Sport.pl

24 zespoły w finale Minimistrzostw Świata

Prawie 400 dzieci wzięło udział w eliminacjach zawodów dla pomorskich gimnazjalistów. 24 drużyny zapewniły sobie udział w finałowym turnieju, który rozegrany zostanie we wrześniu pod Ergo Areną.
Projekt "Gdańskie Minimistrzostwa Świata" to wspólna akcja Polskiego Związku Piłki Siatkowej, miasta Gdańsk i klubu Trefl Gdańsk. Dzięki temu przedsięwzięciu pomorska młodzież może poczuć sportowe emocje i klimat siatkarskiego mundialu, który już we wrześniu zagości w Gdańsku.

Od 1 do 7 września, kiedy w Ergo Arenie odbywać się będą spotkania siatkarskich mistrzostw świata, tuż obok obiektu rozegrane zostaną zawody dla 24 najlepszych gimnazjalnych ekip. Te wyłonione zostały w ośmiu turniejach eliminacyjnych. Ich gospodarzami były Gdańsk, Pruszcz Gdański, Gdynia, Chojnice, Rumia, Malbork, Wielki Klincz koło Kościerzyny i Cewice koło Lęborka. Udział wzięło łącznie 35 drużyn z 23 miejscowości.

W gronie finalistów znalazły się drużyny nie tylko z dużych miast i znanych ośrodków siatkarskich, jak Gdańsk, Gdynia czy Malbork, ale również z miejscowości zamieszkanych przez około 2000 ludzi - Łebień, Dziemiany czy Koczała. Każda zgłoszona szkoła, niezależnie od wyniku osiągniętego w eliminacjach, otrzymała od organizatorów repliki piłek, którymi rozgrywane będą mecze mistrzostw świata, a uczestnicy zawodów mogli w licznych konkursach wygrać wejściówki na mecze Ligi Światowej. Wszystko to służyć ma promocji nie tylko mundialu, ale przede wszystkim samej siatkówki w różnych zakątkach województwa pomorskiego.

- Za sprawą projektu młodzież z mniejszych miasteczek również może uczestniczyć w siatkarskim święcie, a ranga turnieju pozwoliła zachęcić do udziału również te szkoły, w których siatkówka nie była dotąd sportem numer jeden. Mamy przy tym nadzieję, że każdy z uczestników eliminacji Gdańskich Minimistrzostw Świata złapał siatkarskiego bakcyla i we wrześniu śledzić będzie losy uczestników mundialu, jeśli nie bezpośrednio w Ergo Arenie, to przynajmniej sprzed ekranu telewizora - powiedział Mirosław Przedpełski, prezes PZPS.

Adepci siatkówki będą mogli poczuć się jak uczestnicy prawdziwego mundialu, bowiem swoje mecze rozgrywać będą w tych samych dniach, w których w Ergo Arenie rywalizować będą ich siatkarscy idole. Każda ze szkół zakwalifikowanych do finałów będzie przez siedem dni w Gdańsku oddychać atmosferą wielkiego sportowego święta. Poszczególne drużyny wcielą się w rolę reprezentantów jednej z siatkarskich potęg, które we wrześniu zagoszczą w Polsce, a system rozgrywek młodzieżowego turnieju będzie przy tym odpowiadał harmonogramowi meczów FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. Losowanie odbędzie się w drugiej połowie sierpnia.

Pełna lista finalistów Gdańskich Minimistrzostw Świata: Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Gdańsku, Gimnazjum nr 11 w Gdańsku, Zespół Kształcenia i Wychowania w Koczale, Gimnazjum w Miastku, Gimnazjum nr 3 w Chojnicach, Gimnazjum nr 4 w Gdyni, Gimnazjum nr 11 w Gdyni, Gimnazjum nr 24 w Gdyni, Gimnazjum w Chwaszczynie, Gimnazjum w Dziemianach, Zespół Kształcenia w Wielkim Klinczu, Zespół Kształcenia w Łubianie, Zespół Szkół w Cewicach, Gimnazjum nr 1 w Lęborku, Gimnazjum nr 2 w Lęborku, Gimnazjum w Łebieniu, Gimnazjum nr 3 w Malborku, Zespół Szkół nr 4 w Malborku, Gimnazjum nr 2 w Starogardzie Gdańskim, Gimnazjum w Jastarni, Gimnazjum nr 1 w Rumi, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim, Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim, Publiczne Gimnazjum w Pszczółkach.

Więcej o: