Wyjątkowe zawody na sopockim Hipodromie

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego to jeden z najbardziej widowiskowych i emocjonujących sportów konnych, wspierany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) i należący do dyscyplin olimpijskich.
Jest on najtrudniejszym sprawdzianem dla konia i jeźdźca, wymagający wielkiego doświadczenia i odwagi. Zawody rozgrywane będą przez trzy dni (8-10 sierpnia), gdzie suma punktów uzyskanych w kolejnych trzech próbach decyduje o zwycięstwie.

Każdy dzień poświęcony jest osobnej próbie sprawności i precyzji, wytrzymałości: w piątek odbędzie się próba ujeżdżenia - zawodnicy prezentują odpowiednie figury w wyznaczonym miejscu na czworoboku. Sędziowie oceniają nie tylko precyzję i swobodę wykonania ruchu ale i elegancję, nienaganny wygląd konia oraz elastyczność ruchów konia i posłuszeństwo. W sobotę odbędzie się próba terenowa, tzw. cross, podczas którego konie galopując przez piękny teren Hipodromu pokonują na stałe zbudowane przeszkody - odpowiednio przygotowane kłody drzewa, przeszkodę wodą, trudne kombinacje, czy tzw. wąskie fronty. Próba ta ma na celu sprawdzenie odwagi jeźdźca; szybkości, wytrzymałości i możliwości skokowych konia. Trzeci dzień (niedziela) poświęcony będzie skokom przez przeszkody na tradycyjnym placu konkursowym. Tutaj błędy w postaci zrzutek, wyłamań czy przekroczenia normy czasu zostaną przeliczone na punkty karne. Jest to sprawdzian kondycji konia po próbie wytrzymałości.

Wstęp na zawody jest wolny. Konkurs odbywał będzie się w godzinach 9-17.