Sport.pl

W siatkówkę z Iranem w Ergo Arenie. Brzmi egzotycznie? Niekoniecznie

W pierwszy piątek i sobotę lipca w Ergo Arenie reprezentacja Polski w siatkówce zagra w ramach Ligi Światowej z Iranem. Choć wielu kibiców z pewnością z pobłażaniem traktuje irańskich siatkarzy, to przeciwnik po ostatnich meczach okazuje się niezwykle wymagający.
Polska należy do światowej czołówki w siatkówce męskiej. Odzwierciedleniem tego jest miejsce w Dywizji I rozgrywek Ligi Światowej. Osiem najlepszych zespołów w dwóch grupach walczy o awans do turnieju finałowego. W tym gronie znalazła się także reprezentacja Iranu. Choć początkowo zawodnicy z Bliskiego Wschodu byli wielką niewiadomą, to po ośmiu meczach w grupie zajmują drugie (!) miejsce w tabeli, o dwa punkty wyprzedzając Polskę i Brazylię. Siatkarze Iranu stali się postrachem faworytów. W dwóch ostatnich meczach u siebie dwa razy trzypunktowo pokonali Włochów (3:0 oraz 3:1).

Siatkówka wiązana z Iranem brzmi z pewnością egzotycznie, jednak w ten sport pompowane są naprawdę duże pieniądze. Potwierdzeniem tego jest zatrudnianie znanych zagranicznych selekcjonerów. Jednym z nich był Argentyńczyk Julio Velasco, z którym Iran w 2011 i 2013 roku wywalczył mistrzostwo Azji. Innym sukcesem był udział Irańczyków w rozgrywkach Ligi Światowej. Przed rokiem zajęli w niej 9. miejsce.

Wcześniej z tą reprezentacją pracowali m.in. Serbowie Milorad Kijac czy Zoran Gajić, Koreańczyk Park Ki-Won czy Łotysz Ivans Bugajenkovs. Po odejściu Velasco Iran przez długi czas pozostawał bez szkoleniowca. Kandydatami do objęcia sterów byli m.in. Lorenzo Bernardi oraz Andrea Anastasi, jednak obaj ostatecznie na pracę na Bliskim Wschodzie się nie zdecydowali. Ten drugi został natomiast trenerem siatkarzy Lotosu Trefla Gdańsk. Poszukiwania nowego selekcjonera kadry trwały dalej, aż do objęcia drużyny przez Serba Slobodana Kovaca.

Choć w Iranie dużo popularniejsze od siatkówki są zapasy w stylu wolnym, to siatkówka powoli zaczyna przekonywać coraz większą liczbę mieszkańców. Reprezentacja gra w olbrzymich halach, nawet do 15 tysięcy miejsc, które na każdym meczu wypełnione są po brzegi.

Mecze Polska - Iran w piątek 4 lipca i w sobotę 5 lipca o godz. 20.45 w Ergo Arenie. Informacje o biletach na stronie www.ergoarena.pl.

Więcej o: