Sport.pl

Odnowione obiekty gdańskiej uczelni czekają na uczestników Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie

Choć Halowe Mistrzostwa Świata (7-9 marca) odbędą się w Ergo Arenie, to główną bazą treningową lekkoatletów jest Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. To na tym obiekcie, który otrzymał dwumilionowe wsparcie z budżetu państwa, trenują uczestnicy mistrzostw. Do dyspozycji zawodników będą dwie hale, nowoczesna siłownia, wykwalifikowany sztab medyczny oraz armia dzielnych wolontariuszy.
Obserwuj autora na Twitterze - @PiWisniewski

Większość inwestycji na uczelni poczynionych zostało z myślą o HMŚ. Gdańska AWFiS zmieniła się na potrzeby IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych). Sportowcy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, wykwalifikowaną kadrę medyczną, laboratoria sportowe oraz dwie hale - mniejszą lekkoatletyczną i większą widowiskowo-sportową. Oba te miejsca zmieniły się w wielkie centrum treningowe.

- Kiedy dostaliśmy propozycję współorganizacji Halowych Mistrzostw Świata, długo się nie zastanawialiśmy. Dla naszej uczelni to niezwykła gratka. Wiedziałem, że pomysł prezydenta Jacka Karnowskiego to przysłowiowy "strzał w 10", przecież HMŚ w lekko atletyce to jedna z największych imprez sportowych współczesnego świata. Z pewnością jest w ścisłym TOP 10. Tym bardziej chwała dla mieszkańców Sopotu i prezydenta, że taką imprezę mamy u siebie - mówił Waldemar Moska, rektor gdańskiej uczelni.

- W naszej hali lekkoatletycznej został odnowiony system wentylacji. Zadbaliśmy o odpowiedni stan bieżni, wszystko zostało przygotowane zgodnie z normami, aby obiekt spełniał wszystkie kryteria przeznaczone dla miejsca o charakterze rozgrzewkowym. Udostępniliśmy także Halę Sportowo-Widowiskową, w której sportowcy trenują konkurencje techniczne (skok o tyczce, pchnięcie kulą, skok wzwyż). Unowocześniliśmy też siłownię. A do tego w każdej chwili - gdy tylko Polski Związek Lekkiej Atletyki zgłosi zapotrzebowanie - mamy do dyspozycji dwa ultranowoczesne laboratoria, w tym laboratorium wysiłku fizycznego, gdzie można przeprowadzać na przykład badania składu ciała. Służymy pomocą w ramach wolontariatu i służby medycznej. Cieszę się niezwykle, że jesteśmy częścią wielkiego święta polskiego sportu. Święta Sopotu, ale również święta Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu - podkreślił Moska.

O ważnej roli uczelni w projekcie mistrzostw wspomniał prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Szkoda tylko, że AWF jest w Gdańsku, a nie w Sopocie - żartował Karnowski. - Działając wspólnie, udało nam się uzyskać dwa miliony złotych z rządu polskiego. 1,4 miliona zostało przeznaczone na odnowienie obiektu, a pozostałe 600 tys. na wyposażenie obiektu. Może to dziwnie wyglądać, że prezydent Sopotu aplikuje o pomoc w sprawie gdańskiej uczelni, ale AWF jest dla nas kluczowym miejscem dla rozgrywania zawodów. Te obiekty będą potem służyły studentom i innym imprezom rangi sportowej. Dojazd między Ergo Areną a uczelnią jest szybki i sprawny dzięki Drodze Zielonej. Warto też wspomnieć o kilkuset wolontariuszach, którzy w kilkudziesięciu punktach sprawują opiekę nad zawodnikami - wymienia plusy prezydent Sopotu.

AWFiS oferuje również pomoc medyczną. Na czele zespołu stoi Małgorzata Kawa.

- Nasi studenci fizjoterapii oraz specjalizacji z odnowy biologicznej mają za zadanie pomóc sportowcom w przygotowaniach do startu, jak również zadbać o prawidłową regenerację po starcie. Mam tu na myśli nie tylko masaże, ale także kinezjotaping. Warto wspomnieć, jak ważną rolę w procesie regeneracji ma lód. Działa na organizm fantastycznie - podkreśla kierownik zakładu fizykoterapii i odnowy biologicznej w katedrze fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

- W zakresie fizjo i odnowy biologicznej zaangażowanych jest 48 studentów naszej uczelni - dodaje Kawa.

Jak wypadnie Sopot i gdańska AWFiS w organizacji HMŚ? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Więcej o: