Znamy zwycięzców Energa Sailing Cup 2014

Zakończyły się finałowe regaty Energa Sailing Cup, rozgrywane w ramach największego w Polsce programu żeglarskiego Energa Sailing. Przez trzy dni przy sopockim molo czterdziestu młodych żeglarzy ścigało się na łódkach klasy Optimist. Najlepsza czternastka otrzymała wysokie stypendia na rozwój swojej kariery.
Wielki finał programu Energa Sailing rozpoczął się w piątek wyścigami grupy regatowej. Finałowa czterdziestka została wyłoniona spośród ponad 150 zawodników z całej Polski na podstawie wyników z wcześniejszych regat m.in. w Poznaniu, Gdyni, Giżycku czy Pucku. Przez trzy dni zawodnicy walczyli o stypendia, które pomogą im rozwijać swoje umiejętności i awansować do wyższej klasy.

W trakcie trzydniowej rywalizacji dużym wsparciem dla uczestników finałowych regat byli patroni programu - reprezentanci Kadry Narodowej Energa Sailing Team Poland. Wśród nich znaleźli się m.in. Przemysław Miarczyński - brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Piotr Myszka - wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w windsurfingu, Anna Weinzieher - olimpijka z Londynu w klasie Laser Radial, a także Kacper Ziemiński, Natalia Wójcik, Maja Dziarnowska oraz Paweł Tarnowski. Patroni razem z najmłodszymi uczestnikami programu wzięli także udział w drużynowym wyścigu na łódkach Optimist.

W niedzielę wszyscy zgromadzeni na sopockim molo mogli oglądać ostatnie finałowe wyścigi Energa Sailing Cup, które rozegrały się przy silnym wietrze. Regaty w Sopocie wygrał Jakub Gołębiowski, zawodnik MOS SSW Iława. Po zakończeniu zawodów odbyła się widowiskowa parada wszystkich jednostek uczestniczących w wielkim finale. Na jej czele popłynął jacht ENERGA z ambasadorem programu, kpt. Zbigniewem "Gutkiem" Gutkowskim. Nie zabrakło również atrakcji na lądzie - w strefie edukacyjnej na placu Zdrojowym odbywały się m.in. szkolenia żeglarskie "na sucho" i spotkania z patronami programu.

Ten program pozwala rozpocząć żeglarską przygodę i spełniać marzenia dzieci w całej Polsce. Oprócz wsparcia finansowego w postaci całorocznego stypendium, młodzi żeglarze kształtują charakter, uczą się wytrwałości, dyscypliny i precyzji w działaniu - mówi Przemysław Miarczyński, olimpijczyk z Londynu i patron programu. - Energa Sailing to również fantastyczny sposób na promocję tak szlachetnego sportu, jakim jest żeglarstwo.

W klasyfikacji generalnej Energa Sailing zwyciężył Mikołaj Staniul, z YKP Gdynia, syn Zdzisława Staniula, olimpijczyka z Barcelony i Atlanty, który startował w klasie 470 z Markiem Chocianem. Drugi był Tytus Butowski również z gdyńskiego klubu, a na trzecim miejscu uplasowała się Julia Szmit z MBSW/UKŻR Giżycko, zwyciężając równocześnie w klasyfikacji dziewcząt.

Bardzo się cieszę, że znów znalazłem się w gronie najlepszych żeglarzy programu Energa Sailing. Stawka zawodów była bardzo wysoka, konkurencja niezwykle silna, a warunki pogodowe, jak to na morzu, nieprzewidywalne. Nagrodę pieniężną przeznaczę na rozwój mojej kariery i zakup sprzętu. W tym roku przede mną jeszcze jedna bardzo ważna impreza - październikowe Mistrzostwa Świata na Optimistach w Argentynie. Oczywiście chciałbym zdobyć jak najwyższe miejsce - powiedział Tytus Butowski, aktualny mistrz Polski i zeszłoroczny mistrz Europy w klasie Optimist.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na placu Zdrojowym. Wśród wręczających nagrody byli prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesław Kaczmarek, wiceprezes Grupy Energa Wojciech Topolnicki oraz patroni programu Energa Sailing. Imprezę uświetnił koncert Eweliny Lisowskiej, laureatki programu "X Factor".