Derby Trójmiasta szczypiornistek dla Vistalu Gdynia [RELACJA+ZDJĘCIA]

Na inaugurację nowego sezonu rozgrywek PGNiG Superligi piłkarek ręcznych Vistal Gdynia pokonał w derbach Trójmiasta AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 27:24. Bohaterką meczu była Monika Kobylińska, która zdobyła dla zwyciężczyń aż 13 bramek.
Przez niemal całą pierwszą połowę trwała zacięta walka gol za gol, a żaden z zespołów nie potrafił wyjść choćby na dwubramkowe prowadzenie. Po raz pierwszy stało się to dopiero w 22. minucie, kiedy po rzucie Moniki Stachowskiej było 12:10 dla gdańszczanek. W samej końcówce pierwszej połowy powiększyły one przewagę do trzech goli i na przerwę schodziły, prowadząc 15:12.

Kiedy na początku drugiej części po rzucie Stachowskiej AZS Łączpol był już cztery gole z przodu (17:13 w 34. min), wydawało się, że nastąpił w tym spotkaniu przełom. Nic z tych rzeczy. Od tego momentu gdynianki zwarły szeregi w obronie, zaczęły indywidualnie kryć Karolinę Siódmiak i szybciutko odrobiły straty, a w 42. min po kontrze wykończonej celnym rzutem przez Katarzynę Janiszewską nawet wyszły na prowadzenie 19:18. Kapitalnie grała Monika Kobylińska, która do tego momentu zdobyła ponad połowę goli dla swojego zespołu (10).

Od tego momentu szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę gdynianek. Swój show kontynuowała Kobylińska, która była absolutnie nie do powstrzymania, a po kolejnej kontrze Janiszewskiej po raz pierwszy w meczu Vistal objął dwubramkowe prowadzenie (23:21 w 50. min). Kobylińskiej dzielnie sekundowała Emilia Galińska, po rzucie której w 53. min było już 25:22 dla Vistalu. Tej przewagi drużyna Pawła Tetelewskiego już nie zmarnowała i to Gdynia będzie przez najbliższe kilkanaście tygodni - przynajmniej do meczu rewanżowego - stolicą trójmiejskiego, żeńskiego szczypiorniaka.

AZS Łączpol AWFiS Gdańsk - Vistal Gdynia 24:27 (15:12)
AZS: Dobrowolska, Sielska - Pasternak 6, Stachowska 6, Karwecka 4, Skonieczna 3, Siódmiak 2, Ciura 2, Strzałkowska 1, Mazurek, Klonowska, Lipska, Osadcza, Dąbrowska, Tomczyk.

Vistal: Gapska, Kordowiecka - Kobylińska 13, Galińska 5, Kulwińska 3, Janiszewska 3, Zych 1, Stanulewicz 1, Kozłowska 1, Łabuda, Gutkowska.

DZIEWIĘĆ FINAŁÓW EUROPEJSKICH PUCHARÓW DLA ZESPOŁÓW Z TRÓJMIASTA. KTO PRZED SIATKARKAMI ATOMU?