Sport.pl

KH Olivia zrobił kolejny krok w kierunku europejskiej NHL. Zagra też w Pucharze Polski

Pod koniec kwietnia okaże się, czy Klub Hokejowy Olivia wystąpi w prestiżowej lidze KHL, europejskim odpowiedniku NHL. Jak zapewnia prezes gdańskiego klubu Antanas Sakavickas, wszystko zmierza w dobrym kierunku. Klub zgłosił się również do gry w Pucharze Polski.
Gdańscy działacze w weekend gościli u Aleksandra Miedwiediewa (prezes ligi KHL). Wizyta u najważniejszej osoby w europejskim odpowiedniku NHL zbiegła się w czasie z meczem miejscowej drużyny SKA z Dynamo Moskwa w finale konferencji zachodniej.

Przedstawiciele gdańskiego klubu ze spotkania wynieśli cenne informacje. Poznali specyfikę działania klubu w lidze KHL. Otrzymali też zapewnienie, że KH Olivia jest na właściwej drodze, by zagrać w tych elitarnych rozgrywkach.

- To była owocna wizyta. Jesteśmy o krok bliżej od występów w lidze KHL - mówi trojmiasto.sport.pl Antanas Sakavickas, prezes KH Olivia. - Poznaliśmy strukturę funkcjonowania SKA. Jak to wygląda od wewnątrz. Mamy od kogo czerpać wzorce i to te najlepsze. Z pewnością było to dla nas bardzo cenne doświadczenie. Klub z Sankt Petersbura pod względem organizacyjnym należy do ścisłej czołówki tej ligi. Od prezesa Miedwiedwiewa otrzymaliśmy również kolejne wytyczne. Nie pozostaje nam nic innego jak krok po kroku je spełnić - dodaje Sakavickas. A o jakie wytyczne konkretnie chodzi?

- Najważniejszy postulat mówi o rzetelnym wypełnieniu i przesłaniu dokumentów licencyjnych. Jeśli ich nie złożymy, to nie otrzymamy licencji. Przede wszystkim musimy zbudować lodowisko, zaopatrzyć się w bandy, rolby [maszyna do oczyszczania lodu - red.] i system videogol - dodaje Sakavickas. Gdański klub nie powinien mieć kłopotów ze spełnieniem wymagań stawianych przez władze ligi. Dużym atutem KH Olivia jest nowoczesny obiekt, gdańsko-sopocka Ergo Arena, która bardzo spodobała się władzom KHL. Jedną z opcji jest także możliwość rozegrania meczu na PGE Arenie.

- Ten pomysł spotkał się z aprobatą władz KHL, ale proszę pamiętać, że większość meczów rozgrywać będziemy w hali. Chcemy do maksimum wykorzystać wzorce z Sankt Petersburga. Powiem więcej - jesteśmy w stanie zrobić mecze na takim poziomie jak SKA - zapewnia Sakavickas.

W procesie uzyskania licencji ważne jest również uzyskanie gwarancji budżetowych na poziomie 8-10 milionów euro. Ten wymóg KH Olivia także jest w stanie spełnić, choć niedawno jedna z moskiewskich gazet zacytowała prezesa Miedwiediewa, który mówił, że na zebranie takiej kwoty może gdańszczanom zabraknąć czasu.

- Ta wypowiedź została przez dziennikarza wyrwana z kontekstu i przekręcona - mówił Sakavickas.

Kolejne spotkanie przedstawicieli gdańskiego klubu z władzami ligi odbędzie się pod koniec kwietnia. Wówczas zapadną wiążące dla KH Olivia decyzje dotyczące udziału w rozgrywkach europejskiej NHL. Przetarciem dla gdańskiego klubu na krajowych lodowiskach będzie udział w kolejnej edycji hokejowego Pucharu Polski. KH Olivia złożył bowiem oficjalny wniosek o udział w tych rozgrywkach.

Liga KHL zrzesza obecnie 26 klubów z Rosji (20 zespołów), Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Kazachstanu, Czech oraz Słowacji (po jednym). Od nowego sezonu w rozgrywkach ma wystartować 28 zespołów. O prawo startu w europejskiej NHL oprócz KH Olivia walczą jeszcze drużyny rosyjskie z Tiumienia, Władywostoku oraz Soczi. Z gry o ligę KHL wypadły natomiast kandydatury rosyjskiej Łady Togliatti, włoskiego Milanu Rossoblu, chorwackiego Medevscaka Zagrzeb oraz zespołu z norweskiego Stavanger.

Czy udział polskiego klubu w rozgrywkach ligi KHL to dobry pomysł? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: