Sport.pl

Czesław Lang: Wystartujemy z Gdańska, może nawet spod Stoczni

Pierwszy etap 71. Tour de Pologne rozpocznie się w Gdańsku, a impreza połączona będzie z 25. rocznicą pierwszych wolnych wyborów i etosem "Solidarności". - Chcemy pokazać całemu światu, że to właśnie w Gdańsku wszystko się zaczęło - mówi Czesław Lang.
Tour de Pologne 2014 rozegrany zostanie w dniach 3-9 sierpnia, ze startem w Gdańsku i metą w Krakowie.

- Długo trwały negocjacje. Miało być Trójmiasto, były rozmowy z Gdynią i Gdańskiem, ale zdecydowaliśmy się na Gdańsk też dlatego, że w tym roku jest 25-lecie wolnych wyborów w Polsce i Tour de Pologne zawsze niesie jakieś przesłanie - mówi w Radiu Gdańsk wicemistrz olimpijski z Moskwy z 1980 roku i organizator Tour de Pologne Czesław Lang. - Oprócz tego, że jest to kolarska liga mistrzów, najlepsi kolarze, najlepsi Polacy i wielkie emocje sportowe, zawsze staramy się poprzez sport komunikować coś więcej. W tym roku bardzo mocno komunikować chcemy, że to właśnie tutaj, my Polacy, właśnie w Gdańsku zaczęliśmy walczyć o zmianę ustroju, systemu i myślę, że jest to bardzo dobra impreza, żeby przy okazji tego, gdzie pokazujemy TdP w 60 państwach, w 20 wersjach językowych wystartować z Gdańska, jeśli nam się uda, nawet spod Stoczni Gdańskiej, i pokazać całemu światu, że to właśnie tutaj się to wszystko zaczęło. Dodatkowo Gdańsk z TdP jest związany od wielu lat, były tu mety i starty, miasto jest także miejscem sportowym, gdzie wiele się dzieje - dodaje Lang.

Co wizyta Tour de Pologne oznaczać będzie dla mieszkańców regionu?

- Impreza nie jest komercyjna. Nie trzeba płacić, aby zobaczyć kolarzy. W Gdańsku ekipy i zawodnicy przyjadą na dwie godziny przed startem. Mieszkańcy będą mogli przyjść, obejrzeć całe zaplecze, wziąć autografy, porozmawiać z zawodnikami - zdradza organizator Tour de Pologne.

Start I etapu odbędzie się w Gdańsku, meta natomiast będzie miała miejsce w Bydgoszczy. W Pruszczu Gdańskim zlokalizowana będzie lotna premia. Jak wyglądać będzie dalsza trasa?

- Pruszcz Gdański już nam potwierdził chęć uczestnictwa, potem jedziemy na dół - Malbork, choć ta trasa nie jest jeszcze tak do końca dograna, bo to musi być też chęć tych miast, żeby zaangażować się w organizację, także nie mamy jeszcze w stu procentach dogranej tej trasy. Zawsze zaczynamy od startu i mety, a środek później dobieramy - przyznaje Lang.

Czy Gdańsk to dobre miejsce na start Tour de Pologne? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: