Szczypiorniści walczyli o tytuł mistrza Polski na plaży w Gdańsku

Na plaży w Brzeźnie odbył się ostatni turniej mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się zespół Fundacja Akademia Sportu, a mistrzem Polski została ekipa BHT Auto Forum Petra Płock. Wśród pań ze zwycięstwa cieszyła się drużyna AZS AWF Volkswagen Poznań, a złote medale mistrzostw Polski wywalczył BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski.
PGNiG Polish Beach Handball Tour to coroczna impreza składająca się z czterech turniejów rozgrywanych w największych polskich miastach. Jednym z organizatorów tego cyklu zawodów jest Fundacja Akademia Sportu, której założycielem jest wybitny polski szczypiornista Artur Siódmiak. Jej działalność skupia się głównie na promowaniu aktywnego trybu życia oraz popularyzacji sportu jako znaczącego elementu wychowania i rozwoju.

Siódmiak od wielu lat zajmuje się rozpowszechnianiem piłki ręcznej wśród Polaków i jak sam wielokrotnie podkreśla, ma nadzieję, że plażówka stanie się równie lubianą dyscypliną jak jej starsza, halowa odmiana. Działania całej fundacji nie idą na marne, gdyż PGNiG Polish Beach Handball Tour z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko ze strony zawodników, ale również kibiców. Podstawową różnicą między klasyczną piłką ręczną a plażową jest formuła rozgrywek. Na piasku gra się dwa dziesięciominutowe sety. Jeśli skończą się one remisem, o wyniku decyduje seria tzw. shoot-outów. Widowisku sprzyja również sposób punktacji, podwójnie liczone są m.in. rzuty z obrotem w powietrzu.

Pierwszy turniej cyklu rozegrany został 30-31 maja w Krakowie. Ze stolicy Małopolski ze zwycięstwem wyjechał męski zespół BHT Auto Forum Petra Płock oraz damska drużyna BHT Piotrkowianin. 13 i 14 czerwca szczypiorniści opanowali Szczecin, gdzie wśród mężczyzn ponownie pierwsze miejsce wywalczyli zawodnicy z Płocka, a w rywalizacji kobiet triumfowała ekipa Red Hot Czili Buk. W turnieju wzięło udział 14 zespołów - 5 w kategorii męskiej i aż 9 w damskiej. Następnie zawodnicy przenieśli się do Gdańska, gdzie 11 i 12 lipca został rozegrany trzeci turniej cyklu. Na nadmorskiej plaży najlepsza okazała się kobieca drużyna Reflex AZS Poznań oraz Hiszpanie z Club Balonmano Play Barbate. Dopiero czwartą lokatę zajęli gracze BHT Auto Forum Petra Płock, jednak wystarczyło im do to zapewnienia sobie pierwszego miejsca w całej klasyfikacji mistrzostw Polski.

Czwarta i zarazem ostatnia faza rozgrywek miała miejsce 18 i 19 lipca w Gdańsku na plaży przy molo w Brzeźnie. Triumfatorami ostatniego turnieju zostały zespoły Reflex AZS AWF Volkswagen Poznań wśród pań i Fundacja Akademia Sporu Gdańsk wśród panów. Złote medale mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej PGNiG Polish Beach Handball Tour 2015 powędrowały do żeńskiej ekipy BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski, srebrne medale wywalczyła drużyna z Poznania, a brąz przypadł w udziale KS Red Hot Czili Buk.

Wśród mężczyzn mistrzem została wspomniana ekipa BHT Auto Forum Petra Płock. 2. miejsce zajął zespół Fundacja Akademia Sportu Gdańsk, a brązowe krążki zdobyli gracze BHT Damy Radę Inowrocław.

Podczas rozgrywek finałowych promowane były też mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn, które w 2016 roku odbędą się w Polsce, m.in. w Ergo Arenie (rywalizować tu będą zespoły gr. D, czyli Dania, Węgry, Rosja oraz Czarnogóra). Fani mieli możliwość zakupienia biletów na mecze turnieju.

Tegoroczny sezon plażówki zakończy turniej o Puchar Polski Mazury Cup 2015, który 25-26 lipca zostanie rozegrany w Starych Jabłonkach.