe, m.in. kolekcje eko z papieru oraz z plexi i drutu. Projektantka tworzy także projekty dla hostess na firmowe bankiety, kostiumy dla aktorek i tancerek, suknie ślubne. Projektuje unikatową biżuterię. Prowadzi zajęcia z projektowania mody i stylizacji. W jej pracowni można kupić najnowsze modele z kolekcji wiosna-lato i jesień-zima.

Modelki do pokazu przygotowała Joanna Wiereszko-Taraszkiewicz, stylistka, wizażystka, charakteryzatorka, na co dzień zajmująca się stylizacją modeli do sesji fotograficznych oraz aktorów, jak również osób prywatnych.

Modelki były ubrane w biżuterię Bożeny Kamińskiej, sopockiej projektantki, która od kilkunastu lat prowadzi pracownię i galerię w Sopocie. Dziś jej prace można obejrzeć w Domu Zdrojowym w Sopockich galeryjkach. Ostatnio prezentowała swoje prace w Muzeum Narodowym na Słowenii, Słowacji i we Włoszech. Jej biżuteria stworzona jest z różnych materiałów- srebra, bursztynu, naturalnych kamieni, jak również z mniej konwencjonalnych, jak muszle i koralowce, które sama przywozi z podróży z Indii czy Cejlonu.

Nad przebiegiem gali finałowej Trójmiejskich Gwiazd Sportu czuwał zespół "Wesele na plaży, konsultanci ślubni" - www.weselenaplazy.pl.

SPORTOWIEC ROKU 1. Abdou Razack Traore 2. Natalia Partyka 3. Przemysław Miarczyński 4. Jerel Blassingame 5. Klaudia Jans-Ignacik Małgorzata Kożuch 7. Mateusz Kusznierewicz 8. Marta Jeschke 9. Adam Korol Piotr Myszka DRUŻYNA ROKU 1. Atom Trefl Sopot 2. Vistal Łączpol Gdynia 3. Asseco Prokom Gdynia TRENER ROKU 1. Bogusław Kaczmarek 2. Paweł Kowalski 3. Alessandro Chiappini