AZS Łączpol AWFiS Gdańsk zbroi się przed debiutem na parkietach Superligi

Po chwili wytchnienia do treningów przed nowym sezonem wracają szczypiornistki. W zbliżających się rozgrywkach PGNiG Superligi kobiet wystąpią dwa zespoły z Trójmiasta - do będącego w czołówce od lat Vistalu Gdynia dołączył beniaminek AZS Łączpol AWFiS Gdańsk. Co słychać w obu klubach?
Obie drużyny poprzedni mogą zaliczyć do udanych. Zespół z Gdańska po zaciętej rywalizacji z UKS PCM Kościerzyna, wywalczyły awans do PGNiG Superligi kobiet, a gdynianki zostały srebrnymi medalistkami mistrzostw Polski jak również wywalczyły Puchar Polski.

Zawodniczki AZS Łączpol AWFiS aktualnie przebywają na obozie w Zakopanem, gdzie pod okiem trenera Jerzego Cieplińskiego szlifują formę przed zbliżającym się nowym sezonem. Jak dotąd klub przeprowadził już pięć transferów. Do drużyny z Gdańska dołączyły - Paula Mazurek z AZS AWF Warszawa, Marta Dąbrowska z KPR Jelenia Góra, Katarzyna Pasternak i Hanna Strzałkowska z Aussie Sambora Tczew, a także reprezentantka Polski Monika Stachowska, grająca ostatnio w Pogoni Baltica Szczecin. Z zespołem trenują także trzy szczypiornistki, które w najbliższym czasie mają podpisać umowy z klubem. Wszystko wskazuje na to, że między słupkami stanie Dorota Dobrowolska, była reprezentantka Jutrzenki Płock. Szeregi gdańszczanek prawdopodobnie zasilą również Marta Tomczyk oraz Katarzyna Skonieczna, występujące w poprzednim sezonie w barwach Aussie Sambora. Większość zawodniczek, które grały w poprzednim sezonie, przedłużyło umowy z gdańskim klubem.

Z kolei 11 lipca w Tokary Golf Club, miała miejsce przedsezonowa prezentacja drużyny Vistalu Gdynia, która w poniedziałek wróciła do treningów i rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. Pomimo, iż trener Paweł Tetelewski wyrażał chęć jedynie do kosmetycznych zmian w kadrze zespołu, skład wicemistrzyń Polski będzie różnił się od tego z poprzedniego sezonu. Drużynę srebrnych medalistek opuściła bowiem Magdalena Pawłowska, która zdecydowała się na zakończenie kariery, oraz liderka drugiej linii zespołu, Iwona Niedźwiedź. Doświadczona szczypiornistka związała się umową z MKS Selgros Lublin. Co prawda, władze Vistalu proponowały zawodniczce przedłużenie kontraktu, jednak mimo wszystko wybrała ona propozycję z Lublina. Zastąpienie środkowej rozgrywającej stało się teraz największym wyzwaniem i priorytetem dla działaczy klubu z Gdyni. Wciąż trwają negocjacje mające na celu pozyskanie godnej następczyni Niedźwiedź.

Barwy Vistalu przestała również reprezentować Maja Zrnec i Ewa Andrzejewska. Zrezygnowano także z próbowanej w poprzednim sezonie na kole Dagmary Radzikowskiej oraz rozgrywającej Sonii Kłusewicz. Podczas sobotniej prezentacji kibice szczypiornistek mieli okazję przypomnieć sobie twarz Magdaleny Mazur, wychowanki gdyńskiego klubu, która wróciła do Vistalu z wypożyczenia w Samborze Tczew, oraz poznać nowo pozyskaną zawodniczkę - Gabrielę Urbaniak. Młoda lewoskrzydłowa jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Płocku, a jej poprzednim klubem była Sparta Oborniki.

Okazja do zweryfikowania i oceny poziomu przygotowania, a także zgrania się nowych zawodniczek z zespołem, nadarzy się już na początku przyszłego miesiąca. W dniach 7-9 sierpnia w Gdańsku, zostanie rozegrany turniej o Puchar Prezydenta Miasta Gdańsk, zorganizowany przez AZS Łączpol AWFiS. W zawodach oprócz dwóch trójmiejskich drużyn wystąpi mistrz Czech - DHK Banik Most, Egle Wilno z Litwy, HC Gomel z Białorusi oraz zespoły z PGNiG Superligi - Start Elbląg, Energa AZS Koszalin i UKS PCM Kościerzyna.

9. FINAŁÓW EUROPEJSKICH PUCHARÓW DLA ZESPOŁÓW Z TRÓJMIASTA. KTO PRZED SIATKARKAMI ATOMU?