Ironman 70.3, czyli ludzie z żelaza w Gdyni

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce gościć będzie uczestników największego wydarzenia triatlonowego na świecie. W Herbalife Ironman 70.3 wystartuje elita triatlonistów, którzy w trzech konkurencjach (pływaniu, jeździe na rowerze i biegu) pokonają łącznie dystans 113 kilometrów! Na starcie pojawi się 2 tys. zawodników, wśród nich wielu celebrytów.
To połowa dystansu słynnego Full Ironmana (3,86 km pływania, 180,25 km jazdy na rowerze, 42,2 km - maraton - biegu) - Ironman World Championship - rozgrywanego na Hawajach. Half-Ironman organizowany jest przez World Triathlon Corporation od 2001 roku i należy do grona najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych.

Ostatnie edycje Ironman 70.3 odbyły się w St. Pölten koło Wiednia i Wiesbaden/Rheingau-Taunus-Kreis w Niemczech. Tajemnicze 70.3 w nazwie zawodów to po prostu liczba mil, jakie mają do pokonania uczestnicy - 1,2 mili w wodzie (1,9 km), 56 mil na rowerze (90 km) oraz 13,1 mili biegu (21,1 km). Teraz logo Ironmana zawita do Gdyni. W zawodach nie zabraknie czołowych triatlonistów świata. Jedną z gwiazd będzie Niemiec Nils Frommhold. Frommhold w połowie lipca wygrał prestiżowe zawody na pełnym triatlonowym dystansie w Roth z czasem 7:51.28. To jeden z najlepszych wyników w historii tej dyscypliny. Rok temu na mistrzostwach świata Ironman 70.3 zajął 5. miejsce.

- Cieszymy się też, że do Gdyni wracają tak utytułowani zawodnicy jak Massimo Cigana (2. miejsce w ubiegłym roku) czy Anton Blokhin, który już trzykrotnie triumfował w naszych zawodach - mówi Michał Drelich, dyrektor Herbalife Ironman 70.3 Gdynia.

Atrakcje od rana

O zwycięstwo powalczy aż 25 zawodników i zawodniczek w kategorii PRO z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Ukrainy, Białorusi, Włoch, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Malty i Szwecji.

Swój start w Herbalife Ironman 70.3 Gdynia zapowiedzieli także czołowi polscy triatloniści: Kacper Adam, aktualny mistrz Polski na dystansie długim, oraz Mikołaj Lufta, który przed dwoma laty zajął w Gdyni 3. miejsce. Wśród kobiet pojawią się m.in. Ewa Komander, Ewa Bugdoł i Paulina Kotfica.

- Do Gdyni przyjeżdża w tym roku niezwykle utytułowana Erika Csomor. Węgierka ma na swoim koncie tytuły mistrzyni świata w duatlonie, wiele razy stawała też na podium zawodów Ironman na całym świecie. Jedną z faworytek do zwycięstwa jest też reprezentantka Niemiec Diana Riesler - podkreśla Drelich.

Gdyńska edycja zawodów potrwa trzy dni (7-9 sierpnia). Towarzyszy jej wiele imprez, takich jak aquathlon, sprint triathlon, sztafety triatlonowe, rywalizacja firmowa oraz sailfish swimming, czyli treningi pływania w wodach otwartych. W piątek odbyły się pierwsze oficjalne treningi. Także sobota rozpoczęła się od treningu. O godzinie 10 ruszyły pierwsze zawody.

Ambasador Jasiek Mela

Zmagania najlepszych triatlonistów w kategorii PRO rozpoczną się w niedzielę - o godz. 8 wystartują mężczyźni (start na plaży miejskiej), o 8.02 na starcie pojawią się kobiety. Zawodnicy mają do pokonania trasę liczącą łącznie 113 kilometrów. Limit czasu to 8 godzin. Finisz zwycięzcy planowany jest ok. godz. 11.50 (skwer Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim). Pół godziny później finiszować powinna najlepsza z kobiet. Wieczorem (godz. 17-18) przewidziano dekorację uczestników.

Ambasadorem Ironmana jest Jasiek Mela, pierwszy niepełnosprawny zdobywca obu biegunów (jest po amputacji ręki i nogi), który zamierza pokonać cały dystans zawodów. Do morderczej rywalizacji przystąpią też znane twarze. Wyzwanie podejmą m.in. aktorzy Karolina Gorczyca i Kuba Wesołowski oraz dziennikarz Maciej Dowbor. W sobotę w sprincie pobiegnie Tomasz Karolak. Oprócz nich swój udział w zawodach zapowiedzieli Beata Sadowska, Piotr Kraśko, Krzysztof Ibisz i Przemysław Iwańczyk.

Utrudnienia w ruchu

W związku z Herbalife Ironman 70.3 na terenie Gdyni oraz Rumi nastąpi zmiana organizacji ruchu. Z użytkowania wyłączonych zostanie wiele ulic w ścisłym centrum miasta. Utrudnienia czekają także mieszkańców Obłuża, Pogórza i Oksywia. Inaczej niż zwykle funkcjonować będzie komunikacja miejska.

Od godz. 9.30 do godz. 14 zamknięte będą ulice: Skwer Kościuszki, Borchardta, Armii Krajowej (pomiędzy Borchardta a Świętojańską), Waszyngtona, św. Piotra, Wendy (od Portowej od Chrzanowskiego), Chrzanowskiego (od Wendy do Polskiej), Polska (jezdnia południowa od ronda Karlskrony do Celnej i jezdnia północna od Celnej do Janka Wiśniewskiego), Janka Wiśniewskiego (na całej długości), Jana z Kolna (z możliwością jazdy jednym pasem ruchu od ul. Władysława IV do ul. 3 Maja), Plac Kaszubski, Świętojańska do 10 Lutego (z możliwością ruchu w jednym kierunku od ul. Wójta Radtkego do ul. 10 Lutego).

Na ul. 10 Lutego od skrzyżowania z ul. Świętojańską do skrzyżowania z ul. Władysława IV będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy w stronę ul. Śląskiej.

Utrudnienia również na Kamiennej Górze. W godzinach 9.30-14 wjazd i wyjazd z Kamiennej Góry wyłącznie za zgodą obecnych na miejscu funkcjonariuszy służb porządkowych poprzecznie przez ul. Świętojańską oraz przez ul. Legionów. Nie będzie dojazdu do ul. Armii Krajowej.

Ważne! W niedzielę (9.08) z ruchu zostanie wyłączona ul. Hutnicza. Szczegółowy opis utrudnień w ruchu TUTAJ.