W Gdańsku startują mistrzostwa Polski w żeglarstwie. Wystąpią Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński

Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego ?Galion" po raz drugi z rzędu gości żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. W gdańskich Górkach Zachodnich od 19 do 22 września będą rywalizować najlepsze krajowe zawodniczki i zawodnicy w siedmiu konkurencjach. Gwiazdami regat będą medaliści olimpijscy - Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński.
Medale rozdane zostaną zarówno w kategorii seniorów i młodzieżowców. - Od kilku lat wzbogacaliśmy swoją ofertę żeglarską. Polski Związek Żeglarski z roku na rok powierzał nam coraz poważniejsze regaty. Cieszę się, że zyskaliśmy zaufanie związku. Centrum "Galion" do doskonałe miejsce nie tylko dla żeglarzy, ale i sportowców w ogóle - podkreśla Rafał Zakrzewski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego AZS - Centrum "Galion".

W ubiegłym roku w Górkach Zachodnich w mistrzostwach Polski rywalizowało blisko 200 żeglarek i żeglarzy. W regatach zaplanowanych od czwartku do niedzieli frekwencja powinna być równie wysoka.

- Dla kadry narodowej to obowiązkowy start. Zabraknie jedynie klasy 49er, która przygotowuje się do startu w mistrzostwach świata w Marsylii - podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Na wodach Zatoki Gdańskiej i Wisły Śmiałej do zdobycia będzie aż 14 kompletów medali. Mistrzowska rywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych (senior, młodzieżowiec) w siedmiu konkurencjach: RS i 470 kobiet i mężczyzn oraz Laser Radial kobiet, Laser i Finn mężczyzn. Wszystko są to klasy olimpijskie, które znajdują się w programie najbliższych igrzysk w Rio de Janeiro (2016).

Z największym zainteresowaniem oczekiwany jest start Zofii Klepackiej. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w klasie RS po występie w Londynie zrobiła sobie przerwę. Latem urodziła drugie dziecko, tym razem córeczkę. W Gdańsku wystartuje po raz pierwszy od sukcesu w Londynie. Przed rokiem, pod nieobecność deskarki YKP Warszawa miejsce na podium podzieliły między siebie: Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot - złoto), Kamila Smektała (YKP Warszawa - srebro) i Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia - brąz).

Emocji nie zabraknie również w męskiej konkurencji windsurfingu. Walkę o odzyskanie tytułu zapowiadają byli mistrzowie świata i Europy: Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia) i Piotr Myszka (AZS AWF Warszawa). Przed rokiem brązowy medalista olimpijski w mistrzostwach Polski zadowolił się srebrem, gdyż z uwagi na chorobę nie brał udziału w całych regatach. Natomiast Myszka w ogóle nie stanął na podium, gdyż zaliczył tylko jeden wyścig. Tuż przed championatem po raz drugi został ojcem. Obecnie najbardziej utytułowani polscy deskarze mają zamiar pokazać miejsce w szeregu 19-letniemu Pawłowi Tarnowskiemu (SKŻ Ergo Hestia), który przed rokiem wykorzystał niedyspozycje rutyniarzy i po raz pierwszy w karierze zdobył seniorskie złoto.

Poza Klepacką i Miarczyńskim w Gdańsku zaprezentuje się jeszcze czworo reprezentantów Polski na ubiegłoroczne igrzyska olimpijskie w Londynie: Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa, klasa Laser Radial), Agnieszka Skrzypulec (470 kobiet), Kacper Ziemiński (oboje Sejk Pogoń Szczecin, Laser) i Piotr Kula (BTŻ Biskupiec, Finn).

Każdego dnia regat starty do wyścigów planowane są o godz. 11. Dla każdej klasy planowane jest rozegranie dziesięciu wyścigów. Ceremonia zakończenia regat planowana jest pod hotelem "Galion" przy ul. Stogi 20 w niedzielę, 22 września o godz. 16.30.

Od czwartku do soboty w każdej klasie mają odbywać się po trzy wyścigi dziennie. Ostatniego dnia mistrzostw rozgrywane będą tzw. wyścigi medalowe. Zgodnie z regulaminem zakwalifikowanych zostanie do nich w każdej klasie po 10 najlepszych, pod warunkiem wcześniejszego rozegrania minimum 3 wyścigów serii podstawowej oraz zgłoszenia do regat nie mniej niż 20 jachtów. Ta rywalizacja odbędzie się tuż przy kei Centrum "Galion" na rozlewisku Wisły Śmiałej. Dla publiczności wstęp na wszystkie wyścigi oraz ceremonię zakończenia mistrzostw jest bezpłatny.