Polscy futboliści zagrają z Belgią w Gdyni. W ramach przygotowań do The World Games

Stadion Miejski w Gdyni areną polskich futbolistów? Na co dzień swoje mecze rozgrywa tutaj zespół Seahawks, a wkrótce dołączy do nich reprezentacja Polski. Biało-czerwoni 12 września na obiekcie Gdyńskiego Centrum Sportu rozegrają towarzyski mecz z Belgią w ramach dwuletniego programu przygotowań do The World Games 2017.
- Cieszymy się, że najlepsi futboliści w kraju znów spotkają się na Stadionie Miejskim w Gdyni - mówił po konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk. - To właśnie Gdynia jest domem mistrzów kraju Seahawks i to na tym obiekcie, który w głosowaniu kibiców uzyskał tytuł Super Stadionu 2015, rozgrywany był IX SuperFinału PLFA w 2014 r. Czekamy na futbolowe emocje na najwyższym poziomie - dodał Łucyk.

Obie reprezentacje są w początkowej fazie swojego rozwoju. Dla reprezentacji Polski nadchodzący sparing będzie dopiero trzecim meczem międzynarodowym w historii. W 2014 r. reprezentacja nie realizowała żadnych aktywności, ale tegoroczna informacja o dołączeniu futbolu do The World Games 2017 była mocnym impulsem do działania.

- Druga połowa 2015 r. będzie dla nas bardzo intensywnym okresem. Mecz pokaże, czy zawodnicy dobrze przepracowali zgrupowanie kadry, które odbędzie się w sierpniu. Plan na najbliższe lata obejmuje dwa ważne wydarzenia. Po pierwsze, oczywiście odbywające się w 2017 r. The World Games, po drugie, mistrzostwa Europy grupy B i tegoroczny mecz eliminacyjny do tej imprezy, który rozegramy w październiku w Czechach. Oba wrześniowe sparingi - przeciw Belgii i Rosji pomogą trenerom wyklarować najlepszy skład, który pojedzie do Pardubic rywalizować o awans do ME - podkreślił Jędrzej Stęszewski, prezes Stowarzyszenia Polski Związek Futbolu Amerykańskiego.

Belgian Barbarians również planują w tym roku dwa mecze towarzyskie w ramach przygotowań do eliminacji ME, w których zmierzą się z Holandią. Przed przyjazdem nad Bałtyk będą w Ostende gospodarzami meczu ze Słowacją.

- Belgijscy Barbarzyńcy są bardzo zadowoleni z możliwości wyjazdu do Polski na mecz z drużyną takiego kalibru. Jesteśmy młodą reprezentacją, oficjalnie liczącą sobie dopiero rok, ale tempo postępu mamy podobne do polskiego. Jesteśmy teraz w takim momencie, że chcemy rzucić wyzwanie belgijskim zawodnikom, aby mocniej zaangażować się w grę. Nasza liga prężnie się rozwija i reprezentacja narodowa musi podążyć jej śladem - mówi Lee Rosky, trener główny reprezentacji Belgii.

Eliminacje składają się z jednego meczu w parach, które wytypowała Europejska Federacja Futbolu Amerykańskiego - IFAF Europe. Typowanie przebiegło w dwóch etapach. Zespoły, które mają wystąpić w eliminacjach, rozstawiono pod względem międzynarodowego rankingu - pięć lepszych drużyn zostało automatycznie gospodarzami spotkań. Pozostałe pięć zespołów dopasowano pod kątem geograficznym, stąd poza wspomnianymi parami Czechy - Polska, Holandia - Belgia, Rosja - Norwegia, odbędą się mecze Serbia - Węgry, Szwajcaria - Słowacja oraz Hiszpania - Izrael.

Bilety na mecz Polska - Belgia w cenie od 15 zł będą wkrótce dostępne na stronie www.plfa.pl.

CHEERLEADERKI Z GDYNI - KIM SĄ, GDZIE TAŃCZĄ, JAK OSIĄGNĘŁY SUKCES?