Zbigniew Gutkowski wygrał Bitwę o Gotland i pobił rekord trasy

Najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski jako pierwszy pokonał 500 mil morskich, czyli około 930 km na trasie Gdańsk-Gotlandia-Gdańsk i został zwycięzcą Bitwy o Gotland.
Bitwa o Gotland to regaty, podczas których wyruszający z Gdańska żeglarze (start nastąpił w niedzielę o godz. 12 w porcie w Górkach Zachodnich) muszą opłynąć dookoła szwedzką wyspę Gotlandię i wrócić na miejsce startu. Do pokonania mają 500 mil morskich, czyli około 930 km. Każdy z zawodników pokonuje ten dystans samotnie.

Podczas Bitwy o Gotland żeglarze nie zawijają do portu, ale w tym roku zasadę tę złamano. W związku ze sztormem o sile 9 stopni w skali Beauforta, który zerwał się w poniedziałkowy wieczór i trwał do wtorkowego poranka, część zawodników ze względów bezpieczeństwa noc spędziła w porcie w Visby. Decyzja ta została podyktowana bezpieczeństwem zawodników.

W zawodach bezkonkurencyjny okazał się Gutkowski, który nie zawijał do portu i na pokonanie trasy Gdańsk-Gotland-Gdańsk potrzebował 47 godzin i 11 minut. Przy okazji mocno wyśrubował jej rekord (wynosił on dotychczas 62 godziny i 15 minut).

Ani zwycięstwo Gutkowskiego, ani rekord trasy nie jest żadną niespodzianką, gdyż dysponuje on zdecydowanie najszybszą konstrukcją pływającą w Polsce, czyli jachtem klasy IMOCA 60 "Black Sambuca". Jest on wśród jednostek oceanicznych odpowiednikiem Formuły 1.

- Dla mojego jachtu był to bardzo dobry test, tym bardziej że warunki pogodowe na trasie były ekstremalne. Po opłynięciu Gotlandii rozpoczął się sztorm, a fale sięgały nawet czterech metrów. Od boi zwrotnej w dół do Gdańska to już było pełne harakiri. Maksymalnie przetestowałem jacht, to były warunki, przy których najczęściej zdarzają się awarie. Mnie też nie ominęły jakieś drobne usterki, np. urwała się lina od regulacji szyny grota. Ale pierwszy raz w tym roku miałem okazję popłynąć na maksimum możliwości jachtu, co sprawiło mi olbrzymią frajdę. Fajnie, że mamy na Bałtyku takie regaty. Moje zwycięstwo było do przewidzenia, ale cieszę się z nowego rekordu - podsumował wyścig Gutkowski.

Na starcie Bitwy o Gotland w sumie stanęło 22 zawodników, którzy rywalizują m.in. w klasach OPEN i ORC. Do mety w Gdańsku będą oni stopniowo docierać w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.