Polscy siatkarze rozpoczynają występy w Lidze Światowej. W Ergo Arenie z Rosją i z trzema siatkarzami Lotosu Trefla

Od dwumeczu z Rosją w Ergo Arenie rozpoczną udział w tegorocznej Lidze Światowej siatkarze reprezentacji Polski. Mistrzowie świata od kilku dni trenują już w Trójmieście, mieszkają w hotelu Golden Tulip, a już w czwartek i piątek przyjdzie im zmierzyć się z rywalem z najwyższej półki. Początek obu meczów o godz. 20.15 - relacje na żywo w Sport.pl.
Po mistrzostwach świata rozgrywanych w Polsce zespół Stehpane'a Antigi przeszedł gruntowną przebudowę. W kadrze brakuje przede wszystkim czołowych zawodników z zeszłego sezonu - atakującego Mariusza Wlazłego i przyjmującego Michała Winiarskiego, ale reprezentacyjne kariery zawiesili także libero Krzysztof Ignaczak i rozgrywający Paweł Zagumny. Teraz odpowiedzialność za wyniki drużyny narodowej spoczywać będzie na barkach powracającego do reprezentacji Bartosza Kurka oraz Jakuba Jarosza. Warto też dodać, że po kilkuletniej przerwie ponownie koszulki z orzełkiem założą Piotr Gacek i Wojciech Grzyb. Oprócz nich w drużynie Antigi jest także inny siatkarz Lotosu Trefla, Mateusz Mika.

Polacy zmagania w LŚ rozpoczną od dwumeczu z Rosją, mistrzem olimpijskim z Londynu. Ponadto w grupie B zawodnicy francuskiego szkoleniowca zagrają jeszcze z Irańczykami i Amerykanami. Sześć meczów zostanie rozegranych w Polsce. Po dwa w Gdańsku, Częstochowie i Krakowie.

Antiga jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji co do dwunastki, jaka będzie w składzie w czwartek. Prawdopodobnie skreśli jeszcze środkowego i przyjmującego.

Skład reprezentacji Polski na mecze z Rosją (Gdańsk, 28-29 maja):

rozgrywający: Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów), Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin)

atakujący: Jakub Jarosz (Transfer Bydgoszcz), Bartosz Kurek (Asseco Resovia Rzeszów)

środkowi: Mateusz Bieniek (Effector Kielce), Wojciech Grzyb (Lotos Trefl Gdańsk), Marcin Możdżonek (Halkbank Ankara), Piotr Nowakowski (Asseco Resovia Rzeszów), Andrzej Wrona (PGE Skra Bełchatów)

przyjmujący: Bartosz Bednorz (Indykpol AZS Olsztyn), Rafał Buszek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Michał Kubiak (Halkbank Ankara), Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk)

libero: Piotr Gacek (Lotos Trefl Gdańsk), Paweł Zatorski (Zaksa Kędzierzyn-Koźle).

"Dwunastkę" podał za to trener Rosjan Andriej Woronkow, który w LŚ oszczędza swoich najlepszych zawodników. Priorytetem dla jego drużyny jest bowiem Puchar Świata, będący przepustką na igrzyska olimpijskie.

Kadra Rosji:

rozgrywający: Aleksander Butko, Igor Kołodinski

atakujący: Maksim Michajłow, Paweł Moroz

środkowi: Aleksander Abrosimow, Artem Smoljar, Andriej Aszczew

przyjmujący: Jewgienij Siwożelez, Siergiej Sawin, Aleksander Markin, Denis Birjukow

libero: Aleksiej Werbow, Aleksiej Obmoczajew

Z Rosją biało-czerwoni grali dotychczas 17 razy. Wygrali tylko cztery mecze, a 13 przegrali. Jedną z ważniejszych wygranych Polacy zanotowali na ubiegłorocznym mundialu w Polsce. Pokonując Rosjan 3:2, wyrzucili ich ze strefy medalowej, sami zapewniając sobie drogę do finału.

W Ergo Arenie drużyna narodowa siatkarzy jest częstym gościem. Odkąd w 2010 roku oddano obiektu do użytku, reprezentacja grała w niej 13 razy. To w niej biało-czerwoni świętowali brązowy medal Ligi Światowej w 2011 roku. Drużynę prowadził wówczas Andrea Anastasi.

Polacy gościli już w hali na granicy Gdańsku i Sopotu także przy okazji fazy grupowej LŚ. Miało to miejsce 4 i 5 lipca 2014 (mecze z Iranem) oraz 30 czerwca 2013 roku (spotkanie z Argentyną). Ponadto w Ergo Arenie Polska rozegrała cztery mecze mistrzostw Europy 2013 (dwa zwycięstwa - 3:1 z Turcją i Słowacją, dwie porażki - 1:3 z Francją i 2:3 z Bułgarią). Ogółem bilans spotkań biało-czerwonych w trójmiejskiej hali wynosi: 9 zwycięstw i 4 porażki.

Bilety na mecze Polska - Rosja można nabyć w kasach Ergo Areny oraz na stronie eBilet.pl

CHEERLEADERKI Z GDYNI - KIM SĄ, GDZIE TAŃCZĄ, JAK OSIĄGNĘŁY SUKCES?