Władze KHL wizytowały Gdańsk. Jeden z meczów europejskiej NHL może odbyć się na PGE Arenie!

Dyrektor sportowy najlepszej europejskiej ligi hokeja KHL Dmitri Kurbatow oraz odpowiedzialny za audyt i procedury wewnętrzne Wadim Skoropupow wizytowali Gdańsk. Już od sezonu 2013/14 do KHL ma przystąpić Klub Hokejowy Olivia Gdańsk, a jeden z jej meczów miałby odbyć się na PGE Arenie!
Liga KHL to pod względem sportowym druga po NHL najsilniejsza liga świata (wszystko co powinieneś wiedzieć o lidze KHL - TUTAJ). Pomysł, aby w lidze KHL zagrał zespół z Gdańska, pojawił się za sprawą Antanasa Sakavickasa, który został prezesem klubu (czytaj - TUTAJ). Sprawy potoczyły się błyskawicznie, w lutym kierownictwo gdańskiego klubu gościło w Moskwie, gdzie oficjalnie zgłosiło chęć uczestnictwa w lidze KHL już od sezonu 2013/14.

Teraz delegacja KHL wizytowała Gdańsk. Kurbatow i Skoropupow obejrzeli obiekty sportowe (główną bazą ma być Ergo Arena, wykorzystana ma być również hala Olivia), a także lotnisko, port i bazę hotelową. Podobnie jak w przypadku wymogów UEFA, centra pobytowe dla drużyn odwiedzających Gdańsk muszą charakteryzować się najwyższym standardem. Kurbatow i Skoropupow mogli się przekonać, że większość obiektów spełnia wymogi prestiżowych rozgrywek KHL, choć oczywiście jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o przystosowaniem hal do rozgrywek hokejowych (w przypadku Ergo Areny chodzi o zakup band oraz organizację strefy przyjęcia drużyn i sędziów, z kolei w przypadku Olivii potrzebny jest lifting całego obiektu). Rosyjska delegacja wizytowała też stadion PGE Arena, gdzie mógłby się odbyć jeden z meczów ligi KHL.

- Pojawił się taki projekt i wszystko wskazuje na to, że będzie on możliwy do realizacji - mówi prezes Arena Gdańsk Operator Borys Hymczak. - KHL ma bardzo wysokie wymagania, jednak wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby na PGE Arenie odbył się mecz hokejowy. Technicznie jest to do zrobienia, kwestią pozostaje ustalenie terminów i drużyn, które miałyby zagrać - dodaje Hymczak.

Oczywiście najlepiej by było, aby jednym z zespołów była KH Olivia. To, czy zespół z Gdańska już od sezonu 2013/14 dołączy do ligi KHL, powinno wyjaśnić się do końca kwietnia. Podczas wizyty w Trójmieście przedstawiciele KHL otrzymali pisemne gwarancje instytucji popierających projekt, z Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie, Marszałkiem Województwa Pomorskiego oraz Miastem Gdańsk na czele.

Czy mecz hokeja na lodzie na PGE Arenie to dobry pomysł? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »