W Gdańsku powstanie hala gimnastyczna Leszka Blanika [ZDJĘCIA]

Leszek Blanik największe sportowe sukcesy odnosił jako zawodnik AZS AWFiS Gdańsk. To tutaj wylewał ósme poty, przygotowując się do startów w najważniejszych imprezach sportowych. Gimnastyk związany z Gdańskiem, złoty medalista Igrzyska Olimpijskich w Pekinie, doczekał się hali nazwanej jego imieniem.
Budowa hali Leszka Blanika Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego to historyczna chwila w życiu świetnego niegdyś gimnastyka, a także gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. We wtorek została podpisana stosowana umowa pomiędzy uczelnią, a spółką Starogardzkie Przedsiębiorstwo Budowlane S-Bud SA, rozpoczynająca prace budowlane.

- Kilka lat intensywnych działań zmierzających do rozpoczęcia budowy hali Leszka Blanika Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego w dniu dzisiejszym zakończyło się sukcesem. Rozpoczęcie budowy w dniu 7 kwietnia 2015 roku zwiastuje nowy rozdział w funkcjonowaniu AWFiS, gdyż ten najnowocześniejszy w Europie Środkowo-Wschodniej obiekt gimnastyczny będzie swoistą klamrą spinającą odnowę całego kampusu naszej uczelni - mówi Waldemar Moska, rektor AWFiS.

Wydarzenie jest ważne nie tylko z powodu rozpoczęcia budowy hali, ale także dlatego, że Blanik, złoty medalista olimpijski, decyzją Polskiego Związku Gimnastycznego, na drodze konkursu został trenerem głównym Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w gimnastyce sportowej mężczyzn, co jest jednoznaczne z byciem trenerem kadry narodowej.

- Ośrodek Przygotowań Olimpijskich ma ruszyć 1 lipca 2015 roku, a miejscem jego usytuowania będzie Gdańsk. Moim zadaniem jest zorganizowanie ośrodka oraz sprowadzenie do niego kadry narodowej w gimnastyce sportowej mężczyzn, która liczyć będzie około 10 osób - podkreśla Blanik.

Umiejscowienie ośrodka w Gdańsku nie jest przypadkowe.

- Tu są tradycje gimnastyczne, z Gdańska wywodzi się przecież Leszek Blanik, który przystąpił do konkursu na trenera głównego i wygrał go. To właśnie z jego inicjatywy 1 lipca 2015 roku rozpoczynamy działalność ośrodka i poszukujemy młodych zdolnych sportowców w wieku od 18 do 20 lat, którzy - mam nadzieję - w Tokio w 2020 roku zdobędą dla Polski medale olimpijskie, a w międzyczasie także podczas mistrzostw Europy i świata. Zielone światło daje nam Ministerstwo Sportu i Turystyki, które jest bardzo przychylne działalności ośrodka właśnie w Gdańsku, dlatego mamy nadzieję, że przyszłość przyniesie wiele sukcesów i medali w gimnastyce sportowej mężczyzn - przekonuje Barbara Stanisławiszyn, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.

Hala Leszka Blanika

Koszt robót budowlanych wyniesie 19 980 000 zł. Środki pochodzą z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Część kwoty ze środków własnych pokryje także Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Wykonawca został wyłoniony na drodze czwartego przetargu nieograniczonego. Poprzednie trzy nie zostały rozstrzygnięte pozytywnie, ponieważ złożone przez potencjalnych wykonawców oferty były zbyt drogie. Skuteczne przeprowadzenie czwartego przetargu było spowodowane tym, że wszyscy wykonawcy obniżyli cenę do poziomu akceptowalnego przez uczelnię. Planowany termin zakończenia budowy to IV kwartał 2016 roku.

Hala ma być przede wszystkim obiektem treningowym, ale dzięki temu, że jej wymiary będą zgodne z najnowszymi wytycznymi Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (58x34x12 m), spełniać będzie także standardy startowe.

Celem inwestycji jest zapewnienie zawodnikom optymalnych warunków treningowych.

RYK SILNIKÓW, DOOKOŁA ŻUŻEL, TWARDZI ZAWODNICY - TO PRZYCIĄGA PIĘKNE KOBIETY