Bytovia awansowała do I ligi. Kolejny sukces Pawła Janasa

Piłkarze Drutex Bytovii Bytów mimo wyjazdowej porażki z MKS Kluczbork 1:2 zapewnili sobie awans do I ligi. Stało się tak dzięki przegranej Zagłębia Sosnowiec z Rakowem Częstochowa 1:3. To kolejny trenerski sukces byłego selekcjonera reprezentacji Polski Pawła Janasa.
Biorąc pod uwagę jego dotychczasowe osiągnięcia w roli szkoleniowca, może tylko sukcesik, ale po raz kolejny okazało się, że jak za coś weźmie się "Janosik", prawie zawsze kończy się to powodzeniem.

Janas w karierze trenerskiej m.in. dwukrotnie zdobył mistrzostwo i Puchar Polski, a także awansował do 1/4 finału Ligi Mistrzów (z Legią Warszawa), zakwalifikował się z reprezentacją Polski do mistrzostw świata 2006 czy awansował z Widzewem Łódź do ekstraklasy. Ostatnio losy rzuciły go na Pomorze. Najpierw w sezonie 2011/12 utrzymał Lechię Gdańsk w ekstraklasie (przejął zespół w przerwie zimowej), a 1 sierpnia ubiegłego roku objął grającą w II lidze zachodniej Bytovię.

Celem postawionym przez głównego sponsora klubu, firmę Drutex, był awans do I ligi. Udało się go zrealizować w dobrym stylu. Bytovia w 32 meczach zdobyła 60 pkt (17 zwycięstw, dziewięć remisów, sześć porażek) i na dwie kolejki przed końcem rozgrywek zapewniła sobie promocję klasę wyżej. Piłkarze i trenerzy sukces święcili po przegranej w Kluczborku 1:2, gdyż zajmujący 3. miejsce Zagłębie przegrało w Częstochowie z Rakowem 1:3. Obok Bytovii do I ligi awansował również Chrobry Głogów.

- Chciałbym pogratulować chłopakom tego awansu, na który pracowaliśmy cały sezon. Po raz pierwszy uczestniczyłem w meczu, po którym cieszą się i zwycięzcy i przegrani - jak zwykle lakonicznie podsumował spotkanie z MKS trener Janas.

W jego zespole pierwsze skrzypce grali piłkarze związani w przeszłości z klubami z Trójmiasta: byli zawodnicy Arki Gdynia, napastnik Janusz Surdykowski (27 meczów, 14 goli), obrońcy Wojciech Wilczyński (30 meczów) i Łukasz Kowalski (24 mecze), pomocnik Wojciech Pięta (25 meczów, trzy gole) oraz dwaj piłkarze z przeszłością w Lechii - wychowanek biało-zielonych Robert Hirsz (29 meczów, 12 goli) i Michał Pietroń (29 meczów, pięć goli). Ważnymi postaciami byli też dwaj obrońcy - Adrian Wróblewski i Łukasz Wróbel (po 29 meczów) oraz pomocnik Mariusz Kryszak (26 meczów, cztery gole).

A tak cieszyli się piłkarze Bytovii po informacji z Częstochowy i awansie do I ligi: