Zgłoszenia do XX Polpharma Maratonu Solidarności. Zgłoszenia internetowe do 8 sierpnia

Już ponad 1200 zawodniczek i zawodników z 17 państw zgłosiło się do startu w XX Polpharma Maratonie Solidarności, który tradycyjnie odbędzie się na trasie Gdynia - Sopot - Gdynia 15 sierpnia. Zgłoszenia internetowe przyjmowane będą do 8 sierpnia. Zwycięzca zarobi 6 tysięcy złotych, dobre wypłaty czekają również za kolejne miejsca, a także w rywalizacji kobiet i poszczególnych kategoriach wiekowych.
31 lipca zakończyła się pierwsza rekrutacja do XX Polpharma Maratonu Solidarności. Do 8 sierpnia można zapisywać się drogą internetową w drugiej turze. Wpisowe w tym terminie wynosi 100 zł. Potem akces do startu będzie jeszcze można zgłosić osobiście 14 bądź 15 sierpnia, ale wówczas wpisowe wzrasta do 150 zł.

Z opłaty startowej zupełnie zwolnieni są m.in. członkowie "Solidarności" oraz osoby, które zaliczyły wszystkie poprzednie maratony.

Wystartować może każdy, kto ukończył 18 lat i nie ma przeciwwskazań lekarskich do tego typu wysiłku. Warto też dobrze oszacować własne możliwości, bo maksymalny limit na pokonanie dystansu wynosi 5 godzin i 30 minut.

Na 10 dni przed startem biegu na liście startowej zarejestrowano już ponad 1200 zawodniczek i zawodników z 17 państw: Kenii, USA, Chin, Niemiec, Litwy, W.Brytanii, Włoch, Szwecji, Hiszpanii, Belgii, Słowacji, Węgier, Francji, Ukrainy, Białorusi, Czech i oczywiście Polski. Przypomnijmy, że ustanowiony przed rokiem rekord frekwencji w trójmiejskim maratonie wynosi 778 uczestników z 21 państw.

Rejestrować się można nadal poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.maratongdansk.home.pl.

W jubileuszowej edycji doszło do kilku istotnych zmian. Na odcinku gdyńskim i gdańskim doszło do korekty trasy. W związku z remontami drogowymi nie ma już na niej Westerplatte. Są natomiast miejsca silne związane z "Solidarnością".

Zmienił się również sponsor tytularny. W tym roku maratonowi patronuje Polpharma SA. To dzięki tej firmie organizatorzy - Stowarzyszenie Maratonu "Solidarności" - może ponownie 15 sierpnia zaoferować sowite nagrody finansowe.

W klasyfikacji open, bez podziału na kobiet i mężczyzn, płatnych będzie czołowych 12 miejsc. Zwycięzca wzbogaci się o 6 tysięcy złotych.

PREMIE FINANSOWE W KLASYFIKACJI OPEN

I m - 6000 zł, II m - 4000 zł, III m - 3500 zł, IV m - 2000 zł, V m - 1500 zł, VI m - 1200 zł, VII m - 1000 zł, VIII m - 800 zł, IX m - 600 zł, X m - 500 zł, XI m - 400 zł, XII m - 300 zł.

Te premie można powiększyć, jeśli miejsce poprze się odpowiednim czasem. Panowie na dodatkowe gratyfikacje mogą liczyć po "zejściu" poniżej 2 godzin i 18 minut. Natomiast gdyby któryś z nich pobiegł poniżej czasu 2:12.59 - to otrzyma dodatkowe 5 tysięcy złotych.

Panie nie tylko będą mogły partycypować w wypłatach w pierwszej "12" klasyfikacji open, ale także otrzymają pieniądze za osobno punktowaną kategorię kobiet (sześć najlepszych, pierwsza - 4 tys. zł) oraz za bonusy czasowe, które są w identycznej wysokości jak u mężczyzn. Kobiety do premii dobiegną, jeśli uzyskają czas poniżej 2:40, a 5 tysięcy złotych dodatkowo zostanie wypłacone po zejściu poniżej 2:28.

Identyczne dla pań i panów są również wypłaty w poszczególnych kategoriach wiekowych. W każdej nagradzana będzie czołowa trójka (200, 150, 100 zł).

Łącznie triumfator może zarobić ponad 11 tysięcy złotych, a gdyby zdarzyło się, że pierwsza metę osiągnęłaby kobieta, to jej wypłata mogłaby przekroczyć nawet 15 tysięcy złotych! Gdyby zwycięzcy byli jeszcze członkami "Solidarności", to otrzymaliby od 200 do 500 złotych. Tyle bowiem wynoszą wypłaty dla trzech najlepszych biegaczy-związkowców.

Obowiązują następujące kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn: 18-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70- 74 i powyżej 75 lat.

Dodatkowo nagroda rzeczowa czekać będzie na najlepszego startującego z Trójmiasta, a wśród wszystkich, którzy osiągną metę, rozlosowany zostanie bezpłatny pobyt weekendowy w Hotelu Haffner w Sopocie.

Szczegółowe uregulowania odnośnie wypłat i wszelkich innych kwestii związanych z biegiem reguluje regulamin XX Polpharma Maratonu "Solidarności", którego pełna wersja dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej www.maratongdansk.home.pl.