W sobotę Polpharma Maraton "Solidarności"

1128 uczestników z 30 państw zgłosiło się do XXI Polpharma Maratonu ?Solidarności", który tradycyjnie odbędzie się 15 sierpnia. Start honorowy wyznaczono na godzinę 9. Trasa o długości 42 kilometrów i 195 metrów zaczyna się pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni, a kończy na Długim Targu w Gdańsku.
Osoby, które do 8 sierpnia zapisały się drogą internetową i opłaciły wpisowe, pobiegną z imiennymi numerami startowymi. Ci, którzy przeoczyli te terminy, a chcieliby wziąć udział w maratonie, mają jeszcze na to szanse. Wystarczy zgłosić się do Biura Zawodów, które w piątek 14 sierpnia oraz rano 15 sierpnia funkcjonować będzie w pobliżu linii startu w Gdyni. W te dni wpisowe wynosi 150 zł. Zwolnione są z niego osoby powyżej 60 lat i członkowie "Solidarności". Biec mogą tylko osoby pełnoletnie. Jest szansa, że po raz pierwszy w historii na starcie Maratonu "Solidarności" stanie ponad tysiąc osób.

- Po cichu na to liczymy, choć z doświadczenia lat ubiegłych wiem, że liczba faktycznie startujących jest niższa od tej wynikającej ze zgłoszeń. Właściwie pewni możemy być obecność tych, co opłacili startowe. Jest ich 928 - informuje Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu. Ustanowione w ubiegłym roku rekordy frekwencji wynoszą: 933 osoby wystartowały, 877 dobiegło do mety.

Bez względu na to, ile ostatecznie osób stanie na starcie w sobotę, impreza podtrzyma miano jednego z najbardziej międzynarodowych biegów w kraju. W 21. edycji gościć będziemy obywateli aż 30 państw! Ulicami Trójmiasta pobiegną m.in. mieszkańcy nawet tak odległych państw, jak: Argentyna, Brazylia, Kanada, USA, Ghana, Kenia, Chiny czy Japonia. Natomiast najwięcej cudzoziemców przyjedzie z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Szwecji.

Na polskiej liście startowej najwięcej jest przedstawicieli Gdańska, Gdyni i Warszawy. Na szczególne wyróżnienie zasługują Jan Parusiński (Gdańsk), Mariusz Szymański (Gdynia), Antoni Sobolewski (Tczew) i Krzysztof Grzybowski (Gorzów Wielkopolski). Ci panowie przebiegli wszystkie dotychczasowe Maratony "Solidarności" i oczywiście zgłosili się także do tego 21. Generalnie wśród zgłoszonych przeważają mężczyźni, jest ich 984. Kobiet jest na razie niespełna 150.

W tym roku organizatorzy zrobili ukłon w kierunku biegaczy amatorów oraz półzawodowców, których zawsze 15 sierpnia startuje najwięcej. Wzrosła szansa tej grupy na nagrody finansowe. Aby nie zachęcać do udziału w biegu tych, którzy biegają wyłącznie z pobudek materialnych, w tym roku zdecydowano się nie upubliczniać wysokości wypłat. Dzięki temu zabiegowi "odstraszono" wielu menedżerów, którzy rozmowy o starcie swoich podopiecznych rozpoczynali od kwestii pieniężnych. Na liście zgłoszeń jest tylko jedna profesjonalna ekipa, która ma swoją siedzibę na Węgrzech. Jej liderami są: Joel Mwangi (Kenia) - triumfator maratonu sprzed roku, oraz Elena Cirlan (Rumunia), zwyciężczyni wśród kobiet z 2013 roku.

Ponadto, aby jak najwięcej uczestników biegu mogło otrzymać premie finansowe, wprowadzono zakaz dublowania wypłat. Zawodnicy i zawodniczki, którzy otrzymają pieniądze z tytułu wysokich miejsc w kategorii generalnej, nie będą brani pod uwagę przy premiach za poszczególne kategorie wiekowe.

Nagrody czekają za pierwsze sześć miejsc w klasyfikacjach generalnych dla najlepszych zawodniczek i zawodników, w równej wysokości dla kobiet i mężczyzn. Podobnie będzie w kategoriach wiekowych, w których honorowanych będzie po trzech najlepszych. Obowiązuje następujący podział na kategorie: 18-29, 30-39, 40-49, 50-54, 55-59, 60-64, 70-74 i powyżej 75 lat.

Ponadto osobna kategoria prowadzona będzie dla członków "Solidarności". Dla najlepszej zawodniczki i zawodnika z Trójmiasta dodatkowo przewidziano pobyt w OPO Cetniewo we Władysławowie. Natomiast osoba wylosowana wśród wszystkich, którzy ukończą bieg, będzie mogła bezpłatnie zamieszkać przez weekend w hotelu Haffner w Sopocie.

Uczestnicy XXI Polpharma Maratonu "Solidarności" o godz. 9 spotkają się pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni na starcie honorowym. 30 minut później nastąpi start ostry. W Gdyni trasa prowadzi dokładnie tak samo jak w ubiegłym roku i przebiegać będzie przez reprezentacyjne ulice miasta. Bez zmian pozostaje także odcinek sopocki, który prowadzi przez al. Niepodległości. Natomiast gruntownie zmieniona jest trasa w Gdańsku.

Wprowadzone zmiany mają sprawić, że pokonanie maratonu na jego kluczowych kilometrach ma być dla uczestników łatwiejsze i atrakcyjniejsze. Zrezygnowano z odcinka w pobliżu PGE Areny. W minionym roku sporo sił kosztowało biegaczy pokonanie właśnie podbiegów na przystadionowych wiaduktach. W zamian będą nadmorskie odcinki, a także nowe miejsca związane z narodzinami "Solidarności", jak na przykład Sala BHP i historyczna brama stoczni.

Nowa trasa to także kompromis między potrzebami sportowymi a komunikacyjnymi miasta. Na odcinku 16 kilometrów do dyspozycji startujących będzie tylko jedna nitka ulicy. Po sąsiedniej odbywać się będzie ruch samochodowy. Co pięć kilometrów przewidziana jest strefa bufetowa. W przypadku upału będą również tradycyjnie w kilku miejscach trasy kurtyny wodne.

Osoby, które nie wiedzą, jak właściwie rozłożyć siły w maratonie, mogą skorzystać z pomocy pacemakerów. To osoby, które na linii startu będą oznaczone balonikami i specjalnymi koszulkami, na których opisany zostanie czas. Po dwie osoby dyktować będą tempo każdej z grupek, która dystans będzie pokonywać w 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 bądź 4:30. Limit na pokonanie trasy wynosi 5:30.

Wszystkie informacje organizacyjne dostępne są na oficjalnej stronie internetowej: www.maratongdansk.home.pl

TRASA XXI POLPHARMA MARATONU SOLIDARNOŚCI:

GDYNIA

Aleja Marszałka Piłsudskiego, ul. Świętojańska, skwer Kościuszki, ul. Jana Pawła II, nawrót (do końca ulicy), skwer Kościuszki, ul. Świętojańska, aleja Marszałka Piłsudskiego, aleja Zwycięstwa

SOPOT

Aleja Niepodległości

GDAŃSK

Aleja Grunwaldzka - lewym pasem, ul. Hallera (prawą jezdnią, lewym pasem), Czarny Dwór - kontra lewą stroną, ul. Dąbrowszczaków, ul. Kołobrzeska, ul. Chłopska, ul. Pomorska, ul. Kapliczna, ul. Piastowska, Czarny Dwór - kontra lewą stroną, ul. Hallera - kontra lewą stroną, ul. Kliniczna, ul. Jana z Kolna, ul. Nowa Wałowa, Rybaki Górne - nawrót, Nowa Wałowa, Doki - II Brama Stoczni Gdańsk, ul. Łagiewniki, ul. Gnilna, ul. Rajska, ul. Wielkie Młyny, ul. Pańska, ul. Węglarska, ul. Tkacka, ul. Długa, Długi Targ (meta)

GODZINY UTRUDNIEŃ W RUCHU NA POSZCZEGÓLNYCH ODCINKACH TRASY:

Start - al. Marszałka Piłsudskiego 7.00-11.00

5 km - Gdynia 9.45-10.10

10 km - Sopot - al. Niepodległości 10.00-10.50

Od skrzyżowania ul. Czyżewskiego z aleją Grunwaldzką w Gdańsku do skrętu przy Operze Bałtyckiej w ulicę Hallera bieg prowadzony będzie lewym pasem w kierunku Jelitkowa.

15 km - Gdańsk - ul. Pomorska 10.20-11.30

20 km - Gdańsk - ul. Grunwaldzka - Jaśkowa Dolina 10.35-12.05

Półmetek: Gdańsk Wrzeszcz - Opera Bałtycka - al. Zwycięstwa

25 km - Gdańsk - ul. Czarny Dwór 10.45-12.45

Ulica Czarny Dwór jest kontrowana - zawodnicy z Hallera biegną lewym pasem, a wracają prawym - będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę Jelitkowa.

30 km - ul. Pomorska 11.05-13.20

35 km - ul. Hallera 11.20-14.00

Ulica Hallera jest kontrowana - zawodnicy biegną lewym pasem, a wracają prawym - będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę ul. Czarny Dwór (kierunek Centrum).

40 km - ul. Nowa Wałowa 11.35-14.40

Po nawrocie na ul. Nowa Wałowa przez II Bramę Stoczni ulicami Łagiewniki, Gnilna, Rajska, Wielkie Młyny, Pańska, Węglarska, Tkacka, Długa, Długi Targ) - META 11.40-15.30