Nord Cup 2014. Młodzież na start

Nord Cup 2014 opanowali najmłodsi adepci żeglarstwa. W ramach tych zawodów rozgrywane są regaty o Puchar Prezydenta Gdańska. W klasie Open Bic rywalizacja ma rangę mistrzostw Polski młodzików. Zmagania można śledzić m.in. z plaż na Stogach i w Sobieszewie.
Do regat zgłosiło się ponad 100 zawodniczek i zawodników. - Puchar Prezydenta Gdańska to tradycyjne regaty, które rozgrywamy co sezon nieprzerwanie od początku istnienia klubu, czyli od 2007 roku. Odbywają się na wodach Zatoki Gdańskiej oraz na rozlewisku Wisły Śmiałej - przypomina Grzegorz Mańkucki, prezes Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. W tym roku GKŻ zdecydował się na włączenie swoich regat w skład Nord Cup.

- Co roku zwiększamy grono zawodników startujących w Pucharze Prezydenta Gdańska. Na co dzień ściśle współpracujemy z Centrum Galion, tutaj mamy siedzibę klubu, postanowiliśmy więc dołączyć do Nord Cup. Dzięki temu możemy współuczestniczyć w tej wspaniałej imprezie, a nasi zawodnicy mogą korzystać z tak doskonałego miejsca, jakim jest ośrodek żeglarski AZS oraz hotel Galion - dodaje prezes Mańkucki.

We wtorek w ramach Nord Cup rozpoczęła się rywalizacja w klasach: Laser 4.7, Optimist (grupa B), Techno 293 oraz Open Bic. Regaty w tej ostatniej specjalności mają rangę mistrzostw Polski młodzików. Przed najmłodszymi żeglarzami trzy dni zmagań. Na inaugurację pogoda dopisała, jednak nie wszyscy byli... zadowoleni.

- Pod względem żeglarskim były to bardzo sprzyjające warunki. Wiatr był co najwyżej średni. Jedynie ciężsi zawodnicy w klasie Techno mogli narzekać. Im z uwagi na większą wagę było trudniej wejść w ślizg, złapać prędkość - ocenia Mańkucki.

Regaty będą kontynuowane w środę. Na Wiśle Śmiałej odbędzie się rywalizacja w klasach Optimist i Open Bic, na wysokości Stogów będą ustawiane trasy Laser 4.7, a w pobliżu plaży Sobieszewo zaplanowana jest rywalizacja windsurfingowego Techno 293.