Sport.pl

Gdynia stolicą polskiego żeglarstwa. Ruszyły regaty Volvo Gdynia Sailing Days

Prawie tysiąc żeglarzy przybyło do Gdyni, aby wziąć udział w regatach Volvo Gdynia Sailing Days 2013. Impreza, która zaczęła się w środę, potrwa do 28 lipca.
To już 14. edycja Volvo Gdynia Sailing Days, czyli najważniejszych obok niemieckiego Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) regat żeglarskich w obrębie basenu Morza Bałtyckiego. W tym roku w programie zawodów znalazły się aż cztery imprezy rangi mistrzostw świata, Europy i Polski. Wszystkie wyniki zaliczane są do rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Najbardziej prestiżowymi regatami tegorocznej edycji będą mistrzostwa świata klasy Micro, które wystartują 22 lipca i potrwają przez sześć dni. W tej klasie Polska broni tytułu mistrzowskiego wywalczonego w zeszłym roku przez załogę Piotra Ogrodnika. Kolejne ważne regaty to mistrzostwa świata juniorów w klasach 49er i 49erFX (24-28 lipca). Łódki te, określane jako Formuła 1 żeglarstwa olimpijskiego, stacjonować będą na plaży miejskiej, a same wyścigi odbywać się będą wzdłuż bulwaru i plaży. 49erFX to nowa klasa olimpijska dla kobiet i to właśnie w Gdyni panie będą mogły po raz pierwszy rywalizować w imprezie tej rangi. Na zakończenie żeglarskiego święta w Gdyni odbędą się zawody matchracingowe Gdynia MatchCup - Otwarte Mistrzostwa Polski. Regaty będą miały rangę Pucharu Świata o bardzo wysokim współczynniku G2 (wyżej punktowane są tylko mistrzostwa świata i regaty G1). Tytułu broni w tym roku gdynianin Przemysław Tarnacki, ale wielu zawodników z Polski i zagranicy również będzie miało chrapkę na zwycięstwo. Wyścigi będzie można obserwować przy skwerze Kościuszki od 25 do 28 lipca.

Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko zmagania na wodzie, lecz także wiele atrakcji na lądzie. Sportowa rywalizacja wzbogacona zostanie o program rozrywkowo-rekreacyjny skierowany do widzów. W gdyńskiej Marinie powstanie specjalne Miasteczko Volvo Gdynia Sailing Days, w którym na wszystkich będą czekały atrakcje związane nie tylko z żeglarstwem. W miasteczku odbędą się także spotkania ze znanymi żeglarzami, konkursy i zabawy dla wszystkich oraz uroczystości rozpoczęcia i zakończenia regat i dekoracje zwycięzców. Główny partner projektu Volvo zaprezentuje tam swoje najnowsze modele samochodów.

Pełny harmonogram imprezy znaleźć można na stronie www.gdyniasailingdays.org.

Więcej o: