Trwają regaty Volvo Gdynia Sailing Days [ZDJĘCIA]

Do niedzieli potrwają wielkie żeglarskie regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Obecnie o medale mistrzostw świata walczą zawodnicy rywalizujący w klasach 49er i 49er FX oraz Micro, w piątek rozpoczynają się też mistrzostwa Polski w match racingu Gdynia Match Cup.
Rywalizacja w klasie 49er i 49er FX rozpoczęła się w czwartek. Klasa 49er to najszybsza i najefektowniejsza łódka olimpijska, która często nazywana jest żeglarską Formułą 1. Jest to rozwijający ekstremalne prędkości skiff wymagający od zawodników niebywałej zwinności. Moment nieuwagi kończy się widowiskową wywrotką przez dziób.

Do zawodów zgłosiły się 44 załogi z 15 krajów: 32 załogi męskie w klasie 49er i 12 załóg żeńskich w klasie 49er FX. Polskę reprezentuje w sumie pięć załóg. Zawodnicy będą rywalizować przez cztery dni. Pierwsze wyścigi rundy kwalifikacyjnej zaczęły się w czwartek i potrwają do soboty. W niedzielę odbędą się wyścigi finałowe.

W czwartek aura nie dopisała. Było pochmurno i wiał słaby wiatr, jednak o sile wystarczającej, aby przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi.

W pierwszym i drugim kilka załóg miało falstarty, w tym również obie polskie załogi w 49er FX. Po czterech wyścigach w klasie 49er prowadzi załoga hiszpańska Diego Botin i Pablo Tunado, która wygrał dwa wyścigi. Na drugim miejscu uplasowali się Francuzi Kevin Fischer i Marc Mallaret, a na trzecim Anglicy Tim Gratton i Chris Tylor. Najlepsza polska załoga Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki zajmuje piątą pozycję. W czołówce jest bardzo ciasno, między drugim i siódmym miejscem jest tylko trzypunktowa różnica.

Wśród kobiet prowadzi załoga fińska Norra Ruskola i Camilla Cedercreutz, przed Griseldą Khng i Sarą Tan z Singapuru. Na trzeciej pozycji jest załoga polska Zuzanna Rybicka i Marcelina Śliwińska.

W Mistrzostwach Świata w klasie Micro odbył się wyścig długodystansowy, który jest obowiązkowy w programie mistrzostw świata tej klasy. Start wyznaczono w Gdyni, boja dolna znajdowała się w okolicach molo w Sopocie, górna na wysokości Płyty Redłowskiej w Gdyni. Tę trasę jachty musiały pokonać dwukrotnie, żeby ostatecznie przeciąć linię mety w Gdyni. Trasa była długa, więc był czas, aby dobrą taktyką nadrobić drobne błędy, chwilowe braki wiatru lub niewykorzystane "odkrętki". Po bardzo dobrym starcie do pierwszej boi prowadziła załoga Rafała Moszczyńskiego (Oiler Racing). Niestety, boję ominęli złą burtą i musieli zawrócić, aby naprawić swój błąd. Wtedy na prowadzenie wysunęła się załoga francuska, która prowadziła przez dłuższą część wyścigu. Okazało się później, że wiele załóg nie doczytało Instrukcji Żeglugi i boję omijali złą burtą. Aby nie zostać zdyskwalifikowanym, jacht musi zawrócić i jeszcze raz minąć boję właściwą burtą, co powoduje stratę cennego czasu. Kolejność jachtów na poszczególnych bojach się zmieniała, jednak czołówka była cały czas taka sama. Wyścig ostatecznie wygrała załoga Piotra Ogrodnika. Piotr Tarnacki, lider klasyfikacji generalnej, przypłynął na piątej pozycji, jednak nadal zachowuje prowadzenie.

Od piątku do niedzieli będą rozgrywane regaty Gdynia Match Cup - mistrzostwa Polski w match racingu, które zaliczane są do Pucharu Świata w formule meczowej z wysokim współczynnikiem 2. Regaty meczowe to duża ilość krótkich wyścigów jeden-na-jeden w systemie pucharowym z półfinałami i finałami. Regaty rozgrywane są blisko brzegu i towarzyszy im komentarz na żywo. W regatach startują polscy i zagraniczni zawodnicy, gdyż mistrzostwa mają charakter otwarty oraz rangę Pucharu Świata. Na starcie stanie 11 załóg - wszystkie z pierwszej setki światowego rankingu. Tytułu z zeszłego roku broni załoga Przemysława Tarnackiego, ale ostrą walkę zapowiadają również Marek Stańczyk, obecnie najwyżej sklasyfikowany w światowym rankingu polski sternik meczowy. O zwycięstwo walczyć będą również załogi zagraniczne z Reubenem Corbettem z Nowej Zelandii na czele.

Program regat rozgrywanych w ramach Volvo Gdynia Sailing Days:

22-27 lipca - mistrzostwa świata w klasie Micro

25-28 lipca - mistrzostwa świata juniorów w klasie 49er i 49er FX

26-28 lipca - Gdynia Match Cup