Volvo Gdynia Sailing Days 2014. Dobry początek mistrzostw Europy dla polskich żeglarzy

Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska są najlepszą żeńską załogą oraz plasują się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej otwartych mistrzostw Europy juniorów w klasie 420. Natomiast w klasie 470 ósmym duetem w kategorii kobiet są Julia Rokosz i Zofia Szabat.
Możliwości sięgające żeglowania w czołówce podczas inauguracyjnego dnia wyścigu zaprezentowało też kilka kolejnych par biało-czerwonych, ale aby na dobre zaczęły liczyć się w walce o medale, muszą ustabilizować formę. W czwartek w ramach Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczynają się kolejne regaty. Do rywalizacji o medale w mistrzostwach Polski przystąpi pięć klas.

Ostatecznie do regat o mistrzostwo Europy juniorów przystąpili przedstawiciele 25 federacji, którzy wystawili 166 załóg. W porównaniu ze wcześniejszymi zgłoszeniami zabrakło Bułgarii. Jako że mistrzostwa mają charakter otwarty, przyjechali nie tylko europejscy żeglarze. W Gdyni gościmy m.in.: Australijczyków, Amerykanów, Kanadyjczyków, Nowozelandczyków czy reprezentantów Hongkongu i Izraela.

Najliczniejszą ekipą w drugich regatach piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days stanowią Polacy. Biało-czerwoni są reprezentowani przez 24 załogi. Niewiele mniejsze ekipy przysłali: Niemcy (16) i Włosi (14).

Największy tłok na wodzie jest w klasie 420. Tutaj do rywalizacji przystąpiło 108 duetów. Inauguracyjnego dnia wyścigów ścigano się w dwóch grupach - niebieskiej i żółtej.

Doskonale spisały się Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Załoga YKP Gdynia otrzymała premię za równą formę. Poszczególne wyścigi w swojej grupie kończyła z 6. i 4. lokatą. Niewielu startującym udało się zaliczyć dwa równe występy. Dlatego Polki w kategorii kobiet po pierwszym dniu są liderkami, a w klasyfikacji generalnej plasują się na 3. pozycji!

Potencjał na spory awans, ale dopiero po uruchomieniu odrzutki, co nastąpi po piątym wyścigu oraz utrzymaniu formy z drugiego biegu, mają Tomasz Wawerek i Antoni Banaś. Ta załoga drugi start ukończyła z 3. lokatą! Jednak inauguracyjny wyścig kończyła na 28. miejscu, co oznacza, że w klasyfikacji generalnej Polacy są pod koniec drugiej "10".