Sport.pl

Marcin Lijewski wraca do Wybrzeża Gdańsk

Marcin Lijewski po 13 latach wraca do zespołu piłkarzy ręcznych Wybrzeża Gdańsk. Były reprezentant Polski ostatni sezon spędził w Wiśle Płock, a wcześniej przez wiele lat grał w niemieckiej Bundeslidze.
Lijewski będzie największą gwiazdą beniaminka PGNiG Superligi, choć w składzie zespołu jest m.in. Dawid Nilsson, który również ma za sobą występy z orzełkiem na piersi. Jednak w większości zespół składa się z bardzo młodych zawodników. Za to na ławce trenerskiej zasiada doborowy duet byłych szczypiornistów Wybrzeża oraz reprezentacji Polski - Daniel Waszkiewicz i Damian Wleklak.

Przypomnijmy, że Lijewski jest wychowankiem Ostrovii, ale do wielkiej kariery startował z Wybrzeża, gdzie trafił w 1996 roku w wieku 18 lat. Zdobył z nim m.in. dwa tytuły mistrza Polski. Po rozpadzie gdańskiego zespołu (w 2001 roku) przez rok występował w Wiśle Płock, a potem wyjechał do Niemiec, gdzie grał we Flensburg-Handewitt oraz HSV Hamburg. W tym czasie rozegrał w reprezentacji Polski ćwierć tysiąca meczów, będąc jednym z liderów zespołu, który zdobył dwa medale mistrzostw świata - srebro w 2007 roku oraz brąz w 2009.

Do Polski wrócił przed rokiem, w poprzednim sezonie znów przywdział koszulkę Wisły Płock. Jednak w wielu wywiadach powtarzał, że ciągnie go do Gdańska. Kiedy Wybrzeże po 13 latach wróciło do najwyższej klasy rozgrywkowej, decyzja "Lijka" mogła być tylko jedna. Z gdańskim klubem podpisał roczny kontrakt.

- Na szczęście nikt nie traktuje mnie tu jak ikonę. Dziękuję chłopakom za miłe przyjęcie w drużynie, chciałbym ich pochwalić, że pomimo młodego wieku, ich podejście do obowiązków czysto sportowych jest bardzo profesjonalne. Tylko się z tego cieszyć i dalej pracować - mówił Lijewski na przedsezonowej konferencji prasowej zespołu.

Koszulkę Wybrzeża po raz pierwszy od trzynastu lat założy podczas III Memoriału Leona Walleranda, który w dniach 1-2 sierpnia odbędzie się w hali AWFiS przy ul. Górskiego. 1 sierpnia Wybrzeże zmierzy się z MMTS Kwidzyn (godz. 18), natomiast 2 sierpnia rozegra dwa mecze: ze Stalą Mielec (10) oraz Nielbą Wągrowiec (18).

Więcej o: