Nie pojechała do Soczi, jest na liście PO do Parlamentu Europejskiego

Dwukrotna mistrzyni paraolimpijska z Turynu w biegach narciarskich Katarzyna Rogowiec z powodu ciąży nie wystąpiła na igrzyskach w Soczi. Wzięła natomiast udział w światowej kampanii Samsunga na rzecz sportowców niepełnosprawnych, a teraz znalazła się na liście PO do Parlamentu Europejskiego razem z m.in. Henryką Krzywonos czy Jarosławem Wałęsą.
Obserwuj autora na Twitterze - @ka_suchecki

Katarzyna Rogowiec pochodzi z Rabki-Zarytego na południu Polski. Jako trzylatka w wypadku w gospodarstwie rolnym rodziców straciła obie ręce. Nie poddała się, życie poświęciła swojej pasji - sportowi. Jest dwukrotną mistrzynią paraolimpijską z Turynu w biegach narciarskich (jako jedyna zdobyła podczas tych igrzysk medal dla Polski). W 2003 r. wywalczyła trzy srebrne medale na mistrzostwach świata w biegach narciarskich, a dwa lata później - złoto mistrzostw globu w biathlonie. Od roku mieszka w Gdańsku, a od niedawna jest mamą Olimpii Jadwigi.

Rogowiec oprócz sukcesów sportowych pracuje w założonej przez siebie fundacji Avanti, która wspiera osoby z niepełnosprawnością. W ogólnopolskich telewizjach możemy również zobaczyć sportsmenkę w spotach promujących kandydaturę Krakowa do Igrzysk Olimpijskich 2022 (Zobacz jak Rogowiec razem z Adamem Małyszem i Justyną Kowalczyk promują Kraków2022). Ostatnio Rogowiec wzięła udział w kampanii marki Samsung, pokazującej, że w sporcie nie ma pełnosprawności i niepełnosprawności (Zobacz dwa spoty reklamowe TUTAJ).

Mieszkanka Gdańska, mimo wielu zajęć, nie traci jednak ochoty do pracy. Jak dowiedziało się trojmiasto.sport.pl, Rogowiec znalazła się na ósmym miejscu na liście PO w województwie pomorskim do Parlamentu Europejskiego. Dla sportsmenki świetnie znającej języki, która od lat zasiada w Radzie Zawodników przy Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim, jest członkiem Rady Zawodników Międzynarodowej Agencji Antydopingowej, która ma swoją siedzibę w Montrealu oraz posiada wiele kontaktów w świecie sportu, jest to świetna okazja do realizowania swoich planów wyrównywania szans osób pełno- i niepełnosprawnych.

Oprócz Rogowiec na liście PO na Pomorzu na pewno znajdą się unijny komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski, eurodeputowany Jarosław Wałęsa, Henryka Krzywonos-Strycharska, europoseł Jan Kozłowski oraz wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski. W mijającej kadencji PO z Pomorza do PE delegowała dwóch kandydatów.

Wybory odbędą się 25 maja. Polacy wybiorą w nich 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych.