Finisz wielkich mistrzów. Adam Korol i Mateusz Kusznierewicz w niedzielę oficjalnie zakończą karierę

Wielokrotni medaliści największych imprez, z igrzyskami olimpijskimi włącznie, wioślarz Adam Korol i żeglarz Mateusz Kusznierewicz, w niedzielę oficjalnie zakończą wyczynową karierę. Swoich kibiców i sympatyków sportu zapraszają od godz. 11 na Targ Rybny oraz nad Motławę.
Korol i Kusznierewicz zakończą karierę podczas imprezy Energa Gdański Weekend Mistrzów, organizowanej przez miasto Gdańsk oraz Gdański Klub Żeglarski. Oprócz części oficjalnej zaplanowano również zmagania sportowe.

Obaj sportowcy zaprosili przyjaciół, z którymi zdobywali sportowe laury, aby rozegrać pokazowe zawody w swoich dyscyplinach. Wszystkie wyścigi - żeglarskie i wioślarskie - rozegrane zostaną na Motławie ze startem przy Żurawiu i metą przy Targu Rybnym.

- Jest to wyjątkowe wydarzenie, które potwierdza pozycję stolicy Pomorza jako miasta sportowego, promującego aktywność fizyczną - podkreśla Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu.

Główni bohaterowie niedzielnej imprezy przygotowali wiele niespodzianek dla kibiców. Korol - mistrz olimpijski z Pekinu i czterokrotny mistrz świata - po raz ostatni zaprezentuje się na wodzie w towarzystwie partnerów ze złotej czwórki podwójnej (Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski, Michał Jeliński). - Od czasu ostatniego startu podczas igrzysk w Londynie (2012 r.), nie mieliśmy okazji razem pływać, a możliwość pokazowej rywalizacji z moimi następcami z klubu AZS AWFiS Gdańsk zapowiada się ekscytująco - podkreśla Korol, którego nową pasją jest bieganie (niedługo zadebiutuje w maratonie).

Z kolei Kusznierewicz po raz pierwszy od 2004 roku wystartuje w regatach w klasie Finn, w której zdobył dwa medale olimpijskie (złoto w Atlancie i brąz w Atenach). Wielokrotny mistrz świata zaprosił do udziału w zmaganiach żeglarskich swoich wieloletnich rywali i jednocześnie przyjaciół: Dominika Życkiego oraz Rafała Szukiela. Staną oni do pokazowej walki w regatach, a także sprawdzą umiejętności utalentowanej młodzieży z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. 

- Energa Gdański Weekend Mistrzów to przede wszystkim promocja wyczynowego sportu oraz aktywnego spędzania wolnego czasu wśród dzieci i młodzieży. Wspólnie z Adamem żegnamy się z rywalizacją olimpijską, ale w kwestii zachęcania do zdrowego i aktywnego stylu życia na pewno nie powiedzieliśmy ostatniego słowa - podkreśla żeglarz. 

Harmonogram imprezy (główny punkt na Targu Rybnym)

godz. 11 - oficjalne otwarcie Energa Gdańskiego Weekendu Mistrzów i rozpoczęcie rywalizacji na wodzie

godz. 12 - wyścig wioślarski z udziałem Adama Korola

godz. 14 - wyścig żeglarski z udziałem Mateusza Kusznierewicza

godz. 14.25 - rywalizacja żeglarska na łódkach typu Optimist: Mistrzowie kontra Dzieci

godz. 14.50 - pokazowy wyścig wioślarski z udziałem złotej czwórki podwójnej z Pekinu

godz. 15 - uroczystość zakończenia imprezy i oficjalne podziękowania dla Adama Korola i Mateusza Kusznierewicza za odniesione sukcesy