Sport.pl

Dziesięć piłkarek ręcznych związanych z Pomorzem zagra w mistrzostwach świata

W dniach 6-22 grudnia w Serbii rozegrane zostaną mistrzostwa świata kobiet w piłce ręcznej z udziałem reprezentacji Polski. W ?16? powołanej na turniej przez trenera Kima Rasmussena, jest aż 10 zawodniczek, które grały lub grają w klubach z Pomorza - przede wszystkim w AZS AWFiS Gdańsk i Vistalu Gdynia.
Piłkarki ręczne związane z Pomorzem zdominowały kadrę na mistrzostwa świata. Małgorzata Gapska, Patrycja Kulwińska oraz Iwona Niedźwiedź reprezentują obecnie barwy Vistalu Gdynia (dwie pierwsze to wychowanki AZS AWFiS). Siedem kolejnych zawodniczek zaczynało kariery lub wchodziło w dorosły świat piłki ręcznej klubach z naszego województwa. To Karolina Kudłacz z HC Lipsk (zaczynała w Wąbrzeźnie, ale pierwsze szlify zdobywała w Słupii Słupsk, a na szerokie wody wypłynęła w AZS AWFiS), Karolina Szwed-Orneborg także z HC Lipsk (wychowanka AZS AWFiS, potem zawodniczka Vistalu), Karolina Siódmiak z CJF Fleury Loiret (zaczynała w Giżycku, wieku 17 lat przeszła do AZS AWFiS, potem grała też w Vistalu), Alina Wojtas z SPR Lublin (wychowanka Olimpii Nowy Sącz, seniorską karierę zaczynała w AZS AWFiS), Monika Stachowska z Pogoni Szczecin (zaczynała w Toruniu, potem grała w Starcie Gdańsk, AZS AWFiS oraz Vistalu), Katarzyna Koniuszaniec ze Startu Elbląg (pochodzi z Elbląga, potem grała zarówno w AZS AWFiS, jak i Vistalu) oraz Kinga Grzyb także ze Startu (wychowanka Sambora Tczew).

Jak widać aż osiem z tych zawodniczek grało w przeszłości w zespole AZS AWFiS. Niemal wszystkie wprowadzał do gry w seniorkach wieloletni trener akademiczek Jerzy Ciepliński, a po upadku gdańskiego klubu większość z nich prowadził również w Vistalu. Awans do mistrzostw świata to w dużej mierze również jego zasługa.

Polki w grupie eliminacyjnej zmierzą się kolejno z Paragwajem (7 grudnia, godz. 18), Hiszpanią (9 grudnia, godz. 18), Angolą (10 grudnia, godz. 15.45), Argentyną (12 grudnia, godz. 18) oraz Norwegią (13 grudnia, godz. 20.15). Do dalszej fazy turnieju awansują cztery najlepsze zespoły.

Wszystkie mecze Polek pokaże TVP Sport.

Będziesz oglądał mistrzostwa świata w piłce ręcznej? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: