Piłkarki ręczne Vistalu przygotowują się do nowego sezonu

13 lipca rozpoczęły się przygotowania piłkarek ręcznych Vistalu Gdynia do nowego sezonu. Podopieczne Pawła Tetelewskiego szlifują formę na swoich obiektach i nie mają w planach wyjazdu na żadne zgrupowanie. Szkoleniowiec zespołu przyznaje, że celem jest walka o medal mistrzostw Polski.
W nadchodzącym sezonie, oprócz zmagań w PGNiG Superlidze (początek rozgrywek zaplanowano na 5-6 września), drużynę z Gdyni czekają jeszcze występy na europejskich parkietach w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów. Vistal rywalizację rozpocznie dopiero w III rundzie rozgrywek, a jego przeciwnikiem będzie zespół, który zajmie 3. miejsce w turnieju kwalifikacyjnym nr 1 do Ligi Mistrzyń. W gronie potencjalnych rywali gdynianek są ekipy: Györi Audi ETO KC (Węgry), Glassverket IF (Norwegia), ZRK Radnicki Kragujevac (Serbia) i Sercodak Dalfsen (Holandia). Podopieczne trenera Tetelewskiego mecze decydujący o awansie do czwartej rundy rozegrają 14 lub 15 listopada (pierwsze spotkanie) oraz 21 lub 22 listopada (rewanż).

- W europejskich pucharach występują najlepsze zespoły ze swoich krajów. Poziom rozgrywanych spotkań jest na pewno wyższy niż w PGNiG Superlidze. Myślę, że będzie to dobra okazja do poznania europejskiego handballu oraz innego stylu gry. Niejednokrotnie udowodniłyśmy, że jesteśmy ambitnymi zawodniczkami i uważam, że będziemy w stanie powalczyć z europejskimi ekipami - przekonuje rozgrywająca Vistalu Kinga Gutkowska.

Ogromnym osłabieniem dla gdyńskiej drużyny jest odejście liderki drugiej linii Iwony Niedźwiedź. Władze klubu liczyły na to, że reprezentantka Polski przedłuży kontrakt z Vistalem, jednak doświadczona rozgrywająca nie przyjęła propozycji i związała się umową z MKS Selgros Lubin. Wciąż trwają poszukiwania zawodniczki, która mogłaby zastąpić Niedźwiedź na środku rozegrania.

- Na chwilę obecną jeszcze nikogo nie zakontraktowaliśmy, ale zostały już przeprowadzone pierwsze rozmowy i negocjacje z potencjalnymi kandydatkami na tę pozycję. Sprawa wzmocnień z zewnątrz jest ciągle otwarta i jeżeli ktoś się trafi na pewno go sprawdzimy. Szukamy takiej osoby, która wniesie coś do drużyny. Wychodzę z założenia, że czasami lepiej dać szanse młodej zawodniczce, niż ściągać jakąś piłkarkę z kraju czy Europy tylko dlatego, że jest bardziej doświadczona - tłumaczy trener Tetelewski.

Nową szczypiornistką, która podczas najbliższych rozgrywkach zasili szeregi gdynianek, jest Gabriela Urbaniak.

- To młoda i szybka lewoskrzydłowa. Chcemy dać jej szanse, zobaczymy jak wejdzie w zespół. Na razie ciężko pracuje na treningach, więc myślę, że jej zaangażowanie przyniesie zamierzone efekty na poziomie ekstraklasy - podkreśla Tetelewski.

Gdynianki przygotowania do nowego sezonu rozpoczęły 13 lipca. Czeka je jeszcze seria sparingów, które zostaną rozegrane w sierpniu. Pozwolą one na zweryfikowanie poziomu przygotowania oraz będę szansą dla nowych zawodniczek do zgrania się z zespołem.

- Pracujemy nad siłą i wytrzymałością, łącząc to z zajęciami sprawnościowymi w hali. Zwykle trenujemy dwa razy dziennie, poza środami, wtedy trening jest tylko jeden. W weekendy dziewczyny mają wolne. W okresie przygotowawczym weźmiemy również udział w trzech turniejach, które będą dla nas pomocną i cenną wskazówką w kwestii dalszego szkolenia zawodniczek. Dowiemy się nad czym musimy jeszcze popracować z zespołem, aby był on w pełni gotowy do występów w lidze - wyjaśnia szkoleniowiec.

Gutkowska: - Trener Tetelewski zdążył poznać nas przed ten rok. Wie na co na stać i tak też układa treningi. Nie pozwala na to, żebyśmy były niedotrenowane ani przetrenowane. Ciężko teraz pracujemy i mam nadzieję, że wysiłek jaki w to wkładamy zaowocuje w lidze. Dzięki temu, że skład zespołu za bardzo się nie zmienił, mamy okazję, żeby doskonalić naszą taktykę Warto również podkreślić, że jesteśmy naprawdę zgraną drużyną i lubimy spędzać ze sobą czas nie tylko na treningach, ale także poza nimi - podkreśla 20-letnia rozgrywająca.

DZIEWIĘĆ FINAŁÓW EUROPEJSKICH PUCHARÓW DLA ZESPOŁÓW Z TRÓJMIASTA. KTO PRZED SIATKARKAMI ATOMU?